02128111090
تهران ، خیابان میرداماد
ما را دنبال کنید

25 راه برای افزایش ضریب هوشی (IQ)

25 راه برای افزایش ضریب هوشی (IQ)

جهت افزایش ضریب هوشی آنها را با موسیقی آشنا کنید:

 

 چیزی که واقعاً اهمیت دارد و در موسیقی تفاوت ایجاد می کند، مشارکت فعال به جای گوش دادن غیرفعال است. برای فرزندتان آواز بخوانید، موسیقی زنده بنوازید یا گوش دهید، و سازها را به کار ببرید.

آموزش نواختن یک ساز جهت افزایش ضریب هوشی کودک :

 

یادگیری نواختن هر ساز یک فعالیت فوق العاده برای تقویت مغز است که به طور مستقیم مهارت های ریاضی و استدلال فضایی شما را افزایش می دهد. اسکن های تصویربرداری رزونانس مغناطیسی به طور علمی نشان داده اند که نواختن سازها عملکرد مغز را بهبود می بخشد. شما می توانید از میان گیتار، کیبورد، درام، سیتار و سازهای دیگر انتخاب کنید.

آموزش یک ورزش جدید:

 

فعالیت بدنی به اندازه تغذیه برای رشد کلی کودک حیاتی است . انجام هر ورزشی با ترشح اندورفین باعث تحریک مغز می شود. فرزندتان را تشویق کنید که در ورزش شرکت کند یا با او بازی کند تا علاقه او را تقویت کند.

از آنها بخواهید محاسبات ریاضی را تمرین کنند:

 

<p> محاسبات ریاضی می تواند عملکرد مغز و ضریب هوشی فرزند شما را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. می توانید با درخواست از آنها برای حل مسائل ریاضی، هر روز 10 دقیقه کودکان را سرگرم کنید. می توانید استفاده از چرتکه را به آنها آموزش دهید.

تنفس عمیق:

 

یکی از موثرترین هک های مغزی، تنفس عمیق است. این به روشن شدن ایده ها کمک می کند، که تنش را کاهش می دهد و توجه را بهبود می بخشد. بر اساس مطالعه اخیر دانشکده پزشکی هاروارد، اسکن مغز ضخیم شدن هر چهار چهارم مغز را پس از هشت هفته تمرین مداوم تنفس عمیق نشان داد. می توانید صبح یا شب به مدت 10 تا 15 دقیقه با کودک خود تنفس عمیق را تمرین کنید.

آنها را وادار به بازی های فکری کنید:

 

مهم نیست که چقدر سعی می کنید فرزندان خود را از استفاده از تلفن های هوشمند و سایر دستگاه ها دور نگه دارید، آنها به این کار ادامه می دهند. کاری که می توانید انجام دهید دانلود بازی هایی است که عملکرد مغز و ضریب هوشی کودکان را تقویت می کند. بازی‌های مغزی متعددی در اینترنت در زمینه حافظه، تشخیص فضایی و هماهنگی وجود دارد.

ارتباط نزدیک ایجاد کنید:

 

مطالعات نشان می‌دهد که کودکانی که پیوند محکم‌تری با والدین خود داشتند، در تست‌های IQ بهتر از کودکانی که کمتر به والدین خود وابسته بودند، عمل کردند.

به آنها اجازه دهید عمیق تر شوند:

 

حتی اگر از انتظار برای ماجراجویی آنها در ساخت بلوک خسته شده اید، اجازه ندهید خستگی شما آنها را از ایجاد منظره فانتزی معماری خود منحرف کند. اجازه دادن به مغز آنها برای فرو رفتن در اعماق محیطی که ساخته اند، تقویت کننده مغزی است که بسیاری از مردم نمی دانند.

تلاش را تحسین کنید:

 

باید از فعالیت و تلاش کودک تمجید کنید. این باعث می شود که آنها نسبت به کارهایی که انجام داده اند تا مورد تحسین قرار گیرند، خودآگاه باشند. این باعث افزایش عزت نفس آنها می شود و آنها را تشویق به انجام چنین فعالیت هایی می کند.

به نوزاد خود شیر دهید:

 

نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند ، مواد مغذی ضروری را دریافت می کنند که به رشد مغز کمک می کند.

مصرف چربی های سالم غذایی را افزایش دهید :

 

مغز از چربی تشکیل شده است، بنابراین اطمینان از دسترسی بدن به بلوک های سازنده مناسب برای رشد آن بسیار مهم است. از مکمل روغن ماهی با کیفیت بالا استفاده کنید و از آووکادو، روغن نارگیل یا کره بادام زمینی استفاده کنید.

تغذیه و تاثیر آن بر ضریب هوشی کودک :

 

کودک شما باید به طور منظم از غذاهای مغذی تغذیه شود. رژیم غذایی مداوماز غذاهای ناسالم، کودکان را بیشتر در معرض بیماری ها قرار می دهد. آنها از نظر مواد مغذی مانند آهن که برای تشکیل بافت سالم مغز مورد نیاز است، کمبود خواهند داشت.

ورزش روزانه :

 

کودکان برای رشد حواس خود به فعالیت بدنی نیاز دارند، چه از طریق ورزش های ساختاریافته یا صرفاً بازی در حیاط باشد. تحرک باید به بخشی منظم از زندگی کودک تبدیل شود. مطالعه ای که توسط دانشگاه ایلینویز انجام شد نشان داد که کودکان فعال بدنی از نظر فکری از همسالان خود بهتر عمل می کنند. آنها عزت نفس و سطح اعتماد به نفس بالاتری دارند. بنابراین، بیرون بروید و با فرزندان خود بازی کنید.

حافظه آنها را به چالش بکشید :

 

این کار را می توان از طریق بازی یا صرفاً با درخواست از آنها برای یادآوری انجام داد. هنگامی که از کودکان در مورد روز مدرسه آنها سوال می کنید، آنها را تشویق کنید تا وقایع رخ داده را به خاطر بسپارند و بازگو کنند.

به آنها اجازه دهید مشکلات را حل کنند و این کار را به روش سخت انجام دهند:

 

از تلاش برای در امان ماندن از غم و اندوه فرزندان خود دست بردارید و زندگی آنها را آسانتر از زندگی خود کنید. به آنها اجازه دهید خودشان مشکلات را حل کنند و آنها را اصلاح نکنید. درعوض، اجازه دهید بفهمند کجا اشتباه کرده اند و خودشان آن را اصلاح کنند.

از محرومیت از خواب اجتناب کنید :

 

ساعات خواب مناسب در زمان‌بندی مناسب، مهم‌ترین نکته اساسی است که باید رعایت شود، اگر اینطور نباشد، هر کاری که انجام می‌دهید به خطر می‌افتد.

به آنها ایمان داشته باشید:

 

اگر می خواهید عزت نفس و رشد مغز آنها را افزایش دهید، به آنها این اطمینان را بدهید که به آنها اعتماد دارید. چند چیز بیشتر از والدینی که باور ندارند فرزندشان می تواند موفق شود مانع رشد کودک می شود. مراقب آنچه به فرزندتان می گویید باشید، زیرا او هرچه را که بگویید باور خواهد کرد. هوش و خلاقیت کودکان زمانی رشد می کند که احساس کنند مورد علاقه و اعتماد هستند. بنابراین، اگر می‌خواهید فرزندانتان باهوش‌تر باشند، ابتدا باید آنها را باور کنید.

خواندن برای بهبود هوش کلامی ضریب هوشی و زبانی:

 

روخوانی به تقویت مهارت های زبانی که برای برقراری ارتباط و تکمیل فعالیت های روزانه حیاتی است کمک می کند و ذهن را هوشیار نگه می دارد. شروع زودهنگام خواندن ممکن است به رشد سواد کودک شما کمک کند و به او کمک کند تا به طیف وسیع تری از استعدادهای شناختی دست یابد که بعداً در زندگی مهم خواهند بود.

زبان های جدید:

 

یادگیری بیش از یک زبان برای مغز مفید است. هر چه زودتر شروع به یادگیری کنید، بهتر است. کودکان چند زبانه یا دوزبانه نه تنها از توانایی های سواد خواندنی قوی برخوردارند، بلکه تحت فشار نیز توجه بالاتری دارند و به اطلاعات حیاتی توجه بیشتری دارند. یک مطالعه جدید در مورد ارتباط بین یادگیری زبان اولیه و بهره هوشی بیان کرد که رشد زبان از طریق بحث و تعامل از 18 تا 24 ماهگی برای نتایج شناختی بعدی در زندگی موثرتر است.

بازی های ویدیویی:

 

اکنون بازی های زیادی در بازار وجود دارد که برای کمک به مهارت های یادگیری کودک شما طراحی شده اند. آنها تفکر استراتژیک، نوآوری و همکاری را تشویق می کنند. بسیاری از بازی های ویدئویی دارای اشکالات ظاهری هستند، اما می توانند برای مهارت های حرکتی و رشد حافظه عالی باشند.

تجربه زندگی واقعی:

 

مطمئن شوید که فرزندانتان بیرون می روند و اطراف خود را کشف می کنند. آنها را به پارک بیاورید. با آنها از کوه ها، باغ وحش ها، موزه ها یا سواحل دیدن کنید. آنها را برای یک پیاده روی کوتاه ببرید. هر جا که جوان شما می رود یک فرصت یادگیری است.

اسباب بازی های ساده و قدیمی برای افزایش ضریب هوشی بهتر هستند:

 

به گفته کارشناسان، اسباب بازی هایی مانند بلوک و بازی های رومیزی بهترین هستند. اسباب بازی هایی که به کودک شما اجازه می دهد بازی بسازد، خلق کند یا هدایت کند، ایده آل هستند. کودکان 18 ماهه تا 24 ماهه که با بلوک های قدیمی ساده بازی می کردند نسبت به کودکانی که با بلوک بازی نمی کردند رشد زبانی بیشتری داشتند. برخی از بهترین اسباب بازی ها اصلاً اسباب بازی نیستند، مانند جعبه های مقوایی خالی، کوزه های شیر و جوراب های کهنه. تخیل کودک ممکن است آنها را به قلعه ها، روبات ها و عروسک های خیمه شب بازی تبدیل کند.

به عنوان پرستار کودک یا والدین جهت افزایش ضریب هوشی کودک خود ماجراجو باشید:

 

اگر می خواهید فرزندتان یک متفکر خلاق و حل کننده مشکلات باشد، خانواده ای ماجراجو باشید. فرزندان خود را در معرض انواع فعالیت ها، مکان ها و فرهنگ ها قرار دهید تا چشم انداز وسیعی از جهان را به آنها القا کنید. یک بار در هفته، در یک رویداد چند فرهنگی شرکت کنید یا یک غذای متفاوت تهیه کنید. به جای رفتن به یک پارک، پارک های مختلف در منطقه خود را کشف کنید. حس کنجکاوی فرزندتان را نادیده نگیرید.

حیله گر باشید:

 

تماشای بیش از حد صفحه نمایش یا بازی با باتری، کودک شما را به یک تماشاگر تبدیل می کند. در عوض، به کودک خود فرصت اجرای نمایش و هدایت زمان بازی را بدهید. صنایع دستی روشی عالی برای انجام این کار است. بازی دوه و چند وسیله آشپزخانه، مانند یک چاقوی پلاستیکی کُند و یک ورقه شیرینی قدیمی را برای چیدمان آثارشان بیرون بیاورید. رنگ های انگشتی و آبرنگ را در دسترس داشته باشید یا از اشیاء موجود در سطل بازیافت خود آلات موسیقی بسازید. کودکان حتی متوجه نمی شوند که در حال یادگیری هستند.

والدین (پرستار) ماشین چمن زنی نباشید:

 

والدین چمن زن والدینی هستند که جلوتر از کودک راه می روند و مسیری زیبا و آسان را برای او تعیین می کنند. ماشین چمن زنی کارهای سخت را انجام می دهند تا فرزندانشان مجبور به انجام آنها نباشند. یک پرستار چمن زنی به جای اینکه به آنها اجازه دهد تا خودشان پول به دست آورند، تمام پولی را که برای خرید یک اسباب بازی نیاز دارند به فرزندشان ارائه می کند. اجازه دادن به فرزندتان برای امتحان کردن چیزهای دشوار برای او خوب است.

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *