02128111090
تهران ، خیابان میرداماد
ما را دنبال کنید

چگونه فرزند خود را به روشی هوشمندانه و سالم تربیت کنیم

چگونه فرزند خود را به روشی هوشمندانه و سالم تربیت کنیم

زمانی فرا می رسد که هر والدینی در تلاش است که چگونه فرزند خود را به بهترین نحو تربیت و یا تنبیه کند. چه با یک کودک نوپا که جیغ می‌کشد چه با یک نوجوان عصبانی، کنترل خلق و خوی شما دشوار است. هیچ پدر و مادری دوست ندارد در چنین موقعیتی قرار بگیرد و نکته اصلی این است که فریاد زدن و خشونت فیزیکی هرگز کمکی نمی کند.

خوشبختانه راه‌های مؤثرتری وجود دارد که یکی از آنها نظم و انضباط مثبت است. ما با لوسی کلاور ، استاد مددکاری اجتماعی کودک و خانواده دانشگاه آکسفورد و مادر دو پسر جوان مشورت کردیم تا بررسی کنیم که چگونه این رویکرد می‌تواند به والدین کمک کند تا روابط مثبتی با فرزندان خود ایجاد کنند و مهارت‌هایی مانند مسئولیت‌پذیری، همکاری و انضباط شخصی را آموزش دهند.

هیچ کودک بدی وجود ندارد، فقط رفتار بد وجود دارد.

چرا انضباط مثبت در تربیت فرزند موثر است؟

والدین نمی خواهند فریاد بزنند یا کودکانشان را بزنند. پروفسور کلاور می گوید: ما این کار را انجام می دهیم زیرا استرس داریم و راه دیگری نمی بینیم.

شواهد واضح است: فریاد زدن و ضربه زدن به سادگی جواب نمی دهد و در درازمدت می تواند آسیب بیشتری نسبت به فایده داشته باشد. فریاد زدن و کتک زدن مکرر حتی می تواند بر کل زندگی کودک تأثیر منفی بگذارد. ادامه «استرس سمی» که ایجاد می‌کند می‌تواند منجر به پیامدهای منفی مانند احتمال ترک تحصیل، افسردگی، مصرف مواد مخدر، خودکشی و بیماری‌های قلبی شود.

پروفسور کلوور می گوید: «مثل این است که بگوییم: این دارو است، به شما کمکی نمی کند و شما را بیمار می کند. “وقتی می دانیم چیزی کار نمی کند، این دلیل خوبی است که به دنبال رویکردی متفاوت باشیم.”

به جای تنبیه و آنچه نباید انجام داد، رویکرد انضباط مثبت بر ایجاد یک رابطه سالم با فرزندتان و تعیین انتظارات پیرامون رفتار تأکید دارد. خبر خوب برای هر والدینی این است که کار می کند و در اینجا نحوه شروع به عمل آوردن آن است:

1. برنامه ریزی یک به یک را در تربیت فرزند از یاد نبرید

یک به یک برای ایجاد هر رابطه خوب و حتی بیشتر از آن با فرزندانتان مهم است. این می تواند 20 دقیقه در روز باشد. یا حتی 5 دقیقه. پروفسور کلوور می‌گوید: می‌توانید آن را با چیزی مانند شستن ظروف با هم ترکیب کنید، در حالی که آهنگی می‌خوانید یا در حال چت کردن هستید. «آنچه واقعاً مهم است این است که روی فرزندتان تمرکز کنید. بنابراین، شما تلویزیون خود را خاموش می کنید، تلفن خود را خاموش می کنید، به سطح آنها می رسید و این شما و آنها هستید.

2. نکات مثبت را تحسین کنید

ما به عنوان والدین اغلب بر رفتار بد فرزندانمان تمرکز می کنیم و آن را صدا می کنیم. کودکان ممکن است این را به عنوان راهی برای جلب توجه شما بخوانند و رفتار بد را به جای توقف آن، تداوم بخشند.

بچه ها با تمجید رشد می کنند. این باعث می شود آنها احساس دوست داشتن و خاص بودن کنند. پروفسور کلوور توصیه می کند: “مراقب زمانی که آنها کار خوبی انجام می دهند و آنها را تحسین کنید، حتی اگر این کار فقط به مدت پنج دقیقه با خواهر یا برادر خود بازی می کنند.” “این می تواند رفتار خوب را تشویق کند و نیاز به نظم را کاهش دهد.”

3. انتظارات روشنی را تعیین کنید

پروفسور کلوور می‌گوید: «گفتن به فرزندتان دقیقاً چه می‌خواهید انجام دهد بسیار مؤثرتر از گفتن به اوست که چه کاری انجام ندهد». «وقتی از کودک می‌خواهید که به هم نخورد یا خوب باشد، لزوماً نمی‌داند که باید چه کار کند.» دستورالعمل‌های واضحی مانند «لطفاً همه اسباب‌بازی‌های خود را بردارید و آنها را در جعبه قرار دهید» انتظارات روشنی را ایجاد می‌کند و احتمال انجام کاری را که شما می‌خواهید افزایش می‌دهد.

اما تعیین انتظارات واقع بینانه مهم است. پروفسور کلاور می گوید: درخواست از آنها برای ساکت ماندن برای یک روز کامل ممکن است به اندازه درخواست 10 دقیقه سکوت در حین تماس تلفنی قابل کنترل نباشد. «شما می دانید فرزندتان چه توانایی هایی دارد. اما اگر غیرممکن را بخواهید، شکست خواهند خورد.»

4. خلاقیت حواس را پرت کنید

پروفسور کلاور می‌گوید: وقتی فرزندتان سخت است، منحرف کردن حواس او با فعالیت مثبت‌تر می‌تواند یک استراتژی مفید باشد. “وقتی حواس آنها را به سمت چیز دیگری پرت می کنید – با تغییر موضوع، معرفی یک بازی، هدایت آنها به اتاق دیگری یا رفتن به پیاده روی، می توانید با موفقیت انرژی آنها را به سمت رفتار مثبت منحرف کنید.”

زمان بندی نیز بسیار مهم است. حواس پرتی همچنین در مورد تشخیص زمانی است که چیزها در شرف اشتباه هستند و اقدامی انجام دهید. توجه داشتن به زمانی که کودک شما شروع به بی قراری، تحریک پذیری یا آزرده شدن می کند، یا زمانی که دو خواهر و برادر به یک اسباب بازی نگاه می کنند، می تواند به پراکندگی موقعیت احتمالی قبل از تبدیل شدن به یک اسباب بازی کمک کند.

5. از پیامدهای آرام جهت تربیت فرزند خود استفاده کنید

بخشی از بزرگ شدن این است که یاد بگیرید اگر کاری انجام دهید، در نتیجه ممکن است اتفاقی بیفتد. تعریف این امر برای فرزندتان یک فرآیند ساده است که ضمن آموزش مسئولیت پذیری، رفتار بهتری را تشویق می کند.

با توضیح عواقب رفتار بد به فرزندتان فرصت دهید تا کار درست را انجام دهد. به عنوان مثال، اگر می خواهید فرزندتان دست از خط خطی کردن روی دیوارها بردارد، می توانید به او بگویید که دست از کار بکشد وگرنه به زمان بازی او پایان می دهید. این به آنها هشدار و فرصتی برای تغییر رفتارشان می دهد.

اگر متوقف نشدند، عواقب را با آرامش و بدون نشان دادن خشم دنبال کنید، “و به خود اعتبار دهید – آسان نیست!” پروفسور کلاور اضافه می کند.

پروفسور کلوور توصیه می کند که اگر متوقف می شوند، آنها را برای آن تحسین کنید. کاری که شما انجام می دهید ایجاد یک حلقه بازخورد مثبت برای فرزندتان است. نشان داده شده است که پیامدهای آرام برای کودک ها برای یادگیری در مورد آنچه که هنگام رفتار بد آنها اتفاق می افتد مؤثر است.

ثابت بودن یک عامل کلیدی در فرزندپروری مثبت است، به همین دلیل است که دنبال کردن پیامدهای آن مهم است. و به همین ترتیب آنها را واقع بینانه می کند. شما می توانید تلفن یک نوجوان را به مدت یک ساعت از دستش بردارید، اما گرفتن آن برای یک هفته ممکن است دشوار باشد.

تعامل با کودکان کوچکتر در تربیت فرزند

یک به یک می تواند سرگرم کننده باشد – و کاملا رایگان است! پروفسور کلوور می‌افزاید: «می‌توانید عبارات آنها را کپی کنید، قاشق‌ها را به گلدان‌ها بکوبید یا با هم آواز بخوانید». تحقیقات شگفت انگیزی وجود دارد که نشان می دهد بازی با فرزندان شما رشد مغز آنها را افزایش می دهد.

تعامل با بچه های بزرگتر

مانند بچه های کوچکتر، نوجوانان به دنبال تمجید هستند و می خواهند آنها را خوب تصور کنند. زمان یک به یک هنوز برای آنها مهم است. پروفسور کلوور می‌گوید: «آنها دوست دارند که با آنها در اتاق برقصید یا در مورد خواننده مورد علاقه‌شان صحبت کنید. آنها ممکن است همیشه آن را نشان ندهند، اما نشان می دهند. و این یک راه موثر برای ایجاد رابطه بر اساس شرایط آنها است.»

پروفسور کلوور پیشنهاد می کند در حالی که انتظارات را تعیین می کنید، از آنها بخواهید که در ایجاد برخی از قوانین کمک کنند. آنها را بنشینید و سعی کنید در مورد بایدها و نبایدهای خانه به توافق برسید. آنها همچنین می توانند به تصمیم گیری در مورد پیامدهای رفتار غیرقابل قبول کمک کنند. درگیر شدن در این فرآیند به آنها کمک می‌کند تا بدانند که آنها در حال تبدیل شدن به موجودات مستقل خودشان هستند.»

کارهایی که می توانید در تربیت فرزند خود انجام دهید در موقعیت های استرس زا

هر خانواده در کنار هم لحظات پر استرسی را پشت سر می گذارد. در اینجا چند نکته وجود دارد که می تواند به والدین کمک کند تا از چنین مواقعی عبور کنند:

1. مکث کنید

همه ما استرس زمانی که احساس می کنیم فرزندمان سخت است را می دانیم. در چنین لحظاتی، حضور و عقب نشینی یک تاکتیک ساده و مفید است. همانطور که پروفسور کلاور آن را می نامد، دکمه مکث را فشار دهید. “پنج نفس عمیق بکشید، به آرامی و با دقت و متوجه خواهید شد که می توانید به روشی آرام تر و با ملاحظه تر پاسخ دهید. والدین در سراسر جهان می گویند که صرف این مکث بسیار مفید است.

2. به عقب برگرد

پروفسور کلاور می گوید والدین اغلب فراموش می کنند که از خود مراقبت کنند. زمانی را برای خود اختصاص دهید، مانند زمانی که کودک ها در خواب هستند، کاری را انجام دهید که به شما احساس شادی و آرامش می‌دهد. واقعاً سخت است که همه کارها را به‌عنوان یک والدین به درستی انجام دهید، وقتی به خودتان استراحت نداده‌اید.»

>> نکات مراقبت از خود برای والدین را بخوانید  ( در وبسایت رسمی یونیسف)

3. خودتان را تحسین کنید

پروفسور کلاور توصیه می کند که فراموش کردن کار شگفت انگیزی که هر روز به عنوان والدین انجام می دهید آسان است و باید به خودتان اعتبار بدهید. هر روز، شاید در حین مسواک زدن دندان هایتان، لحظه ای از خود بپرسید: «یک کاری که امروز با کودک هایم خیلی خوب انجام دادم چه بود؟ و فقط بدانید که کار بزرگی انجام دادید.»

و بدانید که تنها نیستید. او می‌گوید: «میلیون‌ها والدین ، مراقبین و پرستاران کودک در سراسر جهان همه در تلاش هستند و همه ما گاهی اوقات شکست می‌خوریم. مهم این است که دوباره تلاش کنیم.

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *