02128111090
تهران ، خیابان میرداماد
ما را دنبال کنید

راهکارهای مقابله با لجبازی کردن کودکان

راهکارهای مقابله با لجبازی کردن کودکان

“برای فراموش کردن خیلی سرسخت است، برای عذرخواهی بسیار مغرور است” این نقل قول درست برای بچه ها مناسب است، که می تواند برای بزرگسالان دردسرساز باشد. رسیدگی به یک کودک لجباز نیاز به صبر و درک دارد و اگر کسی نتواند این دانش را داشته باشد، واقعاً می تواند کودک را بیشتر لوس کند.

برخورد با چنین کودکانی برای والدین یک چالش روزانه به نظر می رسد، اگر استراتژی درستی برای مقابله با آنها را ندانید هر چیز کوچکی هر روز به یک مبارزه جدید اضافه می شود. بزرگسالان با ناامیدی روش های مختلفی را برای مقابله با لجبازی کودک امتحان می کنند گاهی کار می کنند و گاهی نمی کنند.

اما هی!

شما نیاز نیست نگران باشید؛ ما اینجا با نکاتی جدید هستیم که اگر بچه لجبازی کرد چه کار کنید!

برای شروع، هیچ کودکی لجباز به دنیا نمی آید، درست است؟ ما “بزرگسالان” مسئول هستیم اگر بچه ها در زمان بزرگ شدن لجباز شوند! اما قبل از هر اقدامی، تصمیم گیری در مورد اینکه آیا رفتار آنها را می توان “لجاجت” نامید یا نه، حیاتی است. برای این کار، واقعاً باید روی الگوی رفتاری فرزندتان تمرکز کنید و آن را درک کنید.

حالا، حتماً فکر می‌کنید که دارید انجام می‌دهید و هر کاری که می‌توانستید انجام می‌دهید، نه برای اینکه آنها را بسازید، بلکه حدس بزنید چیست؟ دقیقاً همینطور عمل می کنند. همانطور که قبلاً گفته شد، ما اینجا هستیم تا به شما کمک کنیم بدون اینکه با ناراحتی موهای خود را بیرون بکشید، تصمیم بگیرید چگونه با لجبازی آنها مقابله کنید.

  1. به کودک لجباز خود گزینه انتخاب بدهید

بهترین راه حل برای مدیریت رفتار لجبازانه فرزندتان، منحرف کردن توجه اوست – گزینه ها و نه دستورالعمل ها. در شرایطی که تنها چیزی که می شنوید یک “نه” بلند در پاسخ به سوالات شما می تواند مفید باشد. “به آنها دستور دهید، نه دستور.” سعی نکنید در حالی که فرزندتان لجباز است هدایت کنید. به احتمال زیاد نتیجه معکوس خواهد داشت، و در نتیجه، اکنون باید با صدای بلندتر «نه»، «نمی‌خواهم» و غیره مقابله کنید.

بچه های لجباز در مورد گوش دادن ذهنیت خاص خود را دارند. شما نمی توانید یک کودک پنج ساله را مجبور کنید که گریه نکند یا دست از آشفتگی روی زمین بکشد. به طور مشابه، یک کودک 10 ساله نمی تواند بفهمد که چرا واجد شرایط کمک به شما در انجام مسئولیت های خانه است. به عنوان مثال، می‌توانید نکاتی را در مورد والدین دریافت کنید تا به فرزندانتان انگیزه دهید تا وظایف خود را در خانه انجام دهند.

  1. آنها را با مهارت های سرگرم کننده اوقات فراغت درگیر کنید

یکی دیگر از ترفندهای عالی که مانند شگفت انگیز عمل می کند این است که اجازه ندهید بچه هایتان آزاد بنشینند. بله، درست شنیدی! یک بچه بیکار هوس دردسر می کند، که به یک مبارزه جدید به روز پرمشغله شما اضافه می شود، چیزی که ما نمی خواهیم، ​​درست است؟ نکته کلیدی این است که اوقات فراغت فرزندتان را مدیریت کنید.

اجازه ندهید گربه کنجکاو در بچه شما آزاد باشد. بازی ها و اسباب بازی های چالش برانگیز معمولاً بچه های سرسخت را جذب می کنند. به بازی هایی فکر کنید که تاثیر چالش برانگیزی دارند و اسباب بازی هایی را به همراه دارند که به طبیعت کنجکاو کودک شما علاقه مند هستند. برای مثال، ببینید کودک چهارساله سرسخت شما، مثلاً در پنج دقیقه، چند بلوک می‌تواند جمع کند و دوباره در کیسه بگذارد.

می‌توانید با آموزش مهارت‌های رزمی به بچه‌های دوازده ساله‌تان و آموزش آن‌ها برای محافظت از خود در صورت نیاز، درگیر شوید. از لجبازی فرزندتان به طور مثبت استفاده کنید. شما می توانید یک ابزار آموزشی منحصر به فرد و در عین حال موثر مانند یک جیب تاشو که فوق العاده قابل حمل است هدیه دهید. این عمدتا برای آموزش هنرهای رزمی و آموزش دفاع شخصی استفاده می شود. یکی را برای خود بگیرید و از امنیت فرزندتان اطمینان حاصل کنید!

  1. یک پاداش کوچک ضرری ندارد

ممکن است این عبارت را شنیده باشید، “اگر از کسانی که لایق آن هستند قدردانی نکنید، آنها یاد خواهند گرفت که کارهایی را که شما از آنها قدردانی می کنید متوقف کنند. ” کودک با اراده یا بزرگسال بالغ عبارات تشویقی کوچکی مانند «تو عالی انجام دادی» یا «تو راهی پیدا کردی که این کار را انجام بدهی»، می‌تواند روحیه افراد را تا حد زیادی روشن کند. کلمات کوچک قدردانی می توانند فرزند تسلیم ناپذیر شما را به گونه ای تغییر دهند که حتی تصورش را هم نمی کنید.

به کودک لجباز خود با پاداش های کمی رشوه بدهید، بچه ها به خوبی به پاداش ها پاسخ می دهند و این باعث می شود که به رفتار خوب خود ادامه دهند. نیازی نیست که در جوایز خوش فکر باشید. دست زدن به پشت یا پنج تایی کار را انجام می دهد. نکته کلیدی این است که لبخند بزنید و قدردانی کنید، و در اینجا با یک پوزخند بزرگ بر روی کودک گریان و فریاد خود می روید! (بله! به همین سادگی.)

  1. ارتباط با کودک لجباز نقش کلیدی دارد

کودکان با اراده یا لجباز اغلب نسبت به نحوه برخورد شما با آنها بسیار حساس هستند و عدم ارتباط فقط رفتار آنها را بدتر می کند. بنابراین اغلب، والدین تصمیم می‌گیرند که به فرزندان خود دیکته کنند، بدون اینکه واقعاً به آنچه می‌گویند گوش دهند. گاهی لازم است با فرزندان خود ارتباط برقرار کنید تا به رشد آنها کمک کنید. در غیر این صورت، به احتمال زیاد آنها به شدت رفتار خواهند کرد. ارتباط یک فرآیند دو طرفه است. شما باید قدم اولیه را بردارید تا آنها به آنچه شما می گویید گوش دهند. می توانید با این سوال شروع کنید: “آیا به چیزی نیاز دارید؟” “چی اذیتت میکنه؟” تا آنها را وادار به صحبت در مورد آن کنید. ارتباط لزوماً به این معنا نیست که همیشه باید به آنها گوش دهید اما اجازه ندهید احساس کنند که دیکته می شوند.

  1. دیدگاه آنها را درک کنید

این طبیعت انسان است که در مورد چیزهای خاصی کنجکاو باشد و به طور دقیق، کودکان خردسال به ویژه در مورد همه چیز کنجکاو هستند. کودکان لجباز اغلب می خواهند همه چیز را به یکباره یاد بگیرند، و ممکن است نظرات قوی داشته باشند، که باعث می شود آنها را مجبور به انجام یک روال مشخص شده دشوار کند. به عنوان مثال، اگر کودک چهارده ساله شما زود به خواب می رود، او را مجبور به خوابیدن نکنید. درعوض، از او بپرسید که چرا نمی‌خواهد زود بخوابد و گوش دهد – خیلی خوب است که هر چند وقت یکبار 10 دقیقه استراحت کنید. یا می توانید همانطور که در بالا ذکر کردیم به آنها گزینه هایی بدهید. می‌توانید با پرسیدن «کدام داستان را می‌خواهید گوش کنید؟» به آنها رشوه بدهید که بخوابند؟ یا “دوست داری برای صبحانه چی بخوری؟”

  1. جهل برنامه ریزی شده

لجبازی در هر سنی ممکن است اتفاق بیفتد، اما گاهی اوقات اگر در سنین پایین به درستی مدیریت نشود، بخشی از شخصیت می شود. کلید تنبیه مؤثر کودک لجباز، ایجاد انگیزه در آنها برای ابراز وجود است. به آنها اجازه دهید تا با استرس خود به طور سالم کنار بیایند. انضباط باید روشی برای آموزش باشد نه تنبیه.

پیامدها باید با ماهیت رفتار بد مرتبط باشد. یکی از راه‌های مؤثر برای تنبیه یک کودک سرسخت بداخلاق، نادیده گرفتن برنامه‌ریزی شده است . عدم توجه به کودک بداخلاق و توجه بیشتر در زمانی که او بهترین رفتار خود را دارد، کلید پاداش دادن به کودک است. کودکان دوست دارند توجه والدین خود را یا با بدرفتاری و یا با اطاعت به خود جلب کنند. بنابراین، بهتر است این رفتار نادرست را کاملا نادیده بگیرید تا کودک لجباز شما نتواند توجه شما را به نفع خود اشتباه بگیرد. به آنها نشان دهید که نافرمانی آنها کارساز نیست.

  1. با کودک لجباز صبور باش

” تلاش برای صبور بودن با بچه های کوچک شما که بی حوصله هستند.”

تربیت کودک لجباز نیاز به صبر و تمرکز زیادی دارد. به احتمال زیاد فرزند شما برای دریافت عکس العمل شما اینگونه رفتار می کند. به عنوان مثال، اگر او به اسباب‌بازی روی زمین ضربه می‌زند، شما تصمیم می‌گیرید نادیده بگیرید، اما سپس کودک به جای اسباب‌بازی شروع به زدن سرش می‌کند و شما با سرزنش مؤدبانه به او واکنش نشان می‌دهید.

 حتی یک آه تحریک شده می تواند کودک را گیج کند. بهترین روش برای جلوگیری از این درک آشفته این است که نفس عمیق بکشید و تمرکز خود را به چیزهای دیگر منحرف کنید. این به کودک سرسخت شما پاسخ صفر می دهد و احتمال بیشتری وجود دارد که دوباره همان کار را انجام ندهد. سرزنش یا شرمساری یک بچه می تواند یک تصور منفی ایجاد کند. هرگز نباید فرزندتان را به خاطر رفتار لجبازانه اش در مقابل دیگران سرزنش کنید. ممکن است آنها این واکنش را بدیهی تلقی کنند و به تکرار همان رفتار بد ادامه دهند.

  1. در ممقابل کودک لجباز، الگو باشید

کودکان با دانش صفر از مهارت های اجتماعی متولد می شوند. آنها نمی دانند چگونه باید واکنش نشان دهند. آنها تمایل دارند از افرادی که با آنها زندگی می کنند تقلید کنند. آنها همه چیز را از محیط اطراف خود می آموزند، بنابراین اگر از لجبازی فرزند خود شکایت دارید، احتمال بیشتری وجود دارد که شما مسئول این رفتار باشید. با نگرش خود نسبت به کودکان سازگار باشید.

تعیین نمونه ها بسیار مهم است زیرا آنها راه شما را دنبال می کنند. به عنوان مثال، اگر به فرزند خود بیاموزید که نباید از خشونت استفاده کند و سپس او را به خاطر رفتار بدش کتک بزنید، سیگنال های گیج کننده ای دریافت می کند. هرگز برای رهایی از لجبازی به فرزندان خود قول دروغ ندهید زیرا در نهایت اعتماد فرزندتان به شما از دست خواهد رفت. او دیگر هرگز وعده های شما را باور نخواهد کرد و به رفتار بد خود ادامه خواهد داد.

نگهداری از بچه های لجباز کار سختی نیست و به هیچ وجه راحت ترین بچه ها برای والدین نیستند. اما تنها چیزی که نیاز دارید استراتژی مناسب و صبر زیاد است. و همه چیز به نفع شما خواهد بود! به روش‌های مبتکرانه ما برای کمک به شما برای مقابله با این موجودات ناز کوچک شیطانی اعتماد کنید.

اگر راه‌های مؤثر دیگری برای اضافه کردن اطلاعات ارائه شده دارید یا می‌خواهید داستان‌های فرزندپروری خود را با ما به اشتراک بگذارید، لطفاً از بخش نظرات ما استفاده کنید و آن را منتشر کنید. دوست داریم بیشتر از شما بشنویم!

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *