02128111090
تهران ، خیابان میرداماد
ما را دنبال کنید

پرستار سالمند

خدمات پرستار سالمند در منزل


نیازهای جامعه امروزی ما را به سمت استخدام پرستار سالمند ( elder care ) و بیمار سوق میدهد. پرستار سالمند می تواند یکی از گزینه هایی باشد که خانواده ها به عنوان راهکاری به جهت مراقبت و نگهداری از سالمندشان مد نظر قرار می دهند. مرکز پرستاری نیوشه همواره از طریق مشاوره درست و کارآمد توسط کارشناسان مجرب ،با تحصیلات آکادمیک و مرتبط در راستایی رضایت مشترکین خود به جهت انتخاب مناسب مراقب سالمند گام برداشته و خانواده ها را در جهت رفاه و آرامش سالمندان یاری نموده است.

با افزایش جمعیت سالمندان و افزایش امید به زندگی، سالمندان بخش قابل توجهی از جمعیت شده اند که نیاز به استفاده از خدمات مراقبتی و پرستاری رو به افزایش است. بیماری‌های مزمن مرتبط با افزایش سن و ناتوانی تعداد زیادی از سالمندان را تحت تأثیر قرار داده است. این مهم  تأثیر بسزایی بر کیفیت زندگی آنها دارد و می تواند لزوم استخدام پرستار سالمند را به طرز قابل توجهی بالا ببرد.

ویژگی های یک پرستار سالمند خوب

رشد جمعیت سالمندان در کشور

 رشد جمعیت سالمندان امری اجتناب ناپذیر است که شامل یک فرآیند تغییر تدریجی از جنبه های مختلف جسمی، روانی و اجتماعی است. به طور کلی مراقبت و پرستاری از سالمندان توسط مراقبین رسمی و غیررسمی (اعضای خانواده) انجام می شود. با توجه به فرهنگ حاکم بر روابط خانوادگی در ایران و گاه عدم اعتماد به خدمات مناسب خانه های سالمندان، خانواده ها تمایلی به رها کردن سالمندان در خانه سالمندان ندارند. از این رو آنها ترجیح می دهند به استخدام پرستار از مراکز دارای صلاحیت مبادرت بورزند.

آینده سالمندی در کشور

امید به زندگی بیشتر با افزایش تعداد افراد مسن در جامعه همراه با این رشد جمعیت پیر همراه است. با این حال، نگرانی فزاینده ای در مورد برخی تغییرات غالب در جنبه های مختلف زندگی آنها از جمله شبکه های اجتماعی و اجتماعی-اقتصادی، مرتبط با سلامت، وجود دارد.

این انتقال ممکن است منجر به کاهش رضایت از زندگی (LS) و کیفیت زندگی (QOL) در میان جمعیت سالمند شود. کیفیت زندگی تأثیر اصلی بر توانایی کاری و عملکرد شناختی است.

فعالیت های جسمی سالمند

بر اساس تئوری فعالیت، سالمندانی که به مشارکت در فعالیت‌های معنادار با کمک پرستار سالمند (فعالیت بدنی، مطالعه کتاب، تماشای تلویزیون و غیره) ادامه می‌دهند. (دارای LS بالاتری هستند و همچنین تعداد فعالیت‌های انجام شده توسط سالمندان و کیفیت خدمات ارائه‌شده افزایش می‌یابد.)

علاوه بر این، LS یک سازه چند بعدی است. به ویژه در میان جمعیت مسن، که از ابعاد مختلفی مانند سلامت جسمانی، سلامت روان، وضعیت اجتماعی-اقتصادی، روابط اجتماعی و خانوادگی و محیط تشکیل شده است.

برنامه های پرستار سالمند جهت مراقبت بهتر از سالمندان

در پیری که به طور قابل توجهی با LS مرتبط است افراد مسن‌تری که فعالیت‌های روزمره زندگی (ADL) را انجام می‌دهند. معمولاً در مقایسه با کسانی که موفق به شرکت در این فعالیت‌ها نمی‌شوند، دارای LS بالاتری هستند. از سوی دیگر، افراد مسن تر تمایل دارند که رفتارهای شغلی خود را از دست بدهند.

در واقع جامعه به دلیل کاهش توانایی های شخصی مجبور به کنار گذاشتن نقش های اجباری می شود. بنابراین، به افراد مسن نقش “بازنشسته” داده می شود و افراد مسن ممکن است شروع به احساس بی ارزشی کنند. در نتیجه، بر اساس تئوری فعالیت، اگر سالمندان درگیر فعالیت معنادار شوند و یا به کمک پرستار سالمند فعالیت های مرتبطی را انجام دهند قطعا از سطح سلامتی بیشتری برخوردار هستند.

برنامه هایی جهت مراقبت از سالمند

از این رو، لازم است توسط مراقبین سالمند برنامه ای تدوین شود که از توانایی های باقی مانده سالمندان برای بهبود کیفیت زندگی و LS و کاهش بار مراقبت در مراقبین استفاده کند. یکی از این راهکارها کشف ظرفیت های باقی مانده در تمامی ابعاد جسمی، روانی و اجتماعی سالمندان برای کمک به مراقبت از سالمندان دیگر است.

از آنجایی که در مراکز مراقبتی افرادی با توانایی ها یا قابلیت های متفاوت حضور دارند، با در نظر گرفتن عوامل مرتبط با فرد می توان فعالیت ها یا فعالیت های خاصی را برای او در نظر گرفت که در نهایت نه تنها باعث بهبود وضعیت روحی و عملکردی آنها می شود. احساس استقلال و اعتماد به نفس و احساس ارزشمندی را در آنها ایجاد می کند.

هم کلامی با همسالان با کمک مراقب سالمند

همچنین زمانی که یک سالمند با همسالان خود به صورت گروهی در فعالیت‌هایی شرکت می‌کند. می‌تواند تعداد شبکه‌های اجتماعی خود را افزایش دهد. این کار از نظر روان‌شناختی می‌تواند در گروه کوچکی از همسالان و یا در یک اجتماع کوچک از محیطی که پرستار سالمند فراهم نموده است نقش‌آفرینی کند.

با توجه به مشکلاتی که در زمینه مراقبت از سالمندان در منزل وجود دارد. همچنین عدم آگاهی مراقبین یا خانواده های غیررسمی در نحوه انجام فعالیت های مراقبتی از سالمندان، می توان آنها را به مراکز نگهداری طولانی مدت که در این زمینه تخصص دارند، انتقال داد و یا از مراکز معتبر ارائه خدمات بالینی در منزل درخواست پرستار آموزش دیده کرد.

برنامه های پرستار سالمند جهت مراقبت بهتر از سالمندان

خدمات مراقبت از سالمند شامل کلیه موارد مراقبتی از سالمند جز موارد خدمات تخصصی میباشد. مراقب سالمند باید راجع به اصول مراقبت از سالمند آموزش دیده باشد و دارای تجربه لازم باشد. یک مراقب خوب باید امنیت روانی سالمند را از طریق جلب اطمینان سالمند تامین کند.

با بالا رفتن سن مشکلاتی نظیر مشکلات حرکتی،ذهنی و یک سری بیماری به سراغ سالمند می آید. انجام امورات شخصی و روزمره را برای سالمند دشوار می کند.در این شرایط است که نقش یک پرستار مجرب و قابل اعتماد اهمیت پیدا می کند. با توجه به اینکه فرد سالخورده در طول زندگی تجربه زیادی را کسب کرده معمولا تمایل دارد که مراقب به تجربیات او گوش فرا دهد.  این کار باعث اطمینان به پرستار سالمند و ایجاد صمیمیت  بین آنها می شود.

شرح وظایف پرستار سالمند :

از جمله شرح وظایف پرستار سالمند رسیدگی به بهداشت و نظافت سالمند و محل زندگی ایشان، کنترل، رعایت رژیم غذایی سالمند. تهیه و دادن غذا به سالمند، کمک به سلامت روحی سالمند از طریق همراهی در فعالیتهای روزمره جهت فعال نگه داشتن بدن و کمک به اعتماد به نفس سالمند، همراهی جهت میهمانی،گردش و… ، ماساژ روزانه، گزارش پیشرفت بهبود سالمند به خانواده و مرکز نیوشه میباشد.

کارشناسان مرکز نیوشه با پایگاه های داده طبقه بندی شده و قدرتمند شامل پرستار، بهیار، کمک بهیار و مراقب می توانند شما را در انتخاب هر چه بهتر پرستار راهنمایی کنند. کارشناسان نیوشه به صورت تمام وقت در خدمت شما خواهند بود.

نشانه هایی که نشان می دهد فرد مسن شما به پرستار سالمند نیاز دارد :

 • صورتحساب های پرداخت نشده، چک های برگشتی یا اخطارهای پرداخت دیرکرد
 • تردید یا سردرگمی در انجام کارهای معمولی و روزمره که زمانی آشنا بودند حتی با کمک پرستار سالمند
 • تغییرات خلق و خو
 • مسائل بهداشتی (لباس ژولیده، ظاهر نامرتب و بوی بدن)
 • تغییرات وزن و مشکل در تهیه وعده های غذایی
 • علاقه نداشتن به فعالیت هایی که زمانی از آنها لذت می بردند
 • کبودی یا صدمات غیر قابل توضیح
 • فرورفتگی یا آسیب غیرقابل توضیح به خودرو

اهم وظایف پرستار سالمند عبارتد اند از :

 • انجام امور مراقبتی از سالمند به نحوی که در زمان حضور ایشان در منزل نیاز به حضور شخص ثالثی نباشد
 • استحمام سالمند
 • تفریحات سالمند به نحوی که ایشان بتوانند در دوره های زمانی مشخص با هسمالان خود در ارتباط باشد
 • کمک به ارتباطات و حتی مطالعه سالمند، در صورتی که سالمند توانایی های لازم را در این زمینه نداشته باشد

هزینه پرستار سالمند در منزل چگونه محاسبه می شود ؟

در ارتباط با هزینه پرستار سالمند در منزل آلترناتیو های تاثیر گذار عبارتند از :

 • سن مراقب سالمند
 • تجربه مراقب سالمند
 • آموزش ها و تحصیلات مراقب سالمند
 • شیفت خدماتی مورد نیاز به پرستار سالمند
 • وظایف محوله به پرستار که به غیر از وظایف مراقبتی آیا در انجام امور منزل هم فعالیتی می نمایند و یا خیر
 • مدارک و دوره هایی که پرستار طی نموده است

به طور کلی هزینه ها چگونه محاسبه می شود ؟

هزینه های پرستار سالمند بر اساس شیفت کاری آنها و همچنین میزان تخصص و مهارت ایشان محاسبه می شود. شیفت های کاری پرستاری و مراقبت به صورت شبانه روزی ، روزانه ، شبانه و مقطعی است و پرستاران و مراقبین آموزش دیده و تخصصی هزینه های متفاوتی خواهند داشت. در تماس اولیه با مرکز در ارتباط با هزینه های مرتبط با خدمات مراقبت و نگهداری از سالمند در کمترین زمان ممکن این هزینه ها به شما اعلام می شود.

آیا امور منزل هم انجام می دهد ؟

در زمان انعقاد قرارداد با مراقبین سالمند می توانید این موضوع را مطرح نمائید و یا در زمان مصاحبه این موضوع را از مراقب بخواهید. یک موضوع اساسی این که امور منزل جزء شرح وظایف مراقب نیست بلکه به عنوان بخشی از خدمت محسوب می شود. وظایف عمومی مانند آشپزی برای سالمند و از این قبیل فعالیت های مرتبط با نگهداری عمومی از سالمند را می شود به عنوان بخشی از شرح وظیفه مراقب تعریف کرد.

پرستار سالمند در منزل چه مدارکی دارند؟

این افراد به چندین گروه تقسیم بندی می شوند به صورتی که پرستاران سالمند آموزش دیده، پرستاران تخصصی و همچنین مراقبین که معمولا امور منزل را انجام می دهند تقسیم بندی خواهند شد. مدارکی که از موسسات معتبر و دارای مجوز دریافت کرده اند. مدارک پرستاری از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و یا مدارک بهیاری و کمک بهیاری. از نظر مدارک هویتی تماما استعلام و در مرکز نگهداری می شود.

فراهم کردن محیطی امن برای سالمند از وظایف پرستار سالمند است؟

لزوما فراهم کردن محیطی امن برای مراقبت و نگهداری از سالمند از وظایف پرستار سالمند است. اما می بایستی به صورتی عنوان شود که خود اصل وظایف پرستاری و مراقبت از سالمند را مخدوش ننماید.