02128111090
تهران ، خیابان میرداماد
ما را دنبال کنید

فعالیت های آموزشی سرگرم کننده برای کودکان 2 ساله

فعالیت های آموزشی سرگرم کننده برای کودکان 2 ساله

ما می دانیم که تربیت کودک نوپا می تواند هم پاداش دهنده و هم چالش برانگیز باشد، بنابراین فهرستی از فعالیت های آموزشی را برای کمک به شما در یادگیری و رشد و در عین حال سرگرمی فراوان گردآوری کرده ایم. از کاردستی‌های ساده و بازی‌هایی که به مهارت‌های حرکتی ظریف کمک می‌کنند تا فعالیت‌های فعال‌تر که کودک نوپاتان را به حرکت در می‌آورد، در اینجا چیزی برای همه وجود دارد. و بهترین بخش این است که بیشتر این فعالیت ها را می توان با استفاده از وسایلی که از قبل در خانه دارید انجام داد، بنابراین نیازی به بیرون رفتن و خرید چیز خاصی نیست.

امیدواریم از انجام این فعالیت‌ها با کودک نوپا خود لذت ببرید و به شما کمک کند روزهایتان را کمی روشن‌تر کنید.

7 فعالیت های آموزشی برای کودکان 2 ساله

 

1. مرتب سازی رنگ

آنچه شما نیاز دارید:  کاغذ ساختمانی در رنگ های مختلف، مداد رنگی، نشانگر یا رنگ

چه کاری باید انجام داد:  از هر رنگ کاغذ ساختمانی اشکال مختلف برش دهید. در مورد رنگ های مختلف با کودک نوپا خود صحبت کنید و آنها اشکال را مرتب می کنند. همچنین می توانید از آنها بخواهید که اشکال را با مداد رنگی، نشانگر یا رنگ ردیابی کنند.

آنچه بچه ها یاد خواهند گرفت:  این فعالیت برای ارتقای تشخیص رنگ و مهارت های حرکتی ظریف عالی است. کودکان نوپا در حین بازی در مورد اشکال نیز یاد می گیرند.


2. تطبیق حروف


آنچه شما نیاز دارید:  کاغذ ساختمانی، قیچی، مداد رنگی، نشانگر، یا رنگ

چه باید کرد:  حروف مختلف را از کاغذ ساختمانی جدا کنید. در مورد حروف مختلف با کودک نوپاتان صحبت کنید تا آنها را مطابقت دهند. همچنین می توانید از آنها بخواهید که حروف را با مداد رنگی، نشانگر یا رنگ ردیابی کنند.

آنچه بچه ها یاد خواهند گرفت:  این فعالیت برای ترویج تشخیص حروف و مهارت های حرکتی خوب عالی است. همچنین یادگیری زودهنگام حروف می تواند به کودک نوپای شما در خواندن و نوشتن کمک کند.

3. تطبیق الگو


آنچه شما نیاز دارید:  کاغذ ساختمانی، قیچی، مداد رنگی، نشانگر، یا رنگ

چه باید کرد:  الگوهای مختلف را از کاغذ ساختمانی برش دهید. در مورد الگوهای مختلف با کودک نوپا خود صحبت کنید که آنها با آنها مطابقت دارند. همچنین می توانید از آنها بخواهید که الگوها را با مداد رنگی، نشانگر یا رنگ ردیابی کنند.

برخی از الگوهایی که کودکان نوپا می توانند با آنها کار کنند عبارتند از: راه راه، نقطه پولکا و زیگزاگ.

آنچه بچه ها یاد خواهند گرفت:  این فعالیت به تشخیص الگو و مهارت های حرکتی ظریف کمک می کند. همچنین به کودکان نوپا کمک می کند تا مهارت های حل مسئله خود را توسعه دهند.

4. بازی های ریاضی و خواندن را آنلاین بازی کنید


آنچه شما نیاز دارید: یک کامپیوتر با دسترسی به اینترنت

چه باید کرد: بسیاری از بازی های ریاضی و خواندنی عالی برای کودکان نوپا به صورت آنلاین در دسترس هستند. مدتی را به انجام این بازی ها با کودک نوپا خود اختصاص دهید تا به او در یادگیری مهارت های جدید کمک کنید. اطمینان حاصل کنید که کودکان زمان زیادی را صرف تماشای صفحه نمایش نمی کنند. برای کودکان نوپا، 20 تا 30 دقیقه زمان نمایش صفحه کافی است.

آنچه بچه ها یاد خواهند گرفت: این فعالیت کودکان را تشویق می کند تا مهارت های ریاضی و خواندن خود را بهبود بخشند. کودکان نوپا همچنین در مورد استفاده از کامپیوتر و مهارت های اساسی بازی یاد می گیرند.

5. یک ست قطار اسباب بازی ساده را کنار هم قرار دهید


آنچه شما نیاز دارید: یک مجموعه قطار اسباب بازی، مانند مجموعه راه آهن چوبی موتور تانک Thomas the Tank.

چه کاری باید انجام دهید:  اجازه دهید کودک نوپا به شما کمک کند تا یک مجموعه قطار اسباب بازی ساده را تهیه کنید. آنها می توانند قطعات ریل را به هم وصل کنند، قطارها را روی ریل قرار دهند و دکمه ها را فشار دهند تا حرکت کنند.

آنچه بچه ها یاد خواهند گرفت:  این فعالیت باعث تقویت حل مسئله، مهارت های حرکتی ظریف و هماهنگی دست و چشم می شود. کودکان نوپا همچنین در حین بازی در مورد علت و معلول یاد می گیرند.

6. با آبرنگ نقاشی کنید


آنچه شما نیاز دارید: آبرنگ، قلم مو، آب و کاغذ.

چه باید کرد:  این یک فعالیت کلاسیک است که کودکان نوپا آن را دوست خواهند داشت! آن ها می توانند با مخلوط کردن رنگ ها، رنگ آمیزی ضربه های مختلف و اضافه کردن آب برای ایجاد جلوه های مختلف آزمایش کنند.

آنچه بچه ها یاد خواهند گرفت:  این فعالیت برای ترویج هنر و خلاقیت عالی است. کودکان نوپا همچنین در مورد رنگ ها و ترکیب سایه های مختلف یاد می گیرند.

7. با کودک خود صحبت کنید


آنچه شما نیاز دارید:  هیچی!

چه باید کرد:  یکی از بهترین فعالیت ها برای کودکان 2 ساله، این یک راه عالی برای ترویج رشد زبان است. با کودک نوپای خود در مورد هر چیزی و همه چیز صحبت کنید. کاری را که انجام می‌دهید توصیف کنید، مانند «من ناهار درست می‌کنم». یا “من کفش هایم را می پوشم.” همچنین می توانید از آنها سوال بپرسید و آنها را تشویق به پاسخگویی کنید.

آنچه بچه ها یاد خواهند گرفت:  این فعالیت برای ترویج رشد زبان عالی است. کودکان نوپا همچنین در مورد ارتباطات و مکالمه یاد می گیرند.

7 فعالیت های آموزشی و رشدی برای کودکان 2 ساله


1. بدن را ردیابی کنید


کلاهی که نیاز دارید:  کاغذ، مداد، و چند مداد رنگی یا نشانگر

چه کاری باید انجام دهید:  به کودک خود کمک کنید تا بدن خود را روی یک تکه کاغذ ردیابی کند. سپس، آنها می توانند آن را هر طور که دوست دارند تزئین کنند! این یک راه عالی برای تشویق خلاقیت و ابراز وجود است.

آنچه بچه ها یاد خواهند گرفت:  این فعالیت های آموزشی برای ترویج هنر و خلاقیت عالی است. کودکان نوپا همچنین در مورد بدن خود و نحوه استفاده از لوازم مختلف هنری یاد می گیرند.

2. لباس بپوشید


آنچه شما نیاز دارید:  تعدادی لباس، کفش و یک آینه.

چه باید کرد:  یکی از مهم ترین فعالیت ها برای کودکان 2 ساله این است که یاد بگیرند چگونه مستقل لباس بپوشند. می توانید با لباس های ساده مانند پیراهن یا شلوار شروع کنید. به آنها نشان دهید که چگونه لباس بپوشند و سپس اجازه دهید خودشان آن را امتحان کنند. همانطور که آنها در لباس پوشیدن خود بهتر می شوند، می توانید موارد بیشتری مانند کفش، جوراب و ژاکت اضافه کنید.

این یک فعالیت عالی برای انجام دادن زمانی است که با خانواده در تعطیلات هستید، زیرا می توانید زمان و حوصله لازم را برای کمک به بچه هایتان در نظر بگیرید که چگونه دکمه های پیراهن خود را ببندند یا کفش های خود را به درستی ببندند.

آنچه بچه ها یاد خواهند گرفت:  این فعالیت های آموزشی برای ارتقای مهارت های حرکتی ظریف و استقلال عالی است. کودکان نوپا همچنین در مورد انواع مختلف لباس و نحوه پوشیدن آنها یاد می گیرند.

3. اسباب بازی ها را کنار بگذارید


آنچه شما نیاز دارید:  یک جعبه یا سطل اسباب بازی و تعدادی اسباب بازی.

چه باید کرد:  به آنها نشان دهید که چگونه اسباب بازی ها را در جعبه یا سطل اسباب بازی قرار دهند. همانطور که آنها در این کار بهتر می شوند، می توانید اسباب بازی های بیشتری اضافه کنید یا با زمان بندی آنها به بازی تبدیل کنید تا ببینید چقدر سریع می توانند اسباب بازی ها را کنار بگذارند.

4. دست زدن به ضرب و شتم


آنچه شما نیاز دارید:  مقداری موسیقی یا می توانید خودتان دست بزنید

چه باید کرد:  به کودک نوپای خود کمک کنید تا با ضربان موسیقی دست بزند. همانطور که آنها در این کار بهتر می شوند، می توانید سایر اعضای بدن مانند پاها یا سر آنها را اضافه کنید.

آنچه بچه ها یاد خواهند گرفت:  این فعالیت برای ترویج موسیقی و مهارت های ریتم عالی است. کودکان نوپا همچنین در مورد پیروی از دستورالعمل ها یاد می گیرند.

5. برای کودک 2 ساله خود بخوانید


آنچه شما نیاز دارید: هر کتاب مصور خوب، مانند کاترپیلار بسیار گرسنه یا گربه در کلاه .

چه باید کرد:  این فعالیت برای ارتقای مهارت های سوادآموزی عالی است. با کودک نوپای خود بنشینید و یکی از کتاب های مورد علاقه او را بخوانید . همانطور که آنها در این کار بهتر می شوند، می توانید شروع به پرسیدن سؤالاتی در مورد داستان کنید یا از آنها بخواهید به موضوعات مختلف کتاب اشاره کنند.

آنچه بچه ها یاد خواهند گرفت:  این فعالیت برای ارتقای مهارت های سوادآموزی عالی است. مطالعات نشان می دهد که قرار گرفتن زودهنگام در معرض مطالعه با پیشرفت خواندن در آینده در زندگی مرتبط است. کودکان نوپا همچنین در مورد ارتباطات و مکالمه یاد می گیرند.

6. صداهای حیوانات را تقلید کنید


آنچه شما نیاز دارید:  یک ویدیو یا ضبط صوتی از صداهای حیوانات، یا می توانید صداها را خودتان بسازید.

چه باید کرد:  این فعالیت برای ارتقای مهارت های شنیداری عالی است. به کودک نوپا کمک کنید تا صداهای مختلف حیوانات را شناسایی کند. می توانید صدای ضبط شده ای را پخش کنید یا خودتان آنها را بسازید. وقتی آنها در این کار بهتر می شوند، می توانید از آنها سؤالاتی در مورد حیوانات بپرسید، مانند “شیر کجا زندگی می کند؟” یا “گاو چه می خورد؟”

آنچه بچه ها یاد خواهند گرفت:  این فعالیت برای ارتقای مهارت های شنیداری عالی است. کودکان نوپا همچنین در مورد حیوانات، صداهای آنها و شاید زیستگاه آنها یاد می گیرند.

7. بازی دستیار آشپزخانه


آنچه شما نیاز دارید: آشپزخانه بازی، چند قابلمه و تابه و مقداری غذای پلاستیکی

چه کاری باید انجام دهید:  به کودک خود نشان دهید که چگونه در آشپزخانه بازی وانمود کند که آشپزی می کند. بگذارید به شما کمک کنند تا قابلمه ها و ماهیتابه ها را هم بزنید یا غذای پلاستیکی را خرد کنید. همانطور که آنها در این کار بهتر می شوند، می توانید از آنها بخواهید غذاهای خاصی درست کنند.

برخی از فعالیت های توسعه 2 ساله که می توانند در یک آشپزخانه واقعی انجام شوند عبارتند از: کمک به ریختن مواد در یک کاسه، استفاده از چاقوی ایمن برای کودکان برای کمک به بریدن غذاهای نرم، یا کمک به هم زدن – همه با نظارت بزرگسالان!

آنچه بچه ها یاد خواهند گرفت: این فعالیت برای ترویج بازی تخیلی عالی است. کودکان نوپا همچنین در مورد آشپزی و پیروی از دستورالعمل ها یاد می گیرند.

8 فعالیت های آموزشی سرگرم کننده برای کودکان 2 ساله بدون آمادگی، بدون آشفتگی


1. رول کوستر بالشی


آنچه شما نیاز دارید:  بالش، پتو، و فضای زیادی روی زمین.

چه کاری باید انجام دهید:  یک ترن هوایی برای کودک نوپای خود بسازید تا بتواند سوار آن شود. آنها عاشق بالا و پایین رفتن از تپه خواهند بود. همانطور که آنها در این کار بهتر می شوند، می توانید از آنها بخواهید که سریعتر یا آهسته تر حرکت کنند.

شما می توانید یک جاده بالش کوچکتر برای وسایل نقلیه اسباب بازی آنها ایجاد کنید. بچه ها می توانند با ماشین های اسباب بازی خود مسابقه ای برگزار کنند و آنها را وادار به بالا و پایین رفتن جاده کنند.

برای این فعالیت می توان از تانک های کنترل از راه دور یا هر اسباب بازی کنترل از راه دور دیگری نیز استفاده کرد.

بعد از اینکه کودک 2 ساله شما بازی با ترن هوایی بالش را تمام کرد، فقط می توانید بالش ها، پتوها و ماشین های اسباب بازی را کنار بگذارید – هیچ آشفتگی برای تمیز کردن وجود ندارد!

آنچه بچه ها یاد خواهند گرفت:

این فعالیت های آموزشی برای ارتقای مهارت های حرکتی درشت عالی است. کودکان نوپا همچنین در مورد رمپ ها و انرژی مورد نیاز برای بالا و پایین رفتن از شیب ها یاد خواهند گرفت. این یادگیری تجربی اولیه می تواند به آنها در کلاس های فیزیک آینده کمک کند.

2. نجات حیوانات (از کیسه های زیپ دار)


آنچه شما نیاز دارید: کیسه های زیپ دار و حیوانات پلاستیکی کوچک را پاک کنید.

چه باید کرد:  حیوانات خود را در کیسه های زیپ دار شفاف قرار دهید. حالا از آنها بخواهید که با استفاده از دستانشان یا باز کردن زیپ به حیوانات کمک کنند تا بیرون بیایند.

می توانید بگویید: «می بینم که شیر غرش می کند. می خواهد بیرون بیاید. می‌توانی به او کمک کنی؟»

شما همچنین می توانید انواع مختلفی از اشیاء را در کیسه های زیپ دار قرار دهید، مانند میوه ها، سبزیجات، برگ ها و غیره. این به کودک شما کمک می کند تا بافت ها و اشکال مختلف را یاد بگیرد.

پس از اتمام بازی با این فعالیت، می توانید حیوانات و کیسه های زیپ دار را به طور جداگانه ذخیره کنید یا آنها را همانطور که هستند در جعبه اسباب بازی بیندازید.

آنچه بچه ها یاد خواهند گرفت:  چنین بازی ها و فعالیت های آموزشی برای کودک 2 ساله به بچه ها کمک می کند تا در مورد نام، صداها و بافت حیوانات بیاموزند. همچنین به آنها کمک می کند تا مهارت های حرکتی ظریف خود را توسعه دهند.

3. بالون پاپ


آنچه شما نیاز دارید:  بادکنک و یک شی نوک تیز (مثل سنجاق یا سوزن).

چه باید کرد:  به کودک نوپای خود کمک کنید بادکنک را منفجر کند و سپس اجازه دهید آن را با جسم تیز پر کند. حتما بر آنها نظارت دقیق داشته باشید تا به خود آسیبی نرسانند.

کودک نوپا شما یک انفجار در بادکنک ها خواهد داشت. کودکان نوپا صدای بلند ترکیدن بادکنک ها و احساس ترکیدن آنها را دوست دارند.

این فعالیت ممکن است کمی کثیف شود زیرا تکه های بالون در اطراف پراکنده می شوند. اما، تمیز کردن آن آسان است – همه قطعات را جمع کنید و دور بیندازید.

آنچه بچه ها یاد خواهند گرفت:  این فعالیت برای ارتقای مهارت های حرکتی درشت و هماهنگی دست و چشم عالی است. کودکان نوپا همچنین در مورد علت و معلول یاد می گیرند زیرا می بینند که اعمال آنها (پراندن بادکنک) به نتیجه مطلوب منجر می شود (بالون صدای بلندی ایجاد می کند و می پرد).

4. اوریگامی برای کودکان نوپا


چه باید کرد: اوریگامی هنر ژاپنی تا کردن کاغذ است. بسیاری از اشکال اوریگامی ساده وجود دارد که حتی کودکان نوپا نیز می توانند آن ها را بسازند.

می توانید با چیز ساده ای مانند یک هواپیمای کاغذی یا یک قایق شروع کنید. فقط كاغذ را از وسط و سپس دوباره از وسط تا كنيد. سپس، به کودک نوپا کمک کنید تا چین ها را ایجاد کند. به محض اینکه آنها به این کار دست پیدا کنند، می توانند آن را به تنهایی انجام دهند.

همه ما می دانیم که بچه های 2 ساله دوست دارند خلاقیت های خود را به نمایش بگذارند، بنابراین مطمئن شوید که مکانی آماده برای نمایش شاهکارهای اوریگامی خود دارید.

آنچه بچه ها یاد خواهند گرفت:  این فعالیت برای ارتقاء مهارت های حرکتی ظریف و تمرکز عالی است. کودکان نوپا همچنین در مورد پیروی از دستورالعمل ها و شکل های مختلف یاد خواهند گرفت.

5. حروف مغناطیسی


آنچه شما نیاز دارید:  حروف مغناطیسی (اینها را می توانید در فروشگاه دلار محلی خود یا آنلاین پیدا کنید) و یک سطح فلزی

چه باید کرد: حروف مغناطیسی را روی یخچال یا هر سطح فلزی دیگری بچسبانید. سپس به کودک خود کمک کنید تا کلمات را با حروف هجی کند. می توانید با کلمات سه حرفی ساده شروع کنید و سپس به سراغ کلمات دشوارتر بروید.

حتی می‌توانید از این حروف مغناطیسی برای ارائه سرنخ‌هایی به کودک نوپای خود در حین جستجوی گنج یا ارسال پیام‌هایی مانند یک کارآگاه استفاده کنید.

آنچه بچه ها یاد خواهند گرفت:  این فعالیت برای ارتقای مهارت های سوادآموزی و خلاقیت عالی است. کودکان نوپا همچنین در مورد حروف الفبا، املا و کلمات ساده یاد خواهند گرفت.

6. تزیین با گیره لباس


آنچه شما نیاز دارید:  گیره ها و ظروف یا سطوح لباس برای تزئین

چه کاری باید انجام دهید: آن را بپذیرید: نقاشی کردن با کودک شما می تواند یک کار نامرتب باشد. گیره‌های لباس به شما این امکان را می‌دهند که رنگ و آثار هنری زیبا را در کنار هم قرار دهید. و با این روش نیازی نیست نگران لکه های رنگ باشید.

فقط اجازه دهید کودک نوپا گیره های لباس را در اطراف ظروف یا سطوح قرار دهد. حتی می توانید از آنها برای ایجاد الگوها یا اشکال استفاده کنید.

در صورت تمایل می توانید قبل از اینکه کودک نوپا شروع به تزئین کند گیره های لباس را رنگ کنید یا گیره های پلاستیکی ارزان قیمت را در رنگ های مختلف خریداری کنید. این یک لایه رنگ اضافی و سرگرم کننده به فعالیت اضافه می کند.

<strong>آنچه بچه ها یاد خواهند گرفت: </em> این فعالیت های آموزشی برای ترویج خلاقیت و تخیل در اوایل کودکان عالی است. آنها یاد خواهند گرفت که با کمی خلاقیت می توان هر چیزی را به یک اثر هنری تبدیل کرد.

7. انتقال کتاب و اسباب بازی از یک جعبه به جعبه دیگر فعالیت های آموزشی


آنچه شما نیاز دارید:  دو جعبه مقوایی با درب و تعدادی اسباب بازی یا کتاب

چه کاری باید انجام دهید: تعجب خواهید کرد که یک کودک نوپا چقدر دوست دارد به شما کمک کند تا یک کار خانگی را انجام دهید و از شما تعریف و بغل بگیرد. این یک راه عالی برای مشغول نگه داشتن آنها در حالی است که مشغول کارهای دیگر هستید.

برای تنظیم، تعدادی اسباب بازی یا کتاب را در یک جعبه قرار دهید و سپس درب آن را ببندید. سپس از کودک خود بخواهید وسایل را به جعبه دیگر منتقل کند. حتی می‌توانید مسابقه دهید تا ببینید چه کسی می‌تواند بیشترین موارد را در یک دقیقه منتقل کند.

شما به راحتی می توانید این کار را به یک فعالیت مرتب سازی و سازماندهی تبدیل کنید و از آنها بخواهید کتاب ها، اسباب بازی ها یا اشیاء دیگر را بر اساس رنگ ها، شکل ها یا اندازه ها مرتب کنند.

<strong>آنچه بچه ها یاد خواهند گرفت: </em> این فعالیت های آموزشی برای تقویت مهارت های حرکتی ظریف و تمرکز در کودکان نوپا عالی است. همچنین فرصت خوبی برای والدین است تا احساس مسئولیت و مالکیت را در کودکان نوپا تلقین کنند و اعتماد به نفس آنها را تقویت کنند.

8. بازی با شن جنبشی


کلاهی که به آن نیاز دارید:  ماسه جنبشی و تعدادی اسباب بازی پلاستیکی

چه کاری باید انجام دهید: اگر قبلاً با شن های جنبشی بازی نکرده اید، بسیار خوشایند هستید. این نوعی ماسه است که قالب‌گیری می‌شود و به راحتی شکل می‌گیرد. و همچنین بازی کردن با آن بسیار درمانی است.

به کودک خود اجازه دهید شن و ماسه را کاوش کند و آن را به اشکال مختلف درآورد. حتی می توانید از شن برای ساختن الگوها یا نوشتن کلمات استفاده کنید. اگر می خواهید، می توانید چند اسباب بازی پلاستیکی را به ترکیب اضافه کنید و ببینید که کودک نوپا چگونه با آنها بازی می کند.

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *