دردهای درمان نشده در افراد مسن دردهای رایج شناخته شده عضلانی، می توانند مزمن شوند و فعالیت های روزانه را مختل کنند. بسیاری از افراد مسن تمایل دارند که درد مفاصل و بدن درد را به عنوان بخشی از افزایش سن نادیده بگیرند و ترجیح می دهند خود درمانی کنند یا به آرامی درد را تحمل کنند. اما درد درمان نشده می تواند مزمن شود و کیفیت زندگی آنها را تا حد زیادی کاهش دهد.

«درد مداوم در هیچ قسمتی از بدن را نادیده نگیرید، چه درد گردن، کمردرد یا درد عصبی. دکتر تان کیان هیان ، مشاور ارشد و مدیر مرکز مدیریت درد در بیمارستان عمومی سنگاپور (SGH)، یکی از اعضای گروه Sing Health ، می‌گوید منتظر نباشید تا فعالیت‌های روزانه شما را مختل کند.

درد مزمن که به عنوان دردی که بیش از سه ماه ادامه می یابد تعریف می شود، می تواند به بیماری های زمینه ای مانند آرتریت، بیماری دژنراتیو دیسک ستون فقرات و سرطان اشاره کند.

با توجه به انجمن درد سنگاپور، حدود یک نفر از هر پنج نفر 65 سال و بالاتر در سنگاپور از درد مزمن رنج می برند.

علل شایع درد و درد در افراد مسن


شایع ترین انواع دردها و دردهایی که سالمندان را تحت تاثیر قرار می دهد عبارتند از:

 • درد و التهاب مفاصل در انگشتان، زانوها، باسن و ستون فقرات
 • سفتی مفاصل در صبح
 • درد پایین کمر
 • گردن درد
 • درد عصب

علل شایع دردهای رایج در سالمندان


آرتروز

آرتریت یک بیماری اسکلتی عضلانی است که باعث درد، التهاب و سفتی مفاصل می شود. دو نوع شایع آرتریت در افراد مسن، آرتروز و آرتریت روماتوئید است.

استئوآرتریت ساییدگی و پارگی پیشرونده غضروف مفصلی است. با کاهش خاصیت ارتجاعی غضروف، توانایی خود را در مهار مالش دردناک استخوان ها به یکدیگر از دست می دهد.

افراد مسن مبتلا به آرتروز اغلب از سفتی صبحگاهی و درد مفاصل تیز یا مبهم در انگشتان، زانوها، باسن و ستون فقرات شکایت دارند.

آرتریت روماتوئید یک بیماری خود ایمنی است، به این معنی که بدن به خود حمله می کند. این بیماری با درد شدید، تورم و تغییر شکل در مفاصل انگشتان، پاها و مچ دست مشخص می شود. درد و التهاب مفاصل می تواند آنقدر شدید باشد که ناتوان کننده شود.

افراد مسن مبتلا به آرتریت روماتوئید اغلب دچار سفتی طولانی مدت صبحگاهی و مفاصل گرم، حساس و متورم می شوند.

بیماری دژنراتیو دیسک


کمردرد و گردن درد از منابع بسیار شایع درد مزمن در سالمندان است.

هنگامی که دیسک‌های گردن و کمر تحلیل می‌روند، مواد نرم داخل دیسک‌ها ممکن است بیرون زده یا پاره شوند و بر اعصاب یا نخاع فشار بیاورند. لیز خوردن دیسک یکی از علل شایع درد عصبی و کمردرد در سالمندان است.

بسته به دیسک های آسیب دیده، فرد ممکن است درد گردن، کمردرد یا درد شدید تیراندازی در باسن و پایین پاها را تجربه کند. بیماری دژنراتیو دیسک افراد از 40 سالگی را تحت تاثیر قرار می دهد و در دهه 60 بدتر می شود.

خارهای استخوانی


خارهای استخوانی توده های کلسیفیه ای هستند که در امتداد ستون فقرات و در گردن، شانه ها، باسن، زانوها و پاها ایجاد می شوند. هنگامی که خارهای استخوانی به اعصاب، تاندون ها و رباط های مجاور فشار می آورند، ممکن است باعث کمردرد، گردن درد و درد مفاصل در نواحی آسیب دیده شوند. افزایش سن، تخریب دیسک و آسیب های ورزشی به رشد خارهای استخوانی کمک می کند.

شانه ی یخ زده


شانه یخ زده منبع شایع درد و سفتی مفاصل در افراد مسن 40 تا 70 ساله است و دردهای رایج ممکن است از بی حرکتی طولانی مدت شانه پس از جراحی یا شرایط درد مزمن مانند آرتریت ناشی شود.

درمان دردهای رایج در سالمندان


دکتر تان می گوید: «رویکرد چند جانبه برای درمان درد و درد مزمن در بیماران مسن بهترین است. هدف کمک به بیماران برای بازیابی هر چه بیشتر عملکردهای فیزیکی و کنترل هر گونه اختلال ناتوان کننده است.

درمان می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • اجتناب از استراحت طولانی مدت در بستر برای تسکین درد مفاصل، گردن درد و کمردرد. استراحت طولانی مدت در رختخواب ممکن است منجر به نتیجه بدتر شود.
 • داروهای مسکن مانند دوره کوتاه داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) ممکن است درد مفاصل و التهاب مفاصل را کاهش دهند.
 • داروهای ضد تشنج و ضد افسردگی برای تسکین درد مزمن عصبی.
 • شل کننده های عضلانی برای کمردرد، کمردرد و گردن درد.
 • فیزیوتراپی و ورزش برای تقویت عضلات پشت و شکم، کاهش درد مفاصل و بهبود انعطاف پذیری.
 • تزریق های مختلف بی حس کننده های موضعی با مقادیر کم استروئید.
 • عمل جراحی