02128111090
تهران ، خیابان میرداماد
ما را دنبال کنید

میگرن بیماری آزار دهنده و قابل پیشگیری

میگرن بیماری آزار دهنده و قابل پیشگیری

میگرن معمولاً سردردی است که تند تند به سراغ فرد می آید. که می تواند ساعت ها یا حتی روزها ادامه داشته باشد. درد کوبنده یا ضربان دار معمولا از پیشانی، کنار سر یا اطراف چشم شروع می شود و به تدریج بدتر هم میشود.

تقریباً هر حرکت، فعالیت، نور روشن یا صدای بلند ممکن است باعث آسیب بیشتر شود و همچنین حالت تهوع و استفراغ شایع است.

ممکن است تنها یک یا دو بار در سال یا به دفعات هر روز اتفاق بیفتد که در زنان بیشتر از مردان در معرض ابتلا به میگرن قرار میگیرند.

انواع سردرد میگرن

 

شایع ترین انواع آن  کلاسیک و معمولی است.

کلاسیک

 

(پیچیده نیز نامیده می شود) با علامت هشداری به نام هاله شروع می شود. این نوع میگرن گاهی اوقات “با هاله” نیز نامیده می شود. هاله شامل تغییراتی در دید شماست.

ممکن است به طور موقت بخشی از دید خود را از دست بدهید، مانند دید جانبی و همچنین ممکن است احساس خارش یا سوزش عجیبی داشته باشید یا ضعف عضلانی در یک طرف بدن خود داشته باشید.

ممکن است در صحبت کردن و برقراری ارتباط مشکل داشته باشید. همچنین ممکن است احساس افسردگی، تحریک پذیری و بی قراری کنید.

هاله ها حدود 15 تا 30 دقیقه دوام می آورند. هاله ممکن است قبل یا بعد از سر درد شما ایجاد شود. گاهی اوقات درد و هاله با هم همپوشانی دارند یا درد هرگز رخ نمی دهد.

کلاسیک ممکن است در یک طرف سر شما یا در هر دو طرف ایجاد شود.

میگرن های رایج با هاله شروع نمی شوند. به همین دلیل به این نوع میگرن ها بدون هاله نیز می گویند. میگرن های معمولی ممکن است کندتر از کلاسیک شروع شوند، طولانی تر شوند و در فعالیت های روزانه تداخل بیشتری ایجاد کنند. درد  معمولی ممکن است فقط در یک طرف سر شما باشد. اکثر افرادی که میگرن دارند، میگرن معمولی دارند (آنها هاله ندارند).

میگرن بدون سر درد

 

به این نوع گاهی اوقات “میگرن خاموش” نامیده می شود، ممکن است باعث شود که علائم دیگر آنرا احساس کنید، اما نه درد. این بدان معناست که ممکن است درد معمول میگرنی را در اطراف چشم و شقیقه خود نداشته باشید. این نوع میگرن حتی ممکن است شامل فاز هاله باشد. همچنین ممکن است همان حساسیتی را که در یک میگرن معمولی نسبت به نور و صدا احساس کنید.

میگرن همی پلژیک

 

این نوع باعث می شود که یک طرف بدن شما ضعیف شود، شبیه به سکته مغزی. این علائم فقط موقتی هستند. آنها بخشی از حمله میگرن هستند. مناطقی از بدن که تحت تأثیر ضعف قرار گرفته اند ممکن است شامل صورت، بازو یا پا باشد. این ضعف ممکن است از یک ساعت تا چند روز طول بکشد. اغلب در عرض 24 ساعت از بین می رود. برای این نوع، سردرد می تواند قبل یا بعد از ضعف ایجاد شود. این نوع میگرن نادر است.

میگرن شبکیه

 

(که چشمی نیز نامیده می شود) باعث ایجاد تغییراتی در بینایی می شود که به تغییرات بینایی اورا مربوط نمی شود.

برای شبکیه، علائم شامل مشکلات بینایی یا حتی کوری در یک چشم است. این علائم زیاد دوام نمی آورند. آنها می توانند قبل یا بعد از سر درد ایجاد شوند. اگر این نوع میگرن را تجربه کردید، با پزشک خود تماس بگیرید.

انواع سردرد غیر میگرنی

 

سردردهای یخی

 

آنها درد شدیدی را در اطراف چشم ها و شقیقه های شما ایجاد می کنند. این دردهای کوبنده ممکن است به طور مکرر در یک مکان ایجاد شوند یا هر بار به نواحی مختلف بپرند.

این نوع سردرد در هر زمان و بدون هشدار ممکن است رخ دهد. اگر شما فردی هستید که سردردهای میگرنی دارید، احتمال ابتلا به سردردهای یخی نیز بیشتر است.

سردردهای خوشه ای

 

آنها سردردهای نادری هستند که به صورت الگوهایی رخ می دهند که به دوره های خوشه ای معروف هستند. این دوره‌ها می‌تواند به معنای داشتن سردرد هر روز در یک زمان مشخص به مدت یک هفته یا حتی یک ماه باشد. سردردهای خوشه ای می توانند بسیار دردناک باشند. آنها معمولا باعث درد در یک طرف سر شما می شوند. این درد می تواند آنقدر شدید باشد که باعث افتادگی پلک و گرفتگی بینی شود.

سردردهای سرویکوژنیک

 

آنها سردردهایی هستند که ناشی از بیماری یا شرایط فیزیکی دیگری است که معمولاً مشکلی در گردن شماست. اغلب اوقات، این نوع سردرد می تواند با حرکت ناگهانی گردن شما ایجاد شود. همچنین ممکن است پس از اینکه گردن خود را برای مدت طولانی در همان وضعیت نگه دارید، دچار سردرد سرویکوژنیک شوید. ممکن است متوجه سفتی یا حساس شدن بیشتر عضلات گردن خود شوید. درد می تواند ساعت ها یا روزها ادامه داشته باشد. ممکن است به یک طرف سر یا صورت شما محدود شود.

میگرن چه حسی دارد؟

 

درد سردرد میگرنی می تواند شدید باشد. می تواند در فعالیت های روزانه شما اختلال ایجاد کند. میگرن برای همه یکسان نیست. علائم احتمالی میگرن در زیر ذکر شده است. ممکن است چندین ساعت تا یک روز قبل از شروع سردرد، «پیش‌آگاهی» داشته باشید. پیش‌بینی‌ها احساساتی هستند که هنگام میگرن احساس می‌کنید. این احساسات می تواند شامل انرژی شدید، خستگی، میل به غذا، تشنگی و تغییرات خلقی باشد.

علائم میگرن

 

علائم احتمالی میگرن عبارتند از:

 1. درد شدید ضربان دار یا دردناک مبهم در یک طرف سر یا هر دو طرف
 2. دردی که با فعالیت بدنی بدتر می شود
 3. حالت تهوع یا استفراغ
 4. تغییر در نحوه دید شما، تاری دید یا نقاط کور
 5. اذیت شدن از نور، صدا یا بو
 6. احساس خستگی و/یا گیجی
 7. گرفتگی بینی
 8. احساس سرما یا عرق کردن
 9. گردن سفت یا حساس
 10. سبکی سر
 11. پوست سر حساس

چه چیزی باعث سردرد می شود؟

 

محققان هنوز تمام عوامل ایجاد کننده میگرن را درک نکرده اند. به نظر می رسد که آنها ممکن است تا حدودی به دلیل تغییرات در سطح یک ماده شیمیایی بدن به نام سروتونین ایجاد شوند. سروتونین نقش های زیادی در بدن ایفا می کند و بر رگ های خونی تأثیر می گذارد. وقتی سطح سروتونین بالا باشد، رگ های خونی منقبض می شوند (منقبض می شوند). هنگامی که سطح سروتونین کاهش می یابد، رگ های خونی منبسط می شوند (متورم می شوند). این تورم می تواند باعث درد یا مشکلات دیگری شود. علت دیگری که در حال مطالعه است این است که سردردهای میگرنی همراه با الگوی گسترش فعالیت الکتریکی در مغز است.

برخی از تحقیقات نشان می دهد که میگرن ممکن است یک عامل وراثت داشته باشد، به این معنی که ممکن است در خانواده ها ایجاد شود. محققان برخی از ژن های مرتبط با آن را شناسایی کرده اند. آنها مطمئن نیستند که چرا این ژن ها بر برخی افراد بیشتر از دیگران تأثیر می گذارد. بنیاد میگرن آمریکا گزارش می دهد که اگر یکی از والدین شما مبتلا به این سر درد باشد، 50 درصد احتمال دارد که شما نیز دچار آن شوید. اگر هر دو والدین شما میگرن داشته باشند، شانس شما تا 75 درصد افزایش می یابد. در نهایت، به نظر می رسد که سر درد فوق توسط ترکیبی از عوامل ایجاد می شود: ژنتیک، محیطی و سبک زندگی.

زنان بیشتر در معرض ابتلا به میگرن مزمن هستند (که 15 روز در ماه یا بیشتر اتفاق می افتد). این احتمالاً با هورمون ها مرتبط است. هورمون ها هر ماه حول و حوش زمان پریود شما نوسان می کنند. همچنین در صورت بارداری یا یائسگی می توانند نوسان داشته باشند.

برخی از عوامل خطر و محرک های میگرن چیست؟

 

برخی از عوامل خطر احتمال ابتلا به این نوع سردردها را افزایش می دهند. موارد دیگر ممکن است باعث میگرن شود.

عوامل خطر شایع میگرن شامل موارد زیر است

سابقه خانوادگی : اگر یکی از والدین یا هر دوی شما این سر درد را داشته باشند، احتمال ابتلا به میگرن در شما بسیار بیشتر است.

جنسیت :زنان بیشتر از مردان در معرض ابتلا به آن هستند.

سن : اکثر افراد اولین میگرن خود را در دوران نوجوانی تجربه می کنند، اما  می تواند در هر سنی شروع شود، معمولا قبل از 40 سالگی.

محرک های رایج میگرن شامل موارد زیر است:

غذا و نوشیدنی:برخی غذاها و نوشیدنی ها ممکن است باعث آن شوند. کم آبی بدن و رژیم غذایی یا حذف وعده های غذایی نیز ممکن است باعث میگرن شود.

تغییرات هورمونی: زنان ممکن است با مربوط به چرخه های قاعدگی، یائسگی، یا استفاده از کنترل بارداری هورمونی یا درمان جایگزینی هورمون را تجربه کنند.

استرس:استرس ممکن است باعث پیدایش آن شود. استرس شامل احساس غرق شدن در خانه یا محل کار است. اما می توانید با ورزش بیش از حد یا کم خوابی نیز دچار استرس شوید.

حواس:صداهای بلند، نورهای روشن (مانند چراغ های چشمک زن یا نور خورشید)، یا بوهای شدید (مانند بخار رنگ یا برخی عطرها) ممکن است باعث میگرن شوند.

مکمل های غذایی:برخی مکمل های غذایی ممکن است باعث میگرن شوند. اگر فکر می کنید که میگرن شما ممکن است با داروی شما مرتبط باشد، با پزشک خود صحبت کنید. پزشک شما ممکن است بتواند مکمل های دیگری را تجویز کند.

بیماری:عفونت هایی مانند سرماخوردگی یا آنفولانزا ممکن است باعث میگرن شود، به ویژه در کودکان.

غذاهایی که ممکن است باعث بیماری میگرن شوند

 
 1. گوشت کهنه، کنسرو شده، پخته شده یا فرآوری شده.
 2. پنیر کهنه.
 3. نوشیدنی های الکلی .
 4. آسپارتام.
 5. آووکادوها.
 6. لوبیا.
 7. مخمر آبجو (از جمله کیک قهوه با مخمر تازه، دونات و نان خمیر ترش)
 8. کافئین.
 9. سوپ کنسرو شده یا مکعب های آبگوشت.
 10. شکلات، کاکائو و خرنوب.
 11. محصولات لبنی پرورشی.
 12. انجیر.
 13. عدس.
 14. نرم کننده گوشت.
 15. مونو سدیم گلوتامات (MSG).
 16. آجیل و کره بادام زمینی.
 17. پیاز (به جز مقادیر کم برای طعم دادن).
 18. پاپایا.
 19. میوه شور.
 20. غلاف نخود.
 21. غذاهای ترشی، کنسرو شده یا ترشی شده .
 22. کشمش.
 23. آلو قرمز.
 24. کلم ترش
 25. نمک طعم دار شده.
 26. نخود فرنگی برف.
 27. سس سویا.

میگرن چگونه تشخیص داده می شود؟

 

پزشک شما می تواند میگرن را با علائمی که توضیح می دهید تشخیص دهد. علاوه بر این، پزشک شما یک معاینه فیزیکی انجام خواهد داد.

پزشک شما ممکن است بخواهد آزمایش خون یا آزمایش تصویربرداری، مانند MRI یا اسکن CAT از مغز را انجام دهد. این آزمایش ها می توانند اطمینان حاصل کنند،که هیچ دلیل دیگری برای سردرد وجود ندارد. همچنین ممکن است از شما خواسته شود که یک دفترچه میگرن داشته باشید.

این می تواند به پزشک شما کمک کند تا مواردی را که ممکن است باعث میگرن شما شوند را شناسایی کند.

آیا میگرن قابل پیشگیری یا اجتناب است؟

 

پزشک شما می تواند میگرن را با علائمی که توضیح می دهید تشخیص دهد. علاوه بر این، پزشک شما یک معاینه فیزیکی انجام خواهد داد. پزشک شما ممکن است بخواهد آزمایش خون یا آزمایش تصویربرداری، مانند MRI یا اسکن CAT از مغز را انجام دهد.

این آزمایش ها می توانند اطمینان حاصل کنند، که هیچ دلیل دیگری برای سردرد وجود ندارد.

همچنین ممکن است از شما خواسته شود که یک دفترچه میگرن داشته باشید. این می تواند به پزشک شما کمک کند تا مواردی را که ممکن است باعث میگرن شما شوند را شناسایی کند.

آیا سردرد قابل پیشگیری یا اجتناب است؟

 

اگر سردرد شما بیش از 2 بار در ماه اتفاق بیفتد، دارویی برای پیشگیری  ممکن است مفید باشد.

اگر سردردهای شما کار و عملکرد شما را سخت می کند، ممکن است بخواهید این دارو را در نظر بگیرید. این داروها چه سردرد داشته باشید و چه نداشته باشید هر روز مصرف می شوند.

مکمل های پیشگیری کننده می تواند شامل داروهای تجویزی باشد. که اغلب برای درمان سایر بیماری ها استفاده می شود.

مکمل های ضد تشنج، داروهای ضد افسردگی، داروهای کاهش فشار خون و حتی تزریق بوتاکس برخی از داروهای پیشگیرانه هستند که ممکن است پزشک شما تجویز کند.

مهارکننده های پپتید مرتبط با ژن کلسی تونین (CGRP) نیز می توانند به پیشگیری  کمک کنند.

آنها این کار را با مسدود کردن یک پپتید مرتبط با ژن در اعصاب حسی شما انجام می دهند. این پپتید در طول حمله میگرن افزایش می یابد، بنابراین مسدود کردن آن می تواند به پیشگیری از میگرن کمک کند.

همچنین تعدادی درمان غیرپزشکی برای کمک به کاهش درد و تکرار میگرن طراحی شده است.

یکی یک دستگاه تحریک الکتریکی است که توسط FDA تایید شده است. این هدبند است که یک بار در روز به مدت 20 دقیقه برای تحریک عصب مرتبط با میگرن استفاده می کنید.

یکی دیگر از درمان‌های غیر پزشکی، مشاوره با هدف کمک به شما در کنترل بیشتر میگرن است. این مشاوره زمانی که با پیشگیری پزشکی از میگرن همراه باشد، بهترین نتیجه را دارد.

برای جلوگیری از میگرن چه کار دیگری می توانم انجام دهم؟

 

در حالی که هیچ راه مطمئنی برای جلوگیری از این سردردها وجود ندارد، در اینجا مواردی وجود دارد که ممکن است به شما کمک کند:

 1. به طور منظم غذا بخورید و وعده های غذایی را حذف نکنید.
 2. یک برنامه خواب منظم داشته باشید.
 3. به طور منظم تمرین کن. ورزش هوازی می تواند تنش را کاهش دهد و وزن شما را کنترل کند. چاقی می تواند به میگرن کمک کند.
 4. یک دفترچه یادداشت  داشته باشید تا ردیابی کنید چه چیزی باعث میگرن شما می شود و چه درمان هایی مفیدتر هستند.
 5. درمان میگرن

2 نوع دارو برای درمان این سردرد آزار دهنده (سقط جنین و پیشگیرانه) وجود دارد.

 

یک نوع، به نام “سقط”، بر جلوگیری از شدید شدن سردرد و تسکین سردرد تمرکز دارد. به محض اینکه فکر کردید به میگرن مبتلا شده اید، باید این نوع درمان را شروع کنید.

نوع دیگر، که “پیشگیرانه” یا “پیشگیرانه” نامیده می شود، شامل داروهایی است که هر روز برای کاهش تعداد دفعات بروز سردرد مصرف می شوند.

با پزشک خود در مورد اینکه کدام یک از این دو نوع دارو برای شما بهتر است صحبت کنید. برخی افراد از هر دو نوع استفاده می کنند.

مکمل های بدون نسخه و تجویزی که اغلب یا در دوزهای زیاد استفاده می شوند ممکن است مشکلات دیگری ایجاد کنند.

چه داروهایی به تسکین درد میگرن کمک می کند؟

 

برای میگرن های خفیف تا متوسط، راه های بدون نسخه که ممکن است به تسکین درد میگرن کمک کنند عبارتند از:

 1. در یک اتاق تاریک و ساکت دراز بکشید.
 2. یک کمپرس سرد یا پارچه را روی پیشانی یا پشت گردن خود قرار دهید.
 3. با فشار زیاد پوست سر خود را ماساژ دهید.
 4. به شقیقه های خود فشار بیاورید.
 5. مقداری کافئین بخور.

زندگی با این بیماری

 

این سردرد می تواند به سرعت و بارها بدون هشدار ظاهر شود. آنها می توانند روز شما را خراب کنند، یا حتی چندین روز را در یک زمان.

آنها می توانند شما را از دست دادن کار، از دست دادن رویدادهای مهم، از دست دادن سرگرمی. اگر میگرن های مکرر دارید، احتمالاً احساس می کنید کنترل کامل زندگی خود را ندارید.

با پزشک خود کار کنید تا کنترل را دوباره به دست آورید.

یک دفترچه یادداشت این یردرد شدید داشته باشید. زمان ابتلا و کارهایی که انجام می‌دادید و می‌خوردید را ثبت کنید.

وضعیت آب و هوا و اینکه آیا در معرض بوها یا محیط های غیرعادی قرار گرفته اید را ثبت کنید.

دانستن محرک های خود می تواند به شما در پیشگیری از آن کمک کند. پزشک شما همچنین ممکن است داروهای مختلف یا ترکیبی از مکمل های غذایی را تجویز کند.

انجام این کار کمک می کند تا مشخص شود کدامیک برای پیشگیری از آن یا توقف آن در هنگام شروع آن موثرتر است.

 

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *