02128111090
تهران ، خیابان میرداماد
ما را دنبال کنید

پنج راز برای تربیت کودکانی شاد

پنج راز برای تربیت کودکانی شاد

آیا می خواهید کودک شادی تربیت کنید؟ این مراحل را دنبال کنید تا اعتماد به نفس فرزندتان را تقویت کنید و شادی، رضایت و عزت نفس او را تقویت کنید.

بررسی پزشکی توسط دکتر لورا اندرسون کربی

 
به عنوان یک پدر و مادر، چیزی بیشتر از خوشحالی فرزندتان نمی خواهید. رضایت و خوشبختی آنها، از جهاتی، در اختیار شماست. بسیاری از این موارد در کنترل شماست. اما چه چیزی یک کودک را خوشحال می کند؟ آیا این به هر هوس و هوس آنها می پردازد – و زمان بیشتری را به آنها اختصاص می دهد – یا در مورد صبر، دلبستگی ایمن، و اعتبار بخشیدن به تجربیاتشان است؟

8 عبارت برای بزرگ کردن بچه های شاد

 

ما با مری بث دیویت، دکترای روانشناسی کودک در بیمارستان کودکان دیتون صحبت کردیم تا بفهمیم چه چیزی باعث خوشحالی فرزند شما می شود. این چیزی است که او باید بگوید.

چه چیزی یک کودک را شاد می کند؟

 

در حالی که ممکن است شادی نسبتاً اساسی به نظر برسد – یکی خوشحال است یا نه – بسیاری از چیزها می توانند به شادی فرزند شما کمک کنند. به عنوان مثال، محرک های بیرونی ممکن است کودک شما را خوشحال کند (یا برعکس، ممکن است کودک شما را غمگین کند). اعتبار می تواند منجر به صلح و رضایت شود و دوستی ها می تواند سرشار از لذت و شادی باشد. اما هیچ چیز وجود ندارد که کودک شما را خوشحال کند. همچنین هیچ راهی برای نگه داشتن “کودک شاد” وجود ندارد. خوشبختی تمام وقت افسانه ای است که دستیابی به آن غیرممکن است. دکتر دویت توضیح می دهد که با این وجود، مهارت هایی وجود دارد که می توانید به کودک خود آموزش دهید تا به او کمک کند تا شادی را تجربه کند.

دکتر دویت می‌گوید:

 

«آموزش انعطاف‌پذیری به بچه‌ها این امکان را به آنها می‌دهد تا در مورد توانایی‌شان برای سازگاری موفقیت‌آمیز، دگرگونی مثبت و بازگشت به حالت اولیه خود با وجود اینکه توسط عوامل استرس‌زا و ناملایمات احاطه شده‌اند، بحث کنند.» توانمندسازی فرزندانمان برای انعطاف پذیری آنها را برای تجربیات مثبت و سازنده آماده می کند و به آنها کمک می کند تا یاد بگیرند که چگونه با موقعیت های سخت کنار بیایند. همچنین می تواند به آنها کمک کند تا زمانی که عوامل استرس زا رخ می دهند، به عقب برگردند.

پس چه چیزی برای آموزش انعطاف پذیری به بچه ها انجام می شود؟ دکتر دویت چند مهارت را به اشتراک گذاشت که والدین باید هر روز آنها را در فرزندان خود پرورش دهند و تشویق کنند.

حل مسئله:

 

در مدرسه، در تیم و با دوستان، حل مسئله مهارتی است که برای فرزندان شما باقی خواهد ماند.
خودمختاری و خودکارآمدی: داشتن کنترل بر تصمیم گیری های خود و اعتماد به نفس در تصمیمات خود زندگی را تغییر می دهد. آموزش باور به خود به کودکان هرگز تصمیم بدی نیست.
همدلی: اینکه بتوانید خودتان را به جای دیگران بگذارید مهارتی است که همه باید یاد بگیرند. بچه ها به ویژه از قدردانی از تفاوت ها و درک یکدیگر سود می برند.
تنظیم هیجانی و کنترل تکانه: بسته به اینکه فرزند شما چند ساله است، تنظیم هیجانی و کنترل تکانه ممکن است چیزی نباشد که آنها هنوز بر آن مسلط شده باشند. اما گنجاندن ذهن آگاهی در روال خود و تشویق آنها به آگاهی از احساسات خود گامی در جهت درست است.

بر اساس تحقیقات، مزایای شادی چیست؟

 

شاد بودن، غرور و رضایت فقط احساساتی نیستند که ما را گرم و مبهم می کنند. نتایج مثبت مشخص نیز با شادی واقعی و حضور بهتر در مدرسه، عملکرد تحصیلی بهتر، عزت نفس بهتر و سلامت کلی بهتر مرتبط است. همچنین تحقیقات زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد کودکانی که شادی یا چیزهایی مانند وابستگی‌های ایمن، محیط‌های پرورش‌دهنده، یا بزرگسالانی که احساسات آنها را تأیید می‌کنند، تجربه نمی‌کنند، می‌توانند تأثیر منفی بگذارند.

با توجه به مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، تجربیات نامطلوب دوران کودکی (ACEs) می‌تواند تأثیر فوق‌العاده‌ای بر قربانی شدن و ارتکاب خشونت در آینده و سلامت و فرصت مادام‌العمر داشته باشد.

چند نمونه از این تجربیات عبارتند از (اما نه محدود به):

 

تجربه خشونت، سوء استفاده یا بی توجهی
شاهد خشونت در خانه یا اجتماع
داشتن تلاش یا فوت یکی از اعضای خانواده بر اثر خودکشی
مشکلات مصرف مواد
مشکلات روحی و روانی
بی ثباتی به دلیل جدایی والدین یا اعضای خانواده در زندان یا زندان
این نوع آسیب‌ها می‌توانند روی زندگی و تجربیات کودکان در حین رشد تأثیر بگذارند. اما حمایت از آنها، اعتبار بخشیدن به احساسات آنها که با این تجربیات به وجود می آید، و آموزش آنها برای پردازش و انعطاف پذیر بودن علیرغم این آسیب ها، تفاوت را ایجاد می کند.

چگونه می توانید کودکان شاد تربیت کنید؟

 

در حالی که کودکان نیاز به احساس حمایت دارند (و مورد محبت قرار می گیرند)، راه های دیگری وجود دارد که می توانید به آنها کمک کنید شاد و سالم باشند. در زیر پنج راه برای القای شادی در کودک آورده شده است.

تقویت ارتباطات

 

والدین باید در زندگی فرزندان خود مشارکت داشته باشند، با آنها در مورد آنچه اتفاق می افتد گفتگو کنند و به آنها کمک کنند تا موقعیت های دشوار را حل کنند و احساسات و مرزها را درک کنند. با صحبت کردن در این شرایط سخت، به فرزندتان کمک می کنید تا یاد بگیرد که چگونه با مشکلاتی که اکنون با آن مواجه است کنار بیاید و در آینده با آن مواجه خواهد شد.

معنای خوشبختی برای کودک را مدل کنید

 

از تمرین مراقبت از خود گرفته تا مدیتیشن، مطالعه و حرکت بدن، درگیر شدن در فعالیت‌هایی که شادی و نشاط را برای شما به ارمغان می‌آورد، کودک شما را به انجام همین کار تشویق می‌کند. والدین باید از سلامتی مناسب، از جمله خواب، تغذیه و ورزش اطمینان حاصل کنند. یکی از بهترین کارهایی که می توانید برای سلامت عاطفی فرزندتان انجام دهید این است که به سلامتی خود رسیدگی کنید.

برای داشتن کودک شاد قدردانی را تمرین کنید

 

والدین می توانند با ابراز قدردانی به فرزندان خود کمک کنند احساس امنیت، امنیت و شادی کنند. هاروارد به ما یادآوری می کند که در تحقیقات روانشناسی مثبت گرا، قدردانی به طور قوی و پیوسته با شادی بیشتر مرتبط است. قدردانی به افراد کمک می کند تا احساسات مثبت بیشتری داشته باشند، از تجربیات خوب لذت ببرند، سلامت خود را بهبود بخشند، با ناملایمات کنار بیایند و روابط قوی ایجاد کنند.

اما چگونه می توان قدردانی را در کودکان پرورش داد؟ از آنها بخواهید که روزانه زمانی را اختصاص دهند – مثلاً قبل یا در حین غذا – چیزی را که برای آن سپاسگزار هستند با صدای بلند نام ببرند. سپس، آن را به یک مراسم عادی تبدیل کنید. دکتر کریستین کارتر، جامعه‌شناس، مدیر اجرایی دانشگاه کالیفرنیا در مرکز علمی خوب برکلی، سازمانی که به درک علمی شادی اختصاص دارد، می‌گوید: «این عادتی است که انواع احساسات مثبت را پرورش می‌دهد». این واقعاً می تواند به شادی پایدار منجر شود.»

به عنوان پدر و مادر یا پرستار کودک سعی نکنید فرزندتان را خوشحال کنید

 

به نظر غیر منطقی می رسد، اما بهترین کاری که می توانید برای شادی طولانی مدت فرزندتان انجام دهید ممکن است این باشد که از تلاش برای حفظ او دست بردارید. بانی هریس، بنیانگذار Core Parenting، در پیتربورو، می‌گوید: «اگر بچه‌هایمان را در یک حباب قرار دهیم و همه آرزوها و خواسته‌هایشان را برآورده کنیم، انتظارشان این است، اما دنیای واقعی اینطور کار نمی‌کند. نیوهمپشایر و نویسنده کتاب وقتی بچه‌هایت دکمه‌هایت را فشار می‌دهند: و چه می‌توانی در مورد آن انجام بدهی.

هریس اصرار می کند که برای جلوگیری از نوازش بیش از حد، بدانید که شما مسئول شادی فرزندتان نیستید. والدینی که در قبال عواطف فرزندان خود احساس مسئولیت می کنند، به سختی به آنها اجازه می دهند خشم، اندوه یا ناامیدی را تجربه کنند. ما فوراً وارد عمل می شویم تا هر چیزی که فکر می کنیم لبخند می زند به آنها بدهیم یا هر چیزی که باعث ناراحتی آنها می شود را حل کنیم. متأسفانه، هریس هشدار می دهد، کودکانی که هرگز یاد نمی گیرند با احساسات منفی کنار بیایند، در نوجوانی و بزرگسالی در معرض خطر له شدن توسط آنها هستند.

هنگامی که بپذیرید که نمی‌توانید به فرزندتان احساس خوشبختی کنید (یا هر احساس دیگری در این مورد)، کمتر تمایل دارید که سعی کنید احساسات او را «رفع» کنید – و بیشتر احتمال دارد که عقب‌نشینی کنید و به او اجازه دهید که این احساسات را توسعه دهد. مهارت‌های مقابله‌ای و انعطاف‌پذیری لازم است تا از شکست‌های اجتناب‌ناپذیر زندگی بازگردند.

اجازه شکست و موفقیت را به کودک شاد بدهید

 

البته، اگر واقعاً می خواهید عزت نفس فرزندتان را تقویت کنید، کمتر بر تعریف و تمجیدها تمرکز کنید و بیشتر بر روی فراهم کردن فرصت های کافی برای یادگیری مهارت های جدید برای او تمرکز کنید. ادوارد هالوول، دکتر، روانپزشک کودک و نویسنده کتاب «ریشه های کودکی شادی بزرگسالان» می گوید: «تسلط، نه ستایش، سازنده عزت نفس واقعی است. دکتر هالوول می گوید: «اشتباه بزرگ والدین خوب این است که کارهای بیش از حد برای فرزندانشان انجام می دهند.

چرا همه چیز را در مورد شکست به فرزندانم آموزش می دهم؟

 

در حالی که تماشای تقلای کودکانمان می تواند دشوار باشد، اما آنها هرگز هیجان تسلط را نخواهند فهمید مگر اینکه به آنها اجازه دهیم خطر شکست را به خطر بیندازند. تعداد کمی از مهارت ها در اولین تلاش کامل می شوند. از طریق تمرین است که کودکان به تسلط دست می یابند. و از طریق تجارب مکرر تسلط، آنها نگرش می توانند انجام دهند که به آنها اجازه می دهد با شور و شوق و خوش بینی به چالش های آینده نزدیک شوند که برای یک زندگی شاد مهم است.

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *