02128111090
تهران ، خیابان میرداماد
ما را دنبال کنید

توانبخشی سالمندان چگونگی محیا می شود؟

توانبخشی سالمندان چگونگی محیا می شود؟

توانبخشی سالمندان، به ناچار برخی تغییرات فیزیولوژیکی در بدن ما با افزایش سن رخ می دهد. اضافه شدن یک ناراحتی اضافی در کنار این تغییرات، افراد مسن را بیشتر از سایر گروه های سنی آسیب پذیر می کند. همه اینها کیفیت زندگی سالمندان را مختل می کند و باعث افزایش جدی هزینه های سلامت عمومی می شود.

حفظ کیفیت زندگی سالمندان عضو جامعه و تضمین یک زندگی فعال از وظایف مشترک کل جامعه به ویژه خانواده و همچنین متخصصان بهداشت و درمان است. توانبخشی سالمندان مفهومی است که شامل تمام تلاش های انجام شده برای به حداکثر رساندن وضعیت عملکردی سالمند در موقعیت هایی مانند ناتوانی جسمی، بیماری و ناتوانی در سالمندان می شود. برای این منظور کلیه خدمات ارائه شده به منظور پیشگیری یا به حداقل رساندن زوال عملکردی ناشی از فیزیولوژیک و بیماری در زیر چتر توانبخشی در سالمندان مورد بررسی قرار می گیرد.

چرا توانبخشی سالمندان ضروری است؟

 

هر فردی دوست دارد کیفیت زندگی بدتر به سطح مطلوب بازگردد. هدف اصلی افزایش کیفیت زندگی سالمندان به کارآمدترین و اقتصادی ترین راه است. توانبخشی سالمندان برای رسیدن به این هدف ضروری است. با استفاده از برخی روش ها و درمان های ارزان و ساده، هم کیفیت زندگی بیمار افزایش می یابد و هم بار اقتصادی اجتماعی کاهش می یابد.

توانبخشی سالمندان چگونه اجرا می شود؟

 

اصلی که در توانبخشی سالمندان نباید فراموش شود این است که هر بیمار نیازهای خاصی دارد. به همین دلیل، شخصی سازی برنامه توانبخشی، شانس موفقیت را بیش از پیش افزایش می دهد.

ابتدا باید ارزیابی عملکردی بیمار انجام شود و سطح عملکردی آن مشخص شود. سپس با در نظر گرفتن شرایط شناختی، فرهنگی، اجتماعی، خانوادگی، اقتصادی و فیزیولوژیکی فرد، اهداف مورد نظر در حد امکانات موجود تعیین شود. اهداف برنامه ریزی شده و روند توانبخشی باید با بستگان بیماران در میان گذاشته شود و نباید به توقعات نادرست وارد شود.

چه زمانی آن را شروع کنیم؟

 

اگرچه پاسخ دقیقی برای سوالاتی مانند کجا، چه مدت و چه زمانی وجود ندارد، اما سال هاست که تحقیقات در کشورهای توسعه یافته ادامه دارد. اگرچه تلاش می‌شود برنامه‌های توانبخشی محقق شود، اما همچنان مهم‌ترین معیار برای انتخاب روش‌ها و اهداف توانبخشی، اعمال و تجربیات پزشکان است.

هدف باید انتخاب بیمار مناسب، استفاده بهینه از منابع و بهره مندی بیشتر بیماران از خدمات ارائه شده باشد. باید استانداردهای خاصی تعیین شود و یک ارزیابی سالمندی خوب برای این کار انجام شود. متخصصان فیزیوتراپی و توانبخشی باید در این ارزیابی ها مشارکت داشته باشند.

برنامه توانبخشی به عنوان اصول کلی:

 
  • برنامه توانبخشی باید زود شروع شود.
  • باید چند رشته ای باشد، یعنی متخصصان شاخه های مختلف با هم کار کنند.
  • سرعت برنامه توانبخشی باید با سرعت کم شروع شود، باید ساده باشد.
  • باید سعی شود از مشارکت فعال بیمار در برنامه توانبخشی اطمینان حاصل شود.
  • باید یک رابطه بیمار و تیم مبتنی بر کمک و اعتماد وجود داشته باشد،
  • حداکثر تداوم ذهنی و جسمی ممکن در بیمار باید مورد هدف قرار گیرد.

توانبخشی سالمندان در کجا باید اجرا شود؟

 

می توان آن را در بیمارستان های بزرگ، مراکز توانبخشی، خانه های سالمندان تخصصی، خانه های سالمندان، کلینیک ها و محیط خانه به کار برد.

بیمارستان ها: مقر اصلی است که معمولاً آزمایشات تشخیصی و ارزیابی بیماران و همچنین درمان های کوتاه مدت و برنامه ریزی آینده بیمار پس از ترخیص در آنجا انجام می شود. در اینجا تصمیم گرفته می شود که در چه محیط هایی می توان نیازهای توانبخشی بیمار را برای بعد برطرف کرد.
مراکز توانبخشی: اینها مکان هایی هستند که عموماً همه متخصصان مراقبت های بهداشتی را در خود جای می دهند و برنامه های توانبخشی ویژه ای برای بیمار اعمال می شود. اغلب آنها خدمات توانبخشی فشرده تری را نسبت به سایر واحدها ارائه می دهند.
مرکز ارائه خدمات بالینی در منزل نیوشه : مؤسسات شبانه روزی هستند که از سالمندانی که نیاز به مراقبت ویژه دارند مراقبت و محافظت می کنند. آنها پرستاران سالمندی دارند که با تکنیک های توانبخشی در سالمند به خوبی آشنا هستند و می توانند شما را در این مهم یاری نمایند.
خدمات پلی کلینیک بیمارستانی: مراکز توانبخشی سرپایی مانند فیزیوتراپی رومر و مرکز پزشکی توانبخشی. انواع برنامه های توانبخشی و ورزشی بیمار برنامه ریزی و اجرا می شود. این یک محیط بسیار راحت برای بیمار است.

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *