02128111090
تهران ، خیابان میرداماد
ما را دنبال کنید

سلامت روان در سالمندان

سلامت روان در سالمندان

سلامت روان در سالمندان، سالمندی دوران حساس زندگی انسان است و توجه به مسائل و نیازهای این گروه سنی یک ضرورت اجتماعی است .

شناخت بیماری های روحی در سالمندان کمک بهتری به سلامت روان و مقابله با مشکلات پیران می شود.

بهبود سلامت و تندرستی افراد در بعد جسمانی و روحی می‌تواند نقش مهمی در پیشگیری از ابتلای افراد به انواع بیماری‌ها ایفا کند.

با افزایش نسبت جمعیت سالمندان، سلامت روان سالمندان یک چالش بزرگ برای دولت است.

دوران پیری با ورزش و تحرک سن سالمندان را به تاخیر می اندازد و سالمندانی که ورزش می کنند سالم تر و شادتر هستند.

مطالعه در سالمندان به دو گروه فعال و غیرفعال طبقه بندی شدند،

گروه سالمندان فعال افرادی که در هفته فعالیت های بدنی و ورزشی انجام می دادند مانند پیاده روی، دویدن آهسته، ورزش صبحگاهی و شنا .گروه غیرفعال ارادی هستند که هیچگونه فعالیتی ندارند.

شایعترین مشکلات سالمندان

مشکلات جسمی.
شناختی.
مشکلات عاطفی.
مشکلات اجتماعی.

شایع ترین بیماری روانی در سالمندان چیست؟
افسردگی و زوال عقل شایع ترین مشکل سلامت روان در افراد مسن است.

سلامت روان چیست؟

سلامت روان به زبان بسیار ساده به وضعیت بهزیستی روانی، رفتاری و عاطفی فرد اشاره دارد. وضعیت سلامت روان نه تنها به فقدان هر گونه بیماری روانی اشاره دارد، بلکه به توانایی فرد در به کار بردن توانایی های بالقوه خود، مقابله با استرس های زندگی، توانایی یادگیری، احساس و مدیریت طیف وسیعی از احساسات و توانایی شکل گیری اشاره دارد. و ارتباط با دیگران را مدیریت کنید.

از سوی دیگر، بیماری روانی یا اختلالات سلامت روان به شرایطی اشاره دارد که بر نحوه تفکر، احساس، رفتار و تعامل ما با دیگران تأثیر منفی می گذارد. اغلب اصطلاحات سلامت روان و بیماری روانی به جای هم استفاده می شوند، با این حال، تفاوت وجود دارد. سلامت روان معادل بیماری روانی نیست، اگرچه سلامت روان ضعیف می تواند منجر به بیماری روانی شود. برخی از شایع ترین بیماری های روانی در سالمندان شامل زوال عقل، افسردگی، اختلالات اضطرابی و اختلالات شناختی شدید در میان سایرین است.

عواملی که بر مشکلات روانی دوران سالمندی تاثیر می گذارد

عواملی که به طور مستقیم یا غیرمستقیم بر مشکلات روانی دوران سالمندی تأثیر می گذارد
بازنشستگی – بازنشستگی یکی از مهمترین عوامل اجتماعی است که به شدت بر یک فرد شاغل تأثیر می گذارد. بازنشستگی باعث ایجاد حس وابستگی می شود که برای یک فرد مسن خوشایند نیست. چنین افرادی همچنین شاهد کاهش عزت نفس، اعتماد به نفس و از دست دادن حس اقتدار خود هستند که منجر به افسردگی و اضطراب می شود.
تغییر در سیستم‌های خانواده – با انتخاب نسل‌های هزاره جدید برای خانواده‌های هسته‌ای، ساختار خانواده سنتی که به عنوان یک سیستم حمایتی عمل می‌کند همچنین باعث کاهش احساس تنهایی، پشت سر گذاشتن یا عدم قدردانی سالمندان شده است که منجر به انواع مختلفی از مشکلات سلامت روان می‌شود.
مسائل مالی – این نیز یکی از عوامل مهمی است که بر سلامت روانی افراد تأثیر منفی می گذارد. با از دست دادن منبع درآمد ثابت، سالمندان به طور فزاینده ای احساس درماندگی و وابستگی می کنند، که بر کیفیت زندگی آنها نیز تأثیر می گذارد.

لرزش دست

لرزش اساسی یک وضعیت سیستم عصبی است که به عنوان یک بیماری عصبی نیز شناخته می شود که باعث لرزش غیرارادی و ریتمیک می شود. تقریباً می تواند هر قسمتی از بدن را تحت تأثیر قرار دهد، اما لرزش اغلب در دست ها رخ می دهد، به ویژه هنگام انجام کارهای ساده، مانند نگه داری لیوان یا بند کفش

علائم رایج لرزش ممکن است شامل موارد زیر باشد:

لرزش ریتمیک در دست ها، بازوها، سر، پاها یا بالاتنه شما
صدای لرزان
در انجام کارهای مانند نوشتاری ی با دست مشکل دارید
مشکل در نگه داشتن و کنترل ظروف، مانند قاشق یا سایر وسایل
حرکت سر
برخی از لرزش‌ها ممکن است در زمان استرس یا احساسات شدید، زمانی که از نظر فیزیکی خسته هستید، یا زمانی که در وضعیت‌های خاصی قرار دارید یا حرکات خاصی انجام می‌دهید، ایجاد شود یا بدتر شود.

عوامل خطر برای مشکلات سلامت روان در میان سالمندان

ممکن است عوامل خطر متعددی برای مشکلات سلامت روان در هر مقطعی از زندگی وجود داشته باشد.

افراد مسن ممکن است استرس های زندگی مشترک برای همه افراد را تجربه کنند، مانند کاهش توانایی عملکردی را تجربه کنند. به عنوان مثال، افراد مسن ممکن است کاهش تحرک، درد مزمن، ضعف یا سایر مشکلات سلامتی را تجربه کنند که برای آنها به نوعی مراقبت طولانی مدت نیاز دارند.

علاوه بر این، افراد مسن تر احتمال بیشتری دارد که حوادثی مانند سوگ یا افت وضعیت اجتماعی-اقتصادی با بازنشستگی را تجربه کنند. همه این عوامل استرس زا می تواند منجر به انزوا، تنهایی یا ناراحتی روانی در افراد مسن شود، که برای آنها ممکن است به مراقبت طولانی مدت نیاز داشته باشند.

سلامت روان بر سلامت جسمی و بالعکس تاثیر دارد. به عنوان مثال، افراد مسن با شرایط سلامت جسمانی مانند بیماری قلبی نسبت به افراد سالم، میزان افسردگی بیشتری دارند. علاوه بر این، افسردگی درمان نشده در یک فرد مسن مبتلا به بیماری قلبی می تواند بر نتیجه آن تأثیر منفی بگذارد.

علامت بیماری روانی در سالمندان

برای کمک به تشخیص علائم مختلف ناتوانی ذهنی در میان سالمندان برای تشخیص زود هنگام و درمان بعدی، علائم بیماری روانی در افراد مسن به شرح زیر است:

سردرگمی و مشکلات تمرکز یا تصمیم گیری
تغییر در وزن – افزایش یا کاهش اشتها
از دست دادن حافظه، به خصوص مشکلات حافظه کوتاه مدت
خستگی بی دلیل و از دست دادن انرژی یا مشکل در خواب / تغییرات خواب
کناره گیری اجتماعی – از دست دادن علاقه به چیزهایی که قبلاً لذت بخش بودند
احساس افسردگی برای بیش از دو هفته
احساس بی ارزشی، گناه نامناسب و درماندگی
بی علاقگی عمومی به زندگی یا افکار خودکشی

زوال عقل

زوال عقل یک سندرم است که معمولاً ماهیت مزمن یا پیشرونده دارد که در آن حافظه، تفکر، رفتار و توانایی انجام فعالیت های روزمره بدتر می شود. این بیماری عمدتاً افراد مسن را تحت تأثیر قرار می دهد، اگرچه بخشی طبیعی از افزایش سن نیست.

تخمین زده می شود که 50 میلیون نفر در سراسر جهان با زوال عقل زندگی می کنند که نزدیک به 60 درصد آنها در کشورهای با درآمد کم و متوسط زندگی می کنند.

فشارهای جسمی، عاطفی و اقتصادی می تواند استرس زیادی را برای خانواده ها و مراقبین ایجاد کند. حمایت سیستم های بهداشتی، اجتماعی، مالی و حقوقی هم برای افراد مبتلا به زوال عقل و هم برای مراقبین آنها مورد نیاز است.
افسردگی می تواند رنج زیادی ایجاد کند و منجر به اختلال در عملکرد در زندگی روزمره شود.

مشکلات رایج سلامت روان در سالمندان

مشکلات سلامت روان در میان سالمندان رایج است و ممکن است شامل انزوا، اختلالات عاطفی و اضطرابی، زوال عقل و روان پریشی و غیره باشد. بسیاری از سالمندان همچنین از اختلالات خواب و رفتاری، زوال شناختی یا حالت های سردرگمی در نتیجه اختلالات فیزیکی یا مداخلات جراحی رنج می برند.

علائم شامل کم شدن انگیزه و انرژی، تغییر الگوی خواب، تغییرات مداوم در خلق و خو، اختلال در افکار یا ادراک، یا وسواس ها یا ترس های شدید است. این می تواند در روابط یا توانایی فرد برای انجام وظایف روزانه تداخل ایجاد کند.

افراد سالخورده معمولاً به دلیل فقدان سیستم حمایتی کافی مستعد ابتلا به احساس غفلت، تنهایی، پوچی، بی ارزشی و درماندگی هستند. وابستگی به اعضای خانواده و محدودیت های مالی می تواند اعتماد به نفس آنها را کاهش دهد و عزت نفس آنها را کاهش دهد.

تشخیص ناتوانی ذهنی در سالمندان

وقتی صحبت از تشخیص ناتوانی ذهنی در سالمندان می شود، در اکثر موارد کمتر تشخیص داده می شود. خود افراد سالخورده نیاز به مراقبت از سلامت روان را درک نمی کنند و به ندرت این نگرانی را با ارائه دهنده سلامت اولیه خود مطرح می کنند تا بتواند آنها را برای تشخیص و درمان زودهنگام نزد روانشناس راهنمایی کند.

به این ترتیب، برای ما بسیار مهم است که تفاوت بین فراموشی روزانه و مشکل شناختی یا حافظه یا هر نشانه دیگری از بیماری روانی در سالمندان را درک کنیم.

علاوه بر علائم بیماری روانی که در بالا ذکر شد، اگر تغییراتی را در ظاهر یا نحوه لباس پوشیدن عزیزانتان مشاهده کردید یا در امور مالی یا کار با اعداد و ارقام با مشکل روبرو هستند، آنها را به عنوان مشکلات دوران پیری نادیده نگیرید. توجه کنید، با آنها صحبت کنید و مشاوره لازم را از پزشک دریافت کنید. همیشه به یاد داشته باشید، تشخیص زودهنگام کلید درمان انواع مشکلات سلامت روان سالمندان است.

مراقبین سالمند با هم صحبتی و کمک در امور منزل و امور بهداشتی سالمند در کاهش مشکلات روحی سالمندان عزیز نقش مهمی دارند.

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *