02128111090
تهران ، خیابان میرداماد
ما را دنبال کنید

حقیقت های شگفت انگیز در مورد سیستم ایمنی بدن سالمندان

حقیقت های شگفت انگیز در مورد سیستم ایمنی بدن سالمندان

سیستم ایمنی بدن سالمندان را در سطح عمیق تری بشناسید

 

با زندگی در یک بحران سلامت جهانی چند ساله، مطمئناً جای تعجب نیست که تقویت سیستم ایمنی بدن سالمندان بسیار مهم است. داشتن بدنی مقاوم برای سالمندان نه تنها به محافظت در برابر بیماری‌هایی که ممکن است با آن‌ها مواجه شوید.

سیستم ایمنی دقیقاً چیست و چگونه این مکانیسم دفاعی از ما در برابر بیماری و بیماری محافظت می کند؟ برای کسب اطلاعات بیشتر به ادامه مطلب بروید  از جمله برخی حقایق شگفت‌انگیز سیستم ایمنی که نشان می‌دهد چگونه می‌توانید از بدن سالمندان محافطت کنید.

سیستم ایمنی بدن سالمندان چگونه کار می کند؟

 

سیستم ایمنی بدن سالمندان از اندام‌ها، سلول‌ها و پروتئین‌هایی تشکیل شده است . که برای مبارزه بیماری هایی که هنوز شناسایی نشده‌اند و همچنین به پیشگیری از سرطان و بیماری‌های قلبی کمک می‌کنند.

وظیفه سیستم ایمنی بدن  سالمندان شناسایی و حمله به مهاجمان خارجی با ایجاد پروتئین هایی به نام آنتی بادی است. سیستم ایمنی بدن نامیده میشود. بنابراین به بدن کمک می کند تا خاطراتی از حملات گذشته ایجاد کند – آنها سلول های T نامیده میشوند.

بسیار خوب، ممکن است همه چیز از کلاس علوم پایه هشتم به طور مبهم به نظر برسد. اما مانند بسیاری از چیزهای مرتبط با بدن ما، سیستم ایمنی بدن کمی پیچیده تر از آنچه در نگاه اول به نظر می رسد است.

در اینجا، چند واقعیت جالب درباره سیستم ایمنی بدن که احتمالاً درباره سیستم دفاعی قدرتمند داخلی خود نمی دانستید، آورده شده است.

سیستم ایمنی بدن سالمندان را می توان مانند یک ماهیچه تقویت کنید.


این کاملاً در اختیار شماست که به سیستم ایمنی بدن سالمندان کمک کنید تا از طریق تغییر سبک زندگی و مکمل های حمایت کننده سیستم ایمنی، کار خود را انجام دهد. درست مانند عضله دوسر یا باسن، آمادگی ایمنی بدن سالمندان می تواند قوی تر شود. فرانک لیپمن میگوید: “سیستم ایمنی مانند یک عضله است شما باید آن را تمرین دهید تا عملکرد آن را بهینه کنید، بنابراین وقتی واقعاً نیاز به استفاده از آن دارید، می تواند با هر چیزی که باید با آن مقابله کند مقابله کند.

 سالمندان نمی خواهید سیستم ایمنی خود را بیش از حد “تقویت” کنند.


این اصطلاح رایجی است که مردم هنگام صحبت در مورد بهبود ایمنی از آن استفاده می کنند، اما کلمه “تقویت” کمی گمراه کننده است. دلیل: سیستم ایمنی یک عمل متعادل کننده پیچیده است. شما نمی خواهید که واکنش کمتری نشان دهد و به مهاجمان اجازه نفوذ بدهد، اما همچنین نمی خواهید که واکنش بیش از حد نشان دهد. لیپمن خاطرنشان می کند که این منجر به یک پاسخ ایمنی به نام طوفان سیتوکین می شود که می تواند منجر به التهاب شدید شود که می تواند به طور جدی به بیمار آسیب برساند یا حتی آن را بکشد.

در عوض، می‌خواهید که سیستم ایمنی بدن سالمندان قوی، متعادل و آماده باشد تا وارد عمل شود – بدون اینکه بیش از حد وارد عمل شوید.

اکثریت سیستم ایمنی بدن سالمندان از روده شما منشا می گیرد.


70درصد از عملکرد سیستم ایمنی بدن سالمندان در روده شما تنظیم می شود، جایی که تریلیون ها باکتری در آن زندگی می کنند.

مراقبت صحیح میکروب هایی که در روده شما زندگی می کنندنیاز به یک رویکرد چند جانبه دارد که شامل تغذیه مناسب، مکمل و موارد دیگر می شود. گاهی اوقات برای ترمیم آسیب و از بین بردن باکتری های مضر در حال تکثیر نیاز به راه اندازی مجدد سیستم پاکسازی دارد.

یک مکان خوب برای شروع پرورش روده، تغذیه باکتری های دوستی است که در آنجا زندگی می کنند. یکی از بهترین راه‌ها برای انجام این کار، افزودن یک پروبیوتیک به روتین مکمل‌هایتان است، مانند پروبیوتیک ضروری ما، که حاوی 10 مورد از تحقیقات انجام‌شده‌ترین و قوی‌ترین سویه‌های پروبیوتیک است. هر کدام دارای یک قدرت عملکردی خاص هستند که به طور جمعی باعث تقویت و حفظ سلامت سیستم ایمنی و گوارش می شود.

قارچ می تواند فواید عمده ای برای سیستم ایمنی بدن سالمندان داشته باشد.


نشان داده شده است که قارچ‌های دارویی (با قارچ‌های جادویی که ذهن را تغییر می‌دهند اشتباه گرفته نمی‌شود) دارای اثرات تعدیل‌کننده ایمنی هستند، به این معنی که به حفظ تعادل سیستم ایمنی کمک می‌کنند. قارچ می تواند منبع غنی از مواد مغذی و ترکیبات زیست فعال به نام بتا گلوکان باشد که می تواند پاسخ های ایمنی ذاتی و سازگار را تقویت کند.

اما شما باید نوع مناسب را انتخاب کنید: چاگا، ریشی، دم بوقلمون، شیتاکه، میتاکه، یال شیر و کوردیسپس همگی دارای اثرات متعادل کننده سیستم ایمنی و آنتی اکسیدان هستند که به مبارزه با رادیکال های آزاد در بدن کمک می کند.

نکته: زردچوبه دارای خواص ضد التهابی، ضد ویروسی، ضد باکتریایی و ضد توموری است.

آنتی اکسیدان ها نه تنها از پیری محافظت می کنند، بلکه به بهبود ایمنی شما نیز کمک می کنند.


آنتی اکسیدان ها موادی هستند که به محافظت از بدن سالمندان در برابر آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد (مولکول های مضر مرتبط با بیماری) کمک می کنند. یک مورد از آنتی اکسیدان های مورد علاقه لیپمن برای مصونیت، زردچوبه (بله، همان ادویه زرد خوش طعمی که در کاری  می ریزید.

لیمپن میگوید: زردچوبه دارای خواص ضد التهابی، ضد ویروسی، ضد باکتریایی و ضد توموری شناخته شده است. علاوه بر این، این ادویه زرد روشن سلامت میتوکندری را تقویت می‌کند و میزان رادیکال‌های آزاد تولید شده در اثر پیری یا مرگ میتوکندری را کاهش می‌دهد.

ان ای سی مکملی است که به عنوان پیش ساز آنتی اکسیدان قوی گلوتاتیون عمل می کند. تحقیقات نشان می دهد که گلوتاتیون ممکن است با مبارزه با اثرات منفی استرس اکسیداتیو که منجر به بسیاری از بیماری های مزمن می شود، بر طول عمر تأثیر بگذارد.

برخی از محققان پیش‌بینی می‌کنند که NAC بطور قوی می‌تواند از افزایش عفونت جلوگیری کند و از شدت کویید-19 جلوگیری کند. چندین آزمایش بالینی برای آزمایش اثربخشی آن بر روی بیماران مبتلا به کرونا در حال انجام است. لیپمن میگوید:بنابراین در چنین مواقعی، به‌ویژه در زمستان، مصرف آن مکمل خوبی است.

به علاوه، با افزایش سن، اضافه کردن ان ای سی به روال خود اهمیت بیشتری پیدا می کند. لیپمن خاطرنشان می کند: «اگرچه بدن می تواند به طور طبیعی گلوتاتیون تولید کند، اما با افزایش سن کمتر از آن تولید می کنیم. بنابراین نیاز است که مقداری ان ای سی برای پر کردن مخزن خود مصرف کنید.

به کمک پرستار سالمند نیازی نیست در ورزش زیاده روی کنید.


تحقیقات ارتباط قانع کننده ای بین فعالیت بدنی و سیستم دفاعی بدن را نشان می دهد. ورزش منظم با افزایش سطح گلبول های سفید که با عفونت مبارزه می کنند، گردش خون را افزایش می دهد و هورمون های استرس را کاهش می دهد، عملکرد سیستم ایمنی را تقویت می کند. ورزش معمولی همچنین می‌تواند تنظیم این سیستم را بهبود بخشد، و شروع کاهش عملکرد ایمنی را که معمولاً با افزایش سن اتفاق می‌افتد، به تاخیر می‌اندازد.

یک اخطار: به نظر می رسد تاثیر مثبت زمانی که تمرین ورزشی خیلی شدید می شود به سمت جنوب می رود. دوره‌های کوتاه‌تر ورزش متوسط اثر ضد التهابی دارد و ایمن کردن بدن را تحریک می‌کند، در حالی که ورزش شدید (60 دقیقه یا بیشتر)، می‌تواند هورمون‌های استرس سرکوب‌کننده را ترشح کند. بنابراین وقتی نوبت به ورزش می‌رسد، کلید ممکن است هوشمندانه‌تر کار کردن باشد، نه سخت‌تر.

سعی کنید حرکاتی را به برنامه تمرینی خود اضافه کنید که دارای یک عنصر ذهنی مانند یوگا، پیلاتس یا چی گونگ باشد. پیاده روی هم مهم است!

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *