02128111090
تهران ، خیابان میرداماد
ما را دنبال کنید

سالمندی سالم و موفق چگونه است

سالمندی سالم و موفق چگونه است

امروزه پیر شدن جمعیت،جوامع بشری را با چالشهای بسیاری روبرو ساخته است. اهمیت سالمندی سالم و موفق در حال حاضر جامعه سالمندان را تحت تاثیر قرار داده است.

از طرفی افراد سالمند خوب و پرجنب و جوشی را میبینیم که امیدوارانه در فعالیت های حرفه ای و اجتماعی شرکت می کنند از طرفی دیگر سالمندان ناسالمی را میبینیم که گاها در تنهایی و انزوا هستند

پیری به عنوان یک فرآیند طبیعی زندگی به دلیل تغییرات تدریجی در فعالیت متابولیکی اندام ها و ناتوانی در ظرفیت بازسازی سلول ها است. در سراسر جهان، میانگین طول عمر افراد در حال افزایش است. عوامل متعددی از جمله وراثت، سبک زندگی و رژیم غذایی سالم، پرهیز از سیگار و فعالیت بدنی می تواند بر طول عمر تأثیر بگذارد.

پیری سالم فرآیندی مادام‌العمر برای بهینه‌سازی فرصت‌ها ، بهبود و حفظ سلامت جسمی، اجتماعی و روانی، استقلال و کیفیت زندگی و همچنین افزایش موفقیت‌آمیز انتقال دوره زندگی است.

پیری سالم فراتر از وجود یا عدم وجود بیماری است و تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار می گیرد.

هدف از مطالعه این مقاله بررسی ابعاد جسمی، روانی، اجتماعی سالمندی سالم با استفاده از پرستار سالمند بود.

فعالیت بدنی، افسردگی، تنهایی، مشارکت در فعالیت های اوقات فراغت، وضعیت سلامت ادراک شده، یکپارچگی نفس، دستیابی به خود، عزت نفس، سلامت خود ارزیابی منصفانه، سن، تحصیلات، درآمد، رفتارهای سلامت، مشارکت اجتماعی و رفتار ارتقاء دهنده سلامت بر پیری سالم تأثیرگذار بودند.

نقش پرستاران سالمند در سلامت دوران پیری در سالمندی سالم و موفق

 

پرستاری سالمندان شاخه ای از پرستاری است که در چارچوب سیاست های مراقبت جامع و ارتقای سلامت سالمندان است. فارغ التحصیلان خدمات تخصصی از جمله اقدامات ارتقای سلامت، خدمات توانبخشی و کمک های رفاه اجتماعی را به سالمندان ارائه می دهند.

فارغ التحصیلان به اندازه کافی متخصص هستند تا مراقبت های موثر از پیشگیری تا توانبخشی را برای سالمندان، خانواده های آنها و جامعه به طور کلی ارائه دهند. آنها قادرند نیازهای زیستی، روانی، اجتماعی و همچنین فرهنگی سالمندان را تشخیص دهند و با توسعه اصول روابط انسانی خوب، مداخلات مناسب مانند خدمات توانبخشی خاص را برای ارتقای کیفیت سلامت آنها انجام دهند.

 

این برنامه در نظر دارد:

 تا توسط فارغ التحصیلان دارای دانش، نگرش و توانمندی های لازم در این زمینه، مراقبت های پرستاری کارآمد را به سالمندان ارائه دهد. بر این اساس، افراد مسن و خانواده‌هایشان می‌توانند به بالاترین پتانسیل‌های خود در کارکرد و شایستگی دست یابند. آنها می توانند کیفیت زندگی خود را تا آنجا که ممکن است داشته باشند، حفظ و ارتقا دهند.

علاوه بر این، اقدامات لازم برای رفع نیازهای ویژه آنها اتخاذ شده و از رفتارهای مقابله ای آنها با تغییرات زندگی (به دلیل روند سنی و ناتوانی های احتمالی) حمایت می شود. از نظر عملکرد اجتماعی، با کمک به آنها برای حضور فعال اجتماعی، به آنها کمک می شود تا فعالیت های ضروری روزانه خود را حفظ کنند.

توجه به کیفیت زندگی سالمندان (QoL) به طور فزاینده ای در ارزیابی، بهبود کیفیت و تخصیص خدمات بهداشتی و مراقبت اجتماعی اهمیت پیدا می کند.

عواملی که سلامت سالمندان را مختل می کند

 

افراد سالمند به دلیل کاهش عملکردهای جسمی و ذهنی، احتمال بیشتری برای ابتلا به اختلالات سلامتی متعدد دارند.

تنهایی، اختلال در فعالیت جنسی و اختلالات متابولیک مزمن از دلایلی است که می تواند منجر به اختلالات عاطفی شود. این مشکلات می توانند کیفیت زندگی سالمندان را کاهش دهند.

شرایط بد اقتصادی، فرهنگی، آموزشی و بهداشتی و همچنین تعاملات اجتماعی ناکافی می‌تواند منجر به کیفیت پایین زندگی در سالمندان شود.

بیماری‌های مزمن مانند دیابت، بیماری‌های عروق کرونر قلب، پوکی استخوان و عروق مغزی شایع‌ترین بیماری‌ها در سالمندان هستند. این اختلالات که باعث ایجاد مشکلات پزشکی، اجتماعی و روانی می شود، می تواند عملکرد جسمی و کیفیت سالمندان را در جامعه کاهش دهد.

به همین دلیل، مهم است که اعضای خانواده هر کاری که می توانند برای افزایش کیفیت زندگی عزیزان مسن خود انجام دهند.

ارتقا کیفیت زندگی سالمندی سالم و موفق

 

مراقب شادی، سلامتی و تکریم سالمندان باشید
آنها را متصل نگه دارید.
با هم بخورید
اجازه ندهید هر نوع استرسی را تحمل کنند.
سلامتی.
فعالیت بدنی را تشویق کنید.
بگذارید سالم غذا بخورند.
سلامت روان را هرگز فراموش نکنید.

شادی را در زندگی سالمندان بازگردانید.

چگونه میتوان به سلامت روحی سالمندان کمک کرد

 

شادی

تنها برآوردن نیازهای پزشکی سالمندان کافی نیست زیرا آنها به چیزی بیش از دارو نیاز دارند. اگر مشتاقانه منتظر بهبود زندگی اعضای مسن جامعه خود هستید،

اگر بتوانید از این سه چیز مراقبت کنید، می توانید شادی و سعادت از دست رفته را در زندگی سالمندان به ارمغان بیاورید.

خوشبختی

شادی یکی از جنبه های ضروری زندگی ماست و ارزشمندترین دارایی است که می توانید تا آخرین نفس زندگی خود داشته باشید. راضی نگه داشتن سالمندان علم موشکی نیست، و در اینجا برخی از راه هایی وجود دارد که می توانید اعضای مسن خود را راضی نگه دارید.

آنها را متصل نگه دارید

یکی از بزرگترین دلایل غم و اندوه و افسردگی در سالمندان احساس انزوا و تنهایی است. خوب، هیچ کس دوست ندارد تنها بماند، و به همین دلیل است که اگر می خواهید سالمندان را راضی نگه دارید، باید آنها را با خود و سایر اعضای خانواده در ارتباط نگه دارید. به سادگی با ترتیب دادن جلسات خانوادگی، گردش برای سالمندان، یا فقط رفتن به یک پیک نیک خانوادگی، می توانید آنها را در ارتباط نگه دارید.

با هم بخورید

.با هم غذا خوردن یکی از قدیمی ترین و بهترین راه ها برای خانواده ها برای حفظ ارتباط و ایجاد پیوند قوی است. شما باید همیشه با اعضای مسن خود غذا بخورید. این به آنها احساس با هم بودن می دهد و می توانند خوشحال بمانند.

کاهش استرس

پدر یا مادر سالخورده شما قبلاً استرس و مراحل سختی را در زندگی خود پشت سر گذاشته اند و اکنون زمان آن است که آرامش داشته باشند و از زندگی نهایت لذت را ببرند بدون اینکه نگران چیزی باشند. به همین دلیل است که هرگز اجازه ندهید افراد مسن خانه شما هر نوع استرسی را تحمل کنند.

تشویق سالمندان به ورزش در سالمندی سالم و موفق

 

حتی پس از مراقبت مناسب، ورزش و رژیم غذایی سالم، بدن ما پس از یک سن خاص شروع به تحلیل رفتن می کند و به همین دلیل است که اعضای مسن خانه شما نیاز به توجه ویژه دارند. بیایید به چند نکته ساده برای حفظ سلامت افراد مسن نگاه کنیم.

فعالیت بدنی را تشویق کنید
همیشه باید سالمندان را به فعالیت بدنی تشویق کنید. فعالیت بدنی به صاف کردن جریان خون، تشویق سلامت قلب و تسکین اضطراب و افسردگی کمک کند.
بگذارید سالم غذا بخورند
دستگاه گوارش با افزایش سن کند می شود و بعد از 60 سالگی افراد نمی توانند غذا را به درستی هضم کنند و به همین دلیل است که بیشتر سالمندان مشکلات گوارشی دارند.

اگر می خواهید سالمندان را سالم نگه دارید، همیشه آنها را به خوردن سالم تشویق کنید.

از سبزیجات و آب میوه های تازه، همیشه یخچال خود را پر از غذاهای سالم نگه دارید.

 تکریم و اهمیت به سالمندان

سلامت روان را هرگز فراموش نکنید می توان سالمنیدی موفق را با ترکیبی از سه عنصر بقا (طول عمر), تندرستی (فقدان بیماری) و رضایتمندی از زندگی (شادمانی), تعریف کرد.
در عجله حفظ آمادگی جسمانی اعضای سالمند، هرگز نباید سلامت روان آنها را فراموش کنید. جدول کلمات متقاطع ساده، کتابخوانی منظم و نوشتن منظم برخی از رایج ترین راه های حفظ سلامت روان سالمندان است. با افزایش سن، حتی قدرت ذهنی بدن نیز شروع به تحلیل رفتن می کند و برای حفظ سلامت آن، باید به طور منظم عمل کند.

افتخار و احترام

احترام به بزرگترها از آن ادب هایی است که باید در وجود همگان نهادینه شود. بزرگان مایلند که با آنها محترمانه رفتار شود . اگر بتوانید بزرگان را گرامی بدارید، می توانید زندگی آنها را بهتر کنید. بیایید برخی از بهترین راه‌های احترام و احترام به بزرگان را بررسی کنیم.

از آنها مشاوره بگیرید
مطمئناً بزرگان عاقل ترین افراد جامعه هستند و به همین دلیل است که همیشه باید از آنها پند بگیرید. با پند گیری از بزرگان، می توانید به تجربه، شأن و دانش آنها احترام بگذارید. سالمندان همیشه چیزهای زیادی برای کمک کردن دارند و اگر می خواهید بزرگترها را گرامی بدارید هرگز نباید آن را نادیده بگیرید. در مراقبت از خانه مونتگومری، بزرگان به بهترین شکل ممکن مورد تکریم و احترام قرار می گیرند.
درباره میراث خانوادگی، تاریخ و سنت بحث کنید
با بحث در مورد میراث، تاریخ و سنت خانواده با همه اعضای خانواده، می‌توانید از شهروندان سالخورده به روشی درست تقدیر کنید.

وظایف مراقبین سالمند در منزل در سالمندی سالم و موفق

مراقبین به شما یا عزیزانتان کمک کنیم که در آسایش زندگی کنید و کیفیت زندگی خود را در حین بهبودی یا مدیریت شرایط خود افزایش دهید.

برای سلامتی و راحتی شما، پرستاران قابل اعتماد آرامش هموطن سلامت و سایر متخصصان مراقبت های بهداشتی می توانند کمک ماهر مورد نیاز شما را مستقیماً به خانه شما بیاورند.

ما درک می کنیم که ماندن در خانه ممکن است بهترین گزینه برای شما باشد. مطمئن باشید، ما یک برنامه مراقبت شخصی متناسب با نیازهای شما ایجاد خواهیم کرد.

پرستاری سالمندان رشته ای از پرستاری است که به بهبود و حفظ سلامت بیماران مسن می پردازد. پرستاران در این زمینه تحت آموزش های تخصصی قرار می گیرند که به آنها می آموزد که چگونه از بیماران مسن تر مراقبت کنند و نیازهای سلامتی خاص آنها را درک کنند.

به عنوان یک پرستار، اغلب بیش از هر کارمند مراقبت های بهداشتی دیگری با بیماران خود در تماس هستید. مراقبین به عنوان یک حامی بیمار هستند، بنابراین مهم است که لزوم ایجاد یک رابطه مثبت با بیمار مسن خود و خانواده او برقرار باشد. این به سطوح بالایی از صبر، همدلی و شفقت نیاز دارد. این برای همه مناسب نیست، اما اگر ارزشی در ایجاد روابط معنادار با افراد مسن پیدا کنید و بخواهید به نسل قدیمی‌تر کمک کنید، لذت و رضایت زیادی در کار خواهید یافت – و این یک تجربه مثبت خواهد بود.

به طور کلی، برای همه علاوه بر این:

 لذت بردن از دسترسی به دیدگاه‌های مختلف، تنوع و سال‌ها خاطرات، حکمت و داستان‌ها می‌تواند به مراقبت بهتر منجر شود. زندگی شما غنی خواهد شد، و اگر برای این امر قدردانی و احترام کنید، بیماران شما احتمالا راحت تر خواهند بود، احساس حمایت بیشتری خواهند کرد و در طول زمان با شما صادق تر و همکاری بیشتری خواهند داشت

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *