02128111090
تهران ، خیابان میرداماد
ما را دنبال کنید

کم شنوایی مرتبط با سن (Presbycusis)

کم شنوایی مرتبط با سن (Presbycusis)

کم شنوایی مرتبط با سن از دست دادن شنوایی مرتبط با افزایش سن (همچنین به نام presbycusis، تلفظ prez-buh-KYOO-sis) کاهش شنوایی است که برای بسیاری از ما با افزایش سن به تدریج رخ می دهد. این یکی از شایع ترین شرایطی است که با افزایش سن، بزرگسالان را تحت تاثیر قرار می دهد. تقریباً 15٪ از بزرگسالان آمریکایی (37.5 میلیون) 18 سال و بالاتر، مشکلات شنوایی را گزارش می کنند، و حدود یک نفر از هر سه نفر در ایالات متحده بین سنین 65 تا 74 سال دچار کم شنوایی هستند. تقریبا نیمی از افراد بالای 75 سال در شنوایی مشکل دارند.

در این صفحه:

 • کم شنوایی مرتبط با سن چیست؟
 • چرا با افزایش سن شنوایی خود را از دست می دهیم؟
 • آیا می توانم از کم شنوایی ناشی از افزایش سن جلوگیری کنم؟
 • چگونه می توانم متوجه شوم که مشکل شنوایی دارم؟
 • اگر مشکل شنوایی دارم چه کار کنم؟
 • چه درمان ها و دستگاه هایی می توانند کمک کنند؟
 • دوستان و خانواده ام چگونه می توانند به من کمک کنند؟
 • NIDCD از چه تحقیقاتی در مورد کم شنوایی مرتبط با سن پشتیبانی می کند؟
 • از کجا می توانم اطلاعات بیشتری در مورد کم شنوایی ناشی از افزایش سن پیدا کنم؟
گروهی از دوستان در مورد محتوای نشان داده شده در رایانه لوحی خنده را به اشتراک می گذارند.

داشتن مشکل شنوایی می تواند درک و پیروی از توصیه های پزشک، پاسخ به هشدارها و شنیدن تلفن ها، زنگ های در و هشدارهای دود را دشوار کند. از دست دادن شنوایی همچنین می تواند لذت صحبت با خانواده و دوستان را سخت کند و منجر به احساس انزوا شود.

کم شنوایی معمولاً با افزایش سن در هر دو گوش رخ می دهد. از آنجایی که از دست دادن تدریجی است، ممکن است متوجه نشوید که بخشی از توانایی شنوایی خود را از دست داده اید.

چرا با افزایش سن شنوایی خود را از دست می دهیم؟


با افزایش سن، چیزهای زیادی بر شنوایی ما تأثیر می گذارد. به عنوان مثال، تغییرات در گوش داخلی که می تواند بر شنوایی تأثیر بگذارد، شایع است. تغییرات مرتبط با افزایش سن در گوش میانی و تغییرات پیچیده در امتداد مسیرهای عصبی از گوش به مغز نیز می تواند بر شنوایی تأثیر بگذارد. قرار گرفتن طولانی مدت در معرض سر و صدا و برخی شرایط پزشکی نیز می تواند نقش داشته باشد. علاوه بر این، تحقیقات جدید نشان می دهد که برخی از ژن ها با افزایش سن، برخی افراد را مستعد ابتلا به کم شنوایی می کنند.

شرایطی که در افراد مسن شایع تر است، مانند فشار خون بالا و دیابت، با کاهش شنوایی مرتبط هستند. علاوه بر این، داروهایی که برای سلول‌های حسی گوش سمی هستند (مثلاً برخی از داروهای شیمی‌درمانی) می‌توانند باعث کاهش شنوایی شوند. ناهنجاری‌های گوش میانی، مانند اتواسکلروز ، به‌ندرت ممکن است با افزایش سن، شنوایی را بدتر کنند.

آیا می توانم از کم شنوایی ناشی از افزایش سن جلوگیری کنم؟


دانشمندان هنوز نمی دانند چگونه از کم شنوایی ناشی از افزایش سن جلوگیری کنند، اما می توانید از خود در برابر کم شنوایی ناشی از سر و صدا محافظت کنید. منابع بالقوه صداهای مخرب عبارتند از موسیقی بلند، هدفون/گوشی که با صدای بلند استفاده می شود، تجهیزات ساختمانی، آتش بازی، اسلحه، ماشین چمن زنی، دمنده برگ و موتورسیکلت. برای کمک به محافظت از شنوایی خود با افزایش سن، از صداهای بلند اجتناب کنید، مدت زمانی که در معرض صداهای بلند قرار می گیرید را کاهش دهید، و از گوش های خود با گوش گیر یا گوش بند محافظ محافظت کنید .

چگونه می توانم متوجه شوم که مشکل شنوایی دارم؟


سوالات زیر را از خود بپرسید. اگر به دو یا بیشتر از این سؤالات «بله» یا به سه یا بیشتر از این سؤالات «گاهی اوقات» پاسخ دهید، ممکن است کم شنوایی داشته باشید و باید شنوایی خود را بررسی کنید.

 1. هنگام گوش دادن به تلویزیون یا رادیو برای شما مشکل ایجاد می کند؟
 2. هنگام شرکت در یک مهمانی برای شما مشکل ایجاد می کند؟
 3. آیا مشکل شنوایی باعث می شود که هنگام صحبت با اعضای خانواده خود احساس ناامیدی کنید؟
 4. باعث می شود که وقتی با گروهی از افراد هستید، احساس غفلت کنید؟
 5. هنگام ملاقات با دوستان، اقوام یا همسایگان برای شما مشکل ایجاد می کند؟
 6.  شنوایی احساس چالش می کنید؟
 7. آیا احساس می کنید که مشکلی در شنوایی شما زندگی شخصی یا اجتماعی شما را محدود یا مختل می کند؟
 8. باعث می شود که هنگام صحبت با دوستان احساس ناراحتی کنید؟
 9.  باعث می شود که از گروهی از افراد دوری کنید؟
 10. باعث می شود که کمتر از آنچه می خواهید به ملاقات دوستان، اقوام یا همسایگان بروید؟

اگر مشکل شنوایی دارم چه کار کنم؟


نگران شنوایی خود هستید، گزینه هایی برای مراحل بعدی خود دارید. با یادگیری بیشتر در مورد کم شنوایی شروع کنید. بسته به علائم خود، ممکن است سمعک های بدون نسخه را در نظر بگیرید . اگر علائم شما پیچیده است، یا اگر در مورد مراحل بعدی سوالی دارید، به دنبال مشاوره از یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شنوایی باشید. پزشکان مراقبت های اولیه، متخصص گوش و حلق و بینی و شنوایی شناس می توانند بخش مهمی از مراقبت های بهداشتی شنوایی شما باشند. هرکدام نوع آموزش و تخصص متفاوتی دارند:

 • پزشک مراقبت های اولیه پزشکی است که طب عمومی را انجام می دهد و اغلب اولین ایستگاه ما برای مراقبت های پزشکی است. این ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی می‌تواند در صورت نیاز شما را به یک متخصص ارجاع دهد، و همچنین می‌تواند به شما کمک کند تا مشخص شود که آیا شما شرایط پزشکی دیگری دارید که می‌تواند به کاهش شنوایی کمک کند یا خیر.
 • متخصص گوش و حلق و بینی (با تلفظ oh-toe-lair-in-GAH-luh-jist) پزشکی است که در تشخیص و درمان بیماری های گوش، بینی، گلو و گردن تخصص دارد. یک متخصص گوش و حلق و بینی، که اغلب گوش و حلق و بینی نامیده می شود، سعی می کند علت مشکلات شنوایی شما را دریابد و گزینه های درمانی را ارائه دهد. متخصصان گوش و حلق و بینی اغلب از نزدیک با آنها کار می کنند و ممکن است شما را به یک متخصص شنوایی شناس ارجاع دهند.
 • شنوایی شناس (تلفظ aw-dee-AH-luh-jist) آموزش تخصصی در شناسایی و اندازه گیری کم شنوایی، تعیین جایی که در مسیر شنوایی ممکن است با شنوایی مشکل داشته باشد، و توصیه و ارائه برخی مداخلات کاهش شنوایی، مانند شنوایی، دارد. ایدز.

چه درمان ها و دستگاه هایی می توانند کمک کنند؟


درمان به شدت کم شنوایی شما بستگی دارد، بنابراین برخی از درمان ها یا دستگاه ها برای شما بهتر از سایرین کار می کنند. تعدادی از دستگاه ها و وسایل کمکی می توانند در هنگام کم شنوایی به شما کمک کنند. در اینجا رایج ترین آنها هستند:

 • سمعک ها ابزارهای الکترونیکی هستند که در داخل یا پشت گوش خود استفاده می کنید. آنها صداها را بلندتر می کنند. برای کم شنوایی خفیف تا متوسط، دسته جدیدی از سمعک ها برای بزرگسالان در سال 2022 توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده ایجاد شد. این دستگاه‌ها را می‌توان بدون مراجعه به متخصص مراقبت‌های بهداشتی یا انجام آزمایش شنوایی از فروشگاه‌های خرده‌فروشی یا آنلاین خریداری کرد. اگر سمعک OTC را بدون موفقیت امتحان کرده اید یا در شنیدن صداهای بلند مشکل دارید، با یک متخصص شنوایی مشورت کنید، زیرا ممکن است کم شنوایی شما شدیدتر باشد.
 • کاشت حلزون حلزون . کاشت حلزون (تلفظ COKE-lee-ur) دستگاه‌های الکترونیکی کوچکی هستند که با جراحی در گوش داخلی کاشته می‌شوند و به ارائه حس صدا به افرادی که به شدت ناشنوا هستند یا کم شنوایی شدید دارند کمک می‌کنند.
 • دستگاه‌های شنود کمکی شامل دستگاه‌های تقویت‌کننده تلفن و تلفن همراه، برنامه‌های کاربردی برای استفاده با تلفن هوشمند یا تبلت، و سیستم‌های مدار بسته (سیستم‌های حلقه شنوایی) در برخی سالن‌ها، سالن‌ها و مکان‌های عبادت هستند.

پرستار سالمند و یا دوستان و خانواده ام چگونه می توانند به من کمک کنند؟


شما و خانواده تان می توانید با هم کار کنید تا زندگی با کم شنوایی را آسان تر کنید. در اینجا چند کار وجود دارد که می توانید انجام دهید:

 • در مورد کم شنوایی خود به دوستان و خانواده خود بگویید. توضیح دهید که کدام موقعیت های گوش دادن برای شما سخت است.
 • از دوستان و خانواده خود بخواهید هنگام صحبت با شما روبرو شوند تا بتوانید حالت و حرکات لب آنها را ببینید. این ممکن است به شما کمک کند تا بفهمید آنها چه می گویند.
 • از مردم بخواهید بلندتر صحبت کنند، اما فریاد نزنند. ممکن است لازم باشد از آنها بخواهید هنگام صحبت کردن سرعت خود را کاهش دهند یا واضح تر صحبت کنند.
 • هنگامی که می خواهید مکالمه داشته باشید، صدای نویز پس زمینه مانند تلویزیون را خاموش یا کم کنید.
 • مراقب سر و صدای اطراف خود باشید که می تواند شنوایی را دشوارتر کند. مثلاً وقتی به رستوران می روید، نزدیک آشپزخانه یا نزدیک گروهی که در حال پخش موسیقی هستند ننشینید. برای نشستن در یک منطقه آرام درخواست کنید. نشستن در یک غرفه می تواند به کاهش یا جلوگیری از نویز کمک کند.

NIDCD از چه تحقیقاتی در مورد کم شنوایی مرتبط با سن پشتیبانی می کند؟


NIDCD از تحقیقات در مورد علل کم شنوایی مرتبط با افزایش سن، از جمله ژن هایی که ممکن است این نوع کم شنوایی را محتمل تر کند، پشتیبانی می کند. دانشمندان با بودجه NIDCD در حال کار برای درک این موضوع هستند که با افزایش سن چه اتفاقی می افتد و در توانایی ما برای شنیدن گفتار در یک محیط پر سر و صدا اختلال ایجاد می کند. NIDCD همچنین تحقیقاتی را تأمین می کند که تغییراتی را در نحوه پردازش صدا هنگام از دست دادن شنوایی توسط مغز بررسی می کند. تحقیقات تا به امروز از استفاده از سمعک برای حفظ قابلیت‌های پردازش صدا در مغز پشتیبانی می‌کند.

تحقیقات پشتیبانی شده توسط NIDCD داده های مهمی را ارائه کرد که به تصمیم FDA برای در دسترس قرار دادن سمعک بدون نسخه، بدون نسخه یا معاینه مراقبت بهداشتی، برای بزرگسالانی که معتقدند کم شنوایی خفیف تا متوسط دارند، کمک کرد. NIDCD به حمایت از تحقیقات در مورد راه هایی برای سهولت دسترسی بیشتر و مقرون به صرفه تر کردن مراقبت های بهداشتی شنوایی بزرگسالان ادامه می دهد .

از کجا می توانم اطلاعات بیشتری در مورد کم شنوایی ناشی از افزایش سن پیدا کنم؟


NIDCD فهرستی از سازمان ها را نگهداری می کند که اطلاعاتی در مورد فرآیندهای عادی و نامنظم شنوایی، تعادل، چشایی، بویایی، صدا، گفتار و زبان ارائه می دهند.

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *