02128111090
تهران ، خیابان میرداماد
ما را دنبال کنید

شیردهی کودک دوقلو یا چند قلو

شیردهی کودک دوقلو یا چند قلو

استقبال همزمان از دو یا چند نوزاد لذت بخش است، اما شیردهی کودک دوقلو یا چند قلو می تواند چالش برانگیز باشد به خصوص در مورد شیردهی. اما با حمایت مناسب، شیردهی به دوقلوها امکان پذیر است برای اطلاع از نحوه انجام این کار، ادامه مطلب را بخوانید:

هنگام انتظار چند نفر باید موارد زیادی را در نظر بگیرید، و تغذیه آنها احتمالاً در صدر لیست شما خواهد بود. تدارکات دوقلوهای شیردهی یا بیشتر! ممکن است دلهره آور باشد اما نترسید، می توان آن را انجام داد و نتایج دو چندان خواهد بود.

مانند هر مادر شیردهی، شما باید اصول اولیه مانند عرضه و تقاضا و گرفتن موقعیت و چفت مناسب را بدانید.

چالش‌های اضافه شده در هنگام شیردهی چند قلو شامل زمان (یا کمبود!)، حفظ سطح انرژی و یافتن بهترین الگوی تغذیه است. پذیرش کمک می تواند این کارها را آسان تر کند.

چگونه می توانم برای شیر دادن به دوقلوها آماده شوم؟


آماده کردن همه چیز قبل از تولد بسیار مهم است. حتی اگر قبلاً از شیر مادر تغذیه کرده اید، کلاس های مخصوص دوران بارداری و مشاوران شیردهی یا متخصصان شیردهی وجود دارد که می توانند اصول اولیه شیردهی دوقلوها را به شما آموزش دهند و به هر سوالی پاسخ دهند. همچنین جزء مادران چندقلو باشید و در مورد گروه های دوقلو در سطح محلی و ملی اطلاعات کسب کنید، زیرا این گروه ها اغلب جلسات ملاقات، انتشارات، خطوط کمکی و سایر خدمات پشتیبانی ارزشمند را ارائه می دهند.

قبل از موعد مقرر از خانواده و دوستان خود برای کمک در خانه دعوت کنید.

چیزی که رابین، مادر چهار فرزند در کانادا، آن را ارزشمند می دانست: «مادرشوهر من دو ماه اول را با ما ماند. می گوید. «نمی‌دانم بدون او چه می‌کردیم!»

انتظارات خود را نیز مدیریت کنید. یادگیری دوقلوهای شیرده به زمان نیاز دارد، خواب نادر خواهد بود و ممکن است در ابتدا تا حد زیادی خانه نشین باشید.

روش شیردهی دوقلو یا چند قلو


داشتن تماس پوست به پوست با نوزادان خود در اسرع وقت پس از تولد، بهترین راه برای شروع خوب شیردهی است.

پس این در مورد قصد خود برای شیردهی با شریک تولد و مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید. از قبل متخصصین، از جمله در نظر گرفتن اینکه چه اتفاقی می افتد اگر نوزادان شما نارس باشند یا نیاز به گذراندن زمان در مراقبت های ویژه داشته باشند.

در حالت ایده آل، شما در اسرع وقت پس از زایمان شیر می دهید، حتی اگر سزارین شده باشید. متخصصان مراقبت های بهداشتی باید نوزادان شما را نزد شما بیاورند و در بستن چفت کمک کنند. اگر این کار را نکردند، از او کمک بخواهید و مطمئن شوید که شریک زندگی شما در این کار مشارکت دارد تا بداند چگونه از شما حمایت کند.

زوئی، مادر سه فرزند در بریتانیا، می‌گوید: «فکر می‌کنم یکی از دلایل اصلی موفقیت من در شیردهی به دوقلوها، زمانی که قبلاً با پسرم مشکل داشتم، این بود که در آن روزهای مهم در بیمارستان از کمک متخصص دریافت کردم.

شیر مادر برای دو نوزاد کافی خواهد بود؟


آره. این به این دلیل است که هر چه نوزادان شما بیشتر شیر بخورند، شیر بیشتری تولید می کنید.

تحقیقات نشان می‌دهد که مادران سه قلو در دوران شیردهی می‌توانند سه لیتر در روز شیر تولید کنند.

سینه های شما باید به اندازه کافی آغوز (اولین شیر غنی از مواد مغذی) برای تغذیه نوزادان شما در دو تا چهار روز اول تولید کند. پس از آن عرضه و تقاضا شروع به بازی می کند.

یک رویکرد هدایت شده توسط نوزاد را دنبال کنید. هر زمان که یکی از نوزادان علائم اولیه گرسنگی را نشان داد مانند تکان خوردن از خواب، بیرون آوردن زبان، چرخاندن سر، ایجاد صداهای غرغر کردن، یا مکیدن لب ها یا دستان خود ، برای کمک به ایجاد ذخایر کافی، شیر دهید.

چه روشی باعث آسان شدن شیر دهی به دو قلوها میشود؟


برای شما و نوزادانتان آزمون و خطا خواهد بود، به یاد داشته باشید که آنها نیز در حال یادگیری هستند.

ممکن است برای یک نوزاد راحت‌تر غذا بخورد، به تغذیه‌های مکرر نیاز داشته باشد یا سریع‌تر وزن خود را افزایش دهد، بنابراین با او به‌عنوان فردی رفتار کنید. در مورد نحوه برخورد با هر گونه نگرانی از مشاوره تخصصی بهره ببرید.

آنا، مادر دو فرزند در بریتانیا، می‌گوید: «یک دوست ماما مدت زیادی را صرف کمک به تکنیک‌های موقعیت‌یابی و چفت کردن کرد، چیزی که یکی از دخترانم در ابتدا با آن مشکل داشت.

«در ماه اول واقعاً به کسی نیاز داشتم که هنگام شیر دادن، فقط بچه‌ها را به من بدهد. مدیریت دو نفر در یک زمان سخت است، به خصوص وقتی آنها بسیار کوچک هستند.”


به خاطر داشته باشید که هفته‌های اولیه سخت‌ترین هفته‌ها هستند، همیشه اینقدر وقت‌گیر و طاقت‌فرسا نخواهد بود. و به یاد داشته باشید که هر مقدار شیر مادر فواید سلامتی فوق العاده ای برای نوزادان شما دارد. اگر به توانایی خود در تغذیه انحصاری با شیر مادر شک دارید، یا نوزادان شما تنها با شیر مادر رشد نمی کنند، گزینه های تغذیه خود را با یک متخصص مراقبت های بهداشتی، مشاور شیردهی یا متخصص شیردهی و همچنین شریک زندگی خود در میان بگذارید تا بتوانید بهترین کار را انجام دهید. دلبستگی خوب و راحت بودن حیاتی است. یک بالش شیردهی دوقلو که به طور خاص طراحی شده است، می‌تواند به موقعیت‌یابی کمک کند و فشار را از روی مچ، بازو، پشت و شانه‌های شما کم کند.

اگرچه انرژی و توجه خود را بر روی نوزادان خود متمرکز خواهید کرد، اما از تغذیه و سلامت خود غافل نشوید. بتان، مادر دو فرزند در بریتانیا، توصیه می کند: «سعی کنید تا زمانی که می توانید بخوابید. خرید آنلاین مواد غذایی و تحویل کتاب را برای زمانی که دوست یا شریکی در آنجا دارید انجام دهید. هر بار که غذا می دهید یک بطری بزرگ آب آماده کنید و بنوشید. و از کسی بخواهید که بعد از آن بچه هایتان را بیرون بیاورد تا بتوانید استراحت کنید.»

در صورتی که نتوان به دو قلو ها شیر داد چه کاری مناسب است؟


اگر یک یا هر دو نوزاد نیاز به بستری شدن در بیمارستان برای مدتی داشته باشند، یا زودتر از موعد وارد بیمارستان شوند، تغذیه مستقیم از سینه همچنان امکان پذیر است، اما ممکن است تا بعداً ثابت نشود.

اگر هر یک از نوزادان نمی تواند چفت کند، می توانید در این مدت بیان کنید. این به شروع و ایجاد شیر شما کمک می‌کند و نوزادان شما را قادر می‌سازد تا از تمام مزایای شیر مادر برخوردار شوند.

خواه از سرنگ، لوله تغذیه یا روش دیگری با حمایت یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی به آنها داده شود. شما باید به همان دفعاتی که یک نوزاد تازه متولد شده به طور معمول شیر می دهید، پمپاژ کنید، یعنی هر دو تا سه ساعت، حداقل برای یک ماه یا بیشتر.

مونیکا، مادر سه فرزند در سوئیس به یاد می آورد: «دختران دوقلوی من در هفته 30ام با سزارین بدنیا آمدند و هفته ها در بخش مراقبت های ویژه نوزادان بودند.

من تا هفته 34 یا 35 نمی توانستم شیر بدهم. بنابراین برای ماه اول هر روز، حداقل هشت بار در روز، پمپاژ می کردم. این مهم‌ترین کاری بود که می‌توانم برای آنها انجام دهم.»

ممکن است کودکی داشته باشید که به اندازه کافی قوی باشد که از سینه تغذیه کند، در حالی که دیگری هنوز به شیر دوشیده نیاز دارد. در این شرایط، مادران اغلب راحت‌ترین کار را برای دوقلو ضعیف‌تر پمپاژ می‌کنند در حالی که به دوقلو قوی‌تر شیر می‌دهند.

ثابت شده است که شیر مادر خطر برخی از مشکلات سلامتی که نوزادان نارس بیشتر مستعد ابتلا به آن هستند، کاهش می دهد، از جمله آنتروکولیت نکروزان (NEC) و سپسیس. دانستن اینکه شما بهترین شروع را به آنها می دهید.

آیا دوقلوهایم را با هم تغذیه کنم یا جدا؟


هر روشی مزایای خود را دارد. می‌توانید در حالی که اصول اولیه را مرتب می‌کنید، به‌صورت جداگانه تغذیه کنید، سپس به شیردهی پشت سر هم که در زمان صرفه‌جویی می‌کند (شیر دادن هر دو نوزاد با هم) بروید. موقعیت‌های مختلف شیردهی برای دوقلوها وجود دارد که می‌توانید امتحان کنید، مانند توپ راگبی دوتایی (با یک کودک زیر هر بازو)، نگه داشتن موازی (در حالی که نوزادان شما در همان جهت در سراسر بدن شما دراز می‌کشند)، یا وضعیت آرام (با یک حرکت آرام) هر دو نوزاد روی شکم شما دراز کشیده اند).

از یک مشاور شیردهی یا متخصص شیردهی بخواهید تا نحوه انجام این کارها را به شما نشان دهد. ممکن است یکی را پیدا کنید که برای شما مناسب تر است. زوئی، مادر سه فرزند در بریتانیا، می‌گوید: «من راحت‌تر بودم که به دوقلوهایم به طور همزمان غذا بدهم.

«شب هم همین کار را کردم. اگر یکی از بچه ها برای غذا بیدار می شد، شوهرم دیگری را بیدار می کرد.»


از طرف دیگر، ممکن است ترجیح دهید به هر کودکی در صورت نیاز شیر بدهید یا دومی را بیدار کنید تا بعد از اتمام نوزاد اولی شیر بخورد. در حالی که تغذیه پشت سر هم در اماکن عمومی ممکن است مشکل باشد، می‌توانید پوشش‌های مخصوصی بخرید تا به شما کمک کند کمتر احساس خودآگاهی کنید. اگرچه تغذیه پشت سر هم برای همه مناسب نیست. رابین، مادر چهار فرزند کانادایی به یاد می‌آورد که اغلب وقتی یکی از بچه‌ها به چفت می‌خورد، دیگری می‌افتاد. من در نهایت به یک آشفتگی عرق کرده و ناامید تبدیل شدم. من یکی پس از دیگری به آنها غذا دادم و زمان را فدا کردم اما عقلم را نجات دادم.»

وقتی نوبت به انتخاب سینه برای شیر دادن به نوزاد می رسد، برخی از مادران به هر دوقلو یک سینه اختصاص می دهند. با این حال، در صورتی که یک سینه شیر بیشتری نسبت به دیگری تولید می کند، ایده خوبی است که جایگزین شود. این می تواند در روزهای اولیه مشکل ایجاد کند، به خصوص اگر یکی از نوزادان تغذیه ضعیف تری داشته باشد.

سینه های متناوب به تغذیه کننده قوی تر اجازه می دهد تا تولید شیر را برای تغذیه کننده ضعیف تر تحریک کند و به ایجاد یکنواختی در هر دو طرف کمک کند.

شیر دهی چند قلو ها


از اینکه از عزیزانتان بخواهید که از شما مراقبت کنند نترسید تا بتوانید از نوزادان خود مراقبت کنید. بتان، مادر دو فرزند در بریتانیا توصیه می‌کند: «مقابله خوب می‌تواند به معنای نه گفتن به چیزهایی باشد که نمی‌توانید مدیریت کنید». بدون توجه به اینکه در چه مرحله ای از سفر شیردهی خود هستید، به دنبال حمایت حرفه ای و عاطفی باشید.

بیلی، مادر چهار فرزند در بریتانیا به یاد می‌آورد: «من در شش هفتگی اعتماد به نفسم را از دست دادم. من با یک تماس کمکی و به یک گروه شیردهی رفتم و در آنجا پیشنهادهایی برای موقعیت بهتر دریافت کردم. هرگز به عقب نگاه نکردم.» مهم این است که اگر روزهای تعطیلی دارید، خیلی به خودتان سخت نگیرید. شیردهی چندقلوها ممکن است گاهی احساس مسئولیتی طاقت فرسا داشته باشد.

“شیر دادن به یک نوزاد بسیار بیشتر از آنچه فکر می کنید طول می کشد. اولیویا، مادر چهار فرزند استرالیایی، می گوید: پشتکار نتیجه می دهد. «شیر دادن به دو سطح کاملاً جدیدی از صبر است. اما ارزشش را دارد.»

 

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *