02128111090
تهران ، خیابان میرداماد
ما را دنبال کنید

دندان های کودک خود را سالم نگه دارید

دندان های کودک خود را سالم نگه دارید

اولین زمان مراجعه برای دندان های کودک به دندانپزشکی چه زمانی است؟ آیا برای دندان های کودک 3 ساله باید از نخ دندان استفاده کرد؟ چه زمانی کودک به بریس نیاز دارد؟

بسیاری از والدین برای قضاوت در مورد میزان مراقبت های دندانی که کودک نیاز دارد، مشکل دارند. آنها می دانند که می خواهند از پوسیدگی جلوگیری کنند، اما همیشه بهترین راه را برای انجام این کار را نمی دانند. ما در اینجا چند نکته و دستورالعمل را خواهیم گفت:

کودک چه زمانی باید مسواک زدن را شروع کنند؟

 

قبل از درآمدن اولین دندان باید مراقبت را آغاز کرد. فقط به این دلیل که نمی توانید دندان ها را ببینید به این معنی نیست که آنها آنجا نیستند. دندان ها در واقع در سه ماهه دوم بارداری شروع به تشکیل شدن میکنند. در هنگام تولد، کودک شما 20 دندان شیری دارد که برخی از آنها به طور کامل در فک رشد کرده اند.

در اینجا زمان و نحوه مراقبت از دندان های کودک آورده شده است:


-حتی قبل از اینکه کودک شما شروع به دندان درآوردن کند، یک پارچه تمیز و مرطوب روی لثه ها بکشید تا باکتری های مضر را از بین ببرید.- هنگامی که کودک شما دندان در می آورد، آنها را با مسواک مخصوص نوزادان مسواک بزنید. از آب و کمی خمیر دندان حاوی فلوراید (به اندازه یک دانه برنج) استفاده کنید. از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنید که دارای مهر پذیرش انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA) است. (اگر از خمیر دندان کودک بدون فلوراید استفاده می کنید، آن را در همان مقدار نگه دارید زیرا هنوز می خواهید خمیردندان بلعیده شده را به حداقل برسانید.)

وقتی دو تا از دندان های کودک با هم برخورد کرد، می توانید بین آنها نخ دندان کشیدن را شروع کنید.


-در حدود 2 سالگی، کودک شما باید یاد بگیرد که هنگام مسواک زدن تف کند. از دادن آب به کودک خود برای آب انداختن و تف کردن خودداری کنید زیرا این امر می تواند احتمال قورت دادن خمیر دندان را افزایش دهد.

کودکان 3 سال به بالا باید فقط به اندازه یک نخود از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنند. همیشه هنگام مسواک زدن بر کودکان کمتر از 8 سال نظارت داشته باشید. زیرا احتمال دارد خمیر دندان را ببلعند. حتی نوزادان نیز ممکن است دچار پوسیدگی دندان شوند. خواباندن نوزاد با شیشه شیر می تواند به دندان های کودک آسیب برساند.

قندهای آب، شیر خشک یا شیر که ساعت‌ها روی دندان‌های کودک می‌مانند می‌توانند مینای دندان (لایه‌ای از دندان که از پوسیدگی دندان محافظت می‌کند) را از بین ببرند.

این می تواند منجر به “دهان شیشه شیر” یا “پوسیدگی دندان شیشه شیر کودک” شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، دندان های جلویی ممکن است تغییر رنگ، دندانه دار و حفره دار شوند. ممکن است حفره ایجاد شود و در موارد شدید، دندان های پوسیده ممکن است نیاز به کشیدن داشته باشند.

وقتی کودک 6 ماهه است، می‌توانند از یک بطری به یک فنجان جرعه‌ای (با نی یا دهانه سفت) تبدیل شوند. این به جلوگیری از تجمع مایع در اطراف دندان کودک کمک می کند. تا اولین سالگرد تولدشان، آنها مهارت های حرکتی و هماهنگی لازم برای استفاده از فنجان را خواهند داشت.

چه زمانی برای دندانهای کودک میتوانید با همکاری پرستار کودک به دندانپزشک مراجعه کنند؟


ADA توصیه می کند که کودکان تا اولین سالگرد تولد خود به دندانپزشک مراجعه کنند. در اولین ویزیت، دندانپزشک تکنیک های صحیح مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را توضیح می دهد و در حالی که کودک روی پاهای شما می نشیند، یک معاینه اصلاح شده انجام می دهد.این ویزیت‌ها می‌تواند به یافتن زودهنگام مشکلات کمک کند و به بچه‌ها کمک کند تا به مراجعه به دندانپزشک عادت کنند تا با افزایش سن، ترس کمتری از رفتن داشته باشند.

کودک را نزد دندانپزشکی که متخصص در درمان کودکان است ببرید. دندانپزشکان اطفال برای رسیدگی به طیف وسیعی از مسائل مرتبط با سلامت دندان کودکان آموزش دیده اند. آن‌ها همچنین می‌دانند چه زمانی شما را به نوع دیگری از متخصصان، مانند متخصص ارتودنسی برای اصلاح اوربایت یا جراح دهان برای تنظیم مجدد فک، ارجاع دهند.

اگر به نظر می رسد کودک در معرض خطر پوسیدگی یا سایر مشکلات است، دندانپزشک ممکن است حتی قبل از اینکه همه دندان ها وارد شوند شروع به استفاده از فلوراید موضعی کند (این کار را نیز می توان در مطب پزشک اطفال انجام داد). فلوراید مینای دندان را سفت می کند و به دفع شایع ترین بیماری دهان در دوران کودکی و حفره های دندانی (که پوسیدگی دندان نیز نامیده می شود) کمک می کند.

چگونه از پوسیدگی پیشگیری کنیم؟


حفره‌ها زمانی اتفاق می‌افتند که باکتری‌ها و مواد غذایی که پس از خوردن غذا روی دندان‌ها باقی می‌مانند، مسواک نزنند. اسید روی دندان جمع می‌شود و مینای آن را نرم می‌کند تا زمانی که یک سوراخ یا حفره ایجاد شود.

نحوه دور نگه داشتن حفره های دندان عادات خوب دهان را زود شروع کنید.


به کودکان آموزش دهید که حداقل دو بار در روز با خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک بزنند و به طور مرتب نخ دندان بکشند.

 فلوراید کافی دریافت کنید.


استفاده منظم از فلوراید مینای دندان را سفت می کند و نفوذ اسید را سخت تر می کند. اکثر خمیردندان ها حاوی فلوراید هستند اما خمیر دندان به تنهایی نمی تواند به طور کامل از دندان های کودک محافظت کند. اما مراقب باشید، زیرا فلوراید بیش از حد می تواند باعث تغییر رنگ دندان شود. قبل از مصرف مکمل با دندانپزشک خود مشورت کنید.

 برخی از غذاها را محدود یا اجتناب کنید.


غذاهای شیرین، آب‌میوه‌ها، آب نبات‌ها (مخصوصاً آب‌نبات‌های چسبنده، ویتامین‌های صمغی، یا چرم میوه‌ها می‌توانند مینای دندان را فرسایش دهند و باعث ایجاد حفره شوند.

اگر بچه‌های شما این غذاها را می‌خورند، از آنها بخواهید بعد از غذا دهانشان را بشویند یا دندان‌هایشان را مسواک بزنند تا قند روی دندان شسته شود.

همین امر در مورد مصرف داروهای مایع شیرین نیز صدق می کند: همیشه از بچه ها بخواهید بعد از آن آبکشی یا مسواک بزنند.همانطور که دندان های دائمی کودک شما رشد می کند، دندانپزشک می تواند با استفاده از یک رزین نازک (به نام سیلانت) روی دندان های عقبی، جایی که بیشتر جویدن انجام می شود، از پوسیدگی جلوگیری کند.  این پوشش محافظ از ته نشین شدن باکتری ها در شکاف های صعب العبور دندان های آسیاب جلوگیری می کند. اما مطمئن شوید که بچه ها می دانند که سیلانت ها جایگزینی برای مسواک زدن خوب و نخ دندان کشیدن منظم نیستند.

چه مشکلات دندانی ممکن است رخ دهد؟


اگر مستعد پوسیدگی دندان یا بیماری لثه هستید، ممکن است فرزندان شما نیز در معرض خطر بیشتری قرار بگیرند.

بنابراین گاهی اوقات حتی بهترین عادت های مسواک زدن و نخ دندان کشیدن نمی تواند از ایجاد حفره جلوگیری کند. اگر کودک شما از درد دندان شکایت دارد، حتما با دندانپزشک خود تماس بگیرید، که می تواند نشانه حفره ای باشد که نیاز به درمان دارد.

مواد جدید به این معنی است که دندانپزشکان اطفال گزینه های پر کردن و ترمیم بیشتری نسبت به همیشه دارند. ماده ای نقره ای رنگ به نام آمالگام (ترکیب خاصی از فلزات) زمانی ماده انتخابی برای بیشتر پرکردن دندان های دائمی بود. اما اکنون، مواد دیگری مانند رزین های کامپوزیت در حال محبوب شدن هستند.

رزین‌ها به دندان‌ها می‌چسبند تا پرکننده بیرون نزند و همچنین می‌توان از آن برای بازسازی دندان‌های آسیب‌دیده در اثر آسیب یا شرایطی مانند شکاف کام استفاده کرد. از آنجایی که رزین ها اغلب به رنگ دندان هستند، جذاب تر به نظر می رسند. اما در موارد شکستگی، پوسیدگی گسترده یا بدشکلی دندان‌های شیری، دندانپزشکان اغلب روکش‌های فولادی ضد زنگ یا سرامیکی را انتخاب می‌کنند.

روکش ها دندان را حفظ می کنند و در عین حال از گسترش پوسیدگی جلوگیری می کنند.در برخی موارد نادر، معمولاً زمانی که قرار است یک روش دندانپزشکی پیچیده‌تر انجام شود، دندانپزشک استفاده از بیهوشی عمومی را توصیه می‌کند. والدین باید مطمئن شوند که متخصصی که دارو را می دهد، متخصص بیهوشی یا جراح دهان آموزش دیده قبل از موافقت با این روش است.

از پرسیدن سوالات دندانپزشک خود نترسید.معاینات منظم و بهداشت خوب دندان می تواند به جلوگیری از نیاز به این نوع کار گسترده دندان کمک کند. همچنین، کودکان خود را تشویق کنید که در حین ورزش از محافظ دهان استفاده کنند، که می تواند از آسیب های جدی دندانی جلوگیری کند.

ارتودنسی چیست؟


با بزرگتر شدن بچه ها، گاز گرفتن و صاف بودن دندان هایشان می تواند مشکل ساز شود. درمان ارتودنسی در حال حاضر زودتر از گذشته شروع می شود و بریس ها نیز تغییر کرده اند.

دهانی پر از سیم ها و بریس های فلزی برای زمان گذشته است. بچه‌های 7 ساله اکنون از وسایل اصلاحی استفاده می‌کنند و مواد پلاستیکی (گاهی شفاف) جایگزین فلز شده‌اند.ارتودنتیست ها می دانند که دستکاری دندان ها در سنین پایین تر می تواند در دراز مدت آسان تر و موثرتر باشد. دندان‌های کودکان کوچک‌تر را می‌توان با دستگاه‌های ارتودنسی نسبتاً جزئی قرار داد و از درمان بزرگ بعدی جلوگیری کرد.با نگاه به آیندههمانطور که کودکان رشد می کنند، بسته به توصیه های دندانپزشک خود، از هر 3 ماه یک بار تا یک بار در سال، برای معاینات روتین دندان برنامه ریزی کنید.

کنترل مواد غذایی شیرین، تشویق به مسواک زدن منظم و نخ دندان کشیدن و همکاری با دندانپزشک به سلامت دندان ها کمک می کند.

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *