02128111090
تهران ، خیابان میرداماد
ما را دنبال کنید

افزایش قدرت تمرکز در کودکان چرا مهم است؟

افزایش قدرت تمرکز در کودکان چرا مهم است؟

توسعه توجه و تمرکز در کودکان تأثیر مثبتی بر بسیاری از زمینه های زندگی آنها در حال حاضر و آینده خواهد داشت. توجه، توانایی تمرکز و توجه دقیق و عمدی به چیزی است. این مانند زوم کردن روی یک چیز و جلوگیری از حواس پرتی است.

کودکی که می تواند تمرکز کند می تواند: 

 
  • وظایف را به خوبی انجام دهد
  • قوانین را دنبال کند و کار خود را به طور مؤثرتری تکمیل کنند.

تمرکز به کودکان به آنها کمک می کند اطلاعات بیشتری جمع آوری کنند، چیزهای جدید یاد بگیرند و در کلاس درس عملکرد بهتری داشته باشند.

توانایی متمرکز ماندن بر روی یک کار یا فعالیت برای مدت زمان طولانی است. کودک می تواند بدون اینکه به راحتی حواسش پرت شود یا علاقه اش را از دست بدهد، روی چیزی پافشاری کند.

وقتی کودک تمرکز خوبی داشته باشد می تواند:

 
  •  در مسیر انجام یک کار یا فعالیت بمانید
  •  کاری را که شروع می کنند تمام کنند و
  •  به اهداف خود برسند.

آنها استقامت ذهنی ایجاد می کنند که به آنها امکان می دهد در کار یا فعالیت های خود عمیقاً غوطه ور شوند.

این مهارت ها فقط برای موفقیت تحصیلی مهم نیستند. توسعه توجه و تمرکز برای کودکان به آنها کمک می کند تا مهارت های اجتماعی خود را نیز بهبود بخشند.

هنگامی که کودکان می توانند تمرکز کنند و تمرکز خود را حفظ کنند، می توانند فعالانه به صحبت های دیگران در طول مکالمه گوش دهند. آن‌ها می‌توانند حرف‌های دیگران را بفهمند، پاسخ دهند و به طور معناداری در گفتگو مشارکت کنند.

این به ایجاد روابط مثبت و تقویت تعاملات اجتماعی بهتر با افراد زندگی آنها کمک می کند.

توجه و تمرکز برای کودکان بر اساس سن

 

توانایی کودک شما برای تمرکز و حفظ توجه با رشد او بهبود می یابد. به عنوان مثال، طول تمرکز یک کودک 3 ساله احتمالا کوتاه تر از یک کودک 10 ساله خواهد بود. بنابراین، فعالیت‌ها باید متناسب با سن باشند و با بزرگ‌تر شدن فرزندتان، مدت زمان آن به تدریج افزایش یابد.

راهنمای زیر دامنه توجه تقریبی کودکان در سنین مختلف را نشان می دهد:

 

2 سالگی: 4 تا 6 دقیقه: در این مرحله، دنیای کودک پر از کاوش و کشف است. دامنه توجه آنها به طور طبیعی کوتاه است اما در حال رشد است و معمولاً بین 4 تا 6 دقیقه متغیر است.

3 سالگی: 6 تا 8 دقیقه: وقتی کودکان نوپا کنترل بیشتری بر حرکات خود پیدا می کنند و شروع به تعامل با همسالان خود می کنند، توانایی آنها برای تمرکز نیز افزایش می یابد و به حدود 6 تا 8 دقیقه افزایش می یابد.

4 سالگی: کودکان چهار ساله اغلب درگیر سناریوهای بازی پیچیده تری هستند و شروع به درگیر شدن با مفاهیم آکادمیک می کنند و به آنها اجازه می دهد 8 تا 12 دقیقه تمرکز کنند .

5 تا 6 سالگی: با انتقال به زندگی مدرسه، کودکان در این گروه سنی شروع به افزایش قابل توجهی در دامنه توجه خود می کنند و می توانند حدود 12 تا 18 دقیقه تمرکز کنند .

7 تا 8 سالگی: در این سن، کودکان مهارت های خود را در خواندن، نوشتن و حل مسئله توسعه می دهند که به افزایش تمرکز آنها برای تقریبا 16 تا 24 دقیقه کمک می کند .

9 تا 10 سالگی: با نزدیک شدن به سنین پیش از نوجوانی، کودکان می توانند برای مدت طولانی تری تمرکز کنند، حدود 20 تا 30 دقیقه ، که برای کارهای پیچیده تر تحصیلی مفید است.

11 تا 12 سالگی: نوجوانان پیش از نوجوانی، در آستانه نوجوانی، مهارت های تمرکز خود را در طول سال ها تقویت کرده اند، و به آنها اجازه می دهد تا حدود 25 تا 35 دقیقه روی وظایف تمرکز کنند ، که برای انجام پروژه های بزرگتر و مطالعات فشرده بسیار مهم است.

بزرگسالی در حال تماشای بازی کودک با خمیر بازی
 

همه بچه ها با هم فرق دارند

 

این تخمین‌ها به شما ایده می‌دهند که انتظار چه چیزی را داشته باشید، اما همه بچه‌ها متفاوت هستند و مدت زمانی که می‌توانند تمرکز کنند می‌تواند تحت تأثیر طیفی از عوامل باشد. مانند وظیفه و خلق و خوی فرزندتان در آن زمان.

رشد تمرکز کودک نیاز به زمان، صبر و تمرین فراوان در فعالیت های درگیرانه و متناسب با سن دارد.

نکاتی برای رشد توجه و تمرکز برای کودکان

 

چگونه تمرکز کودکان را بهبود ببخشیم چیزی فراتر از بازی و فعالیت است – و ما در یک لحظه به آنها خواهیم رسید!

بسیاری از عناصر در تقویت توانایی کودک شما برای تمرکز و پایبندی به یک کار، از برنامه روزانه تا محیط یادگیری، نقش دارند.

در اینجا مواردی وجود دارد که والدین می توانند برای رشد توجه و تمرکز کودکان روی آنها کار کنند:

 

روال ساختاریافته: بچه ها بر اساس روال رشد می کنند. یک روال منظم به آنها کمک می کند تا بفهمند چه چیزی و چه زمانی مورد انتظار است، که می تواند توانایی آنها را برای تمرکز و تکمیل وظایف بهبود بخشد.

تغذیه و خواب تغذیه مناسب و خواب با کیفیت برای رشد شناختی کودکان و حمایت از سطح تمرکز آنها ضروری است.

ورزش : تحقیقات نشان می دهد که توانایی تمرکز توجه زمانی که کودکان در فعالیت های بدنی شرکت می کنند بهبود می یابد. حرکت به ویژه برای کمک به بهبود تمرکز در کودکان مبتلا به ADHD مهم است . فرصت هایی را برای فرزندتان سازماندهی کنید تا در بازی های فعال یا ورزش های گروهی شرکت کند.

محدود کردن مدت زمان استفاده از صفحه نمایش: کودکانی که زمان زیادی را در مقابل صفحه نمایش می گذرانند، ممکن است درگیر شوند و توجه کمتری داشته باشند . بازی‌های فعال‌تر را تشویق کنید و زمان تماشای صفحه نمایش فرزندتان را محدود کنید.

مدیریت استرس: درست مانند بزرگسالان، بچه‌ها در هنگام استرس کمتر می‌توانند تمرکز کنند. یک محیط آرام و حمایت کننده ایجاد کنید و تکنیک های مدیریت استرس مانند تنفس عمیق را با کودک خود تمرین کنید.

فهرستی با تیک و X در مورد چگونگی کمک به کودکان برای افزایش توجه و تمرکز

فعالیت هایی برای توسعه تمرکز

 

چگونه تمرکز را در کودکان افزایش دهیم؟ با درگیر کردن آنها در بازی های سرگرم کننده! در اینجا چند پیشنهاد هستند:

بازی تمرکز برای بچه ها

 

بازی های پازل

 

یکی از بازی های کلاسیک تمرکز کودکان، پازل ها راهی عالی برای افزایش تمرکز هستند. آنها از بچه ها می خواهند که روی کار در حال انجام تمرکز کنند و از مهارت های حل مسئله استفاده کنند.

چو چو بان برای بهبود تفکر انتقادی، تمرکز و مهارت های حرکتی ظریف طراحی شده است. این پازل سرگرم کننده با اشکال و شبح ها به توسعه آگاهی فضایی و شکل کمک می کند و در عین حال مهارت های حل مسئله را افزایش می دهد.

بازی های حافظه

 

بازی‌هایی مانند «Simon Says» یا بازی‌های تطبیق کارت می‌توانند تمرکز کودک را با نیاز به یادآوری اطلاعات بهبود بخشند.

“من به سوپرمارکت رفتم”: این بازی خاطره یک بازی سرگرم کننده برای بازی در یک گروه است. این شامل یادآوری و افزودن به لیستی از موارد به ترتیب حروف الفبا است. این به ایجاد مهارت های حافظه و تمرکز کمک می کند زیرا شرکت کنندگان اشیاء ذکر شده قبلی را به خاطر می آورند.

مینی کارت های آموزش حافظه – Mr Right Brain  از فعالیت های حافظه Peg و بازی های حدس زدن استفاده می کند تا مغز راست کودک شما را تحریک کند و حافظه عکاسی و رشد حسی را تقویت کند. با 28 بازی منحصر به فرد، این یک راه خلاقانه و لذت بخش برای رشد توانایی های شناختی کودک شما است.

تمرکز بازی ها

 

«من جاسوسی می‌کنم»: به بچه‌های کوچک کمک می‌کند تا توجه خود را با تمرکز بر جزئیات جلب کنند.

عملیات: این بازی رومیزی بسیار دوست داشتنی به انجام حرکات دقیق برای برداشتن قسمت های خاصی از بدن بدون دست زدن به لبه ها نیاز دارد و مهارت های حرکتی ظریف و تمرکز را ارتقا می دهد.

تفاوت را مشخص کنید: بازی هایی که شامل یافتن تفاوت بین دو تصویر مشابه است، هم توجه بصری و هم مهارت های تمرکز را تشدید می کند.

Jenga: این بازی انباشته بلوک به این معنی است که کودک شما باید روی برداشتن و قرار دادن بلوک‌ها با دقت بدون واژگونی برج تمرکز کند و مهارت‌های حرکتی ظریف و توجه ثابت را ارتقا دهد.

فعالیت های دیگر برای بهبود توجه و تمرکز برای کودکان

 

علاوه بر بازی های تمرکز و تمرکز برای کودکان، بسیاری از فعالیت های دیگر وجود دارد که می توانید با کودک خود انجام دهید تا عضلات تمرکز او را منعطف کنید!

ذهن آگاهی و مدیتیشن:

 

کودک خود را تشویق کنید تا در تمرینات ذهن آگاهی و مدیتیشن شرکت کند. این تمرین می تواند تمرکز را بهبود بخشد، استرس را کاهش دهد و حس آرامش را تقویت کند. برای بچه‌های کوچک‌تر، می‌توانید از آن‌ها بخواهید در حالی که یک حیوان عروسکی روی شکمشان دراز بکشند تا بتوانند هنگام نفس کشیدن، بالا و پایین رفتن آن را تماشا کنند.

مطالعه:

 

مطالعه منظم یک راه عالی برای بهبود تمرکز کودک شما است. با داستان‌های کوتاه شروع کنید و به تدریج به سراغ کتاب‌های طولانی‌تر بروید، زیرا می‌توانند برای دوره‌های طولانی‌تری تمرکز کنند.

Speak Up Stories مجموعه ای کامل از کتاب های تصویری 11 صفحه ای و یک سی دی است که مجموعه ای از عبارات از سلام و خداحافظی تا معرفی خود را آموزش می دهد. همچنین شامل عباراتی برای غافلگیری، موقعیت‌های احساسی و عباراتی است که هم زمان گذشته و هم زمان آینده را در بر می‌گیرد.

رنگ‌آمیزی آگاهانه: 

 

درست مانند روند کتاب‌های رنگ‌آمیزی آگاهانه در میان بزرگسالان، این می‌تواند به کودکان کمک کند تمرکز کنند و توجه را از حواس‌پرتی منحرف کنند. با شروع با دایره‌های کوچک، به تدریج به شکل‌های بزرگ‌تر و الگوهای پیچیده‌تر پیش می‌روند و توانایی آن‌ها را برای تمرکز طولانی‌تر بهبود می‌بخشند.

درس های موسیقی :

 

یادگیری نواختن یک آلت موسیقی باعث افزایش تمرکز، تمرکز و هماهنگی می شود.

پخت و پز و پخت: 

 

پیروی از دستور العمل ها و اندازه گیری مواد تشکیل دهنده نیاز به توجه مداوم و تفکر متوالی دارد.

هنرهای رزمی: 

 

کلاس‌های هنرهای رزمی برای بچه‌ها یک راه فوق‌العاده برای بهبود تمرکز، آگاهی از بدن و انضباط خود است.

اوریگامی: 

 

یادگیری و تمرین هنر شگفت انگیز تا کردن کاغذ می تواند به کودک شما کمک کند تا مهارت های حرکتی ظریف، صبر و تمرکز را توسعه دهد.

نکات سریع برای والدین 

 

هنگامی که برای انجام یک فعالیت با کودک خود می نشینید، به یاد داشته باشید که توجه خود را نیز به این فعالیت معطوف کنید! نشان دهید و با مثال رهبری کنید. گوشی خود را در حالت پرواز قرار دهید، تلویزیون را خاموش کنید و در کنار فرزندتان حضور داشته باشید.

همچنین می‌توانید با قطع نکردن حرف‌هایشان از توجه آن‌ها حمایت کنید، و به آن‌ها اجازه دهید بدون تغییر فعالیت، آنچه را که می‌گویند یا انجام می‌دهند دنبال کنند.

عوامل حواس پرتی را محدود کنید: محیطی آرام و بدون حواس پرتی را برای مطالعه فرزندتان ایجاد کنید یا در کارهایی که نیاز به تمرکز دارند شرکت کند.

کارهای بزرگ را از بین ببرید: کارهای بزرگ می تواند کودکان را تحت فشار قرار دهد و باعث از دست دادن تمرکز آنها شود. کارهای بزرگ را به مراحل کوچکتر تقسیم کنید تا زیاد به نظر نرسند.

چگونه تمرکز را برای کودکان مبتلا به ADHD بهبود دهیم

 

کودکان مبتلا به اختلال کمبود توجه و بیش فعالی (ADHD) معمولاً با توجه و تمرکز دست و پنجه نرم می کنند.

علائم ADHD می تواند به روش های مختلفی ظاهر شود:

 

بی توجهی : به طور مکرر دستورالعمل ها را فراموش می کنید و بدون تکمیل آنها بین وظایف حرکت می کنید.

تکانشگری : عمل کردن بدون فکر کردن یک ویژگی رایج است، از جمله صحبت کردن با دیگران، مشکل در کنترل احساسات و حادثه‌خیز بودن.

بیش فعالی: بسیاری از کودکان مبتلا به ADHD بی قراری و بی قراری دائمی نشان می دهند و ثابت ماندن یا ساکت نشستن را دشوار می دانند.

همه کودکان مبتلا به ADHD بیش فعالی نشان نمی دهند. برخی در درجه اول با تمرکز، توجه، فراموشی و حواس پرتی آسان دست و پنجه نرم می کنند. این فرم گاهی اوقات به عنوان “ADHD بی توجه” نامیده می شود.

در حالی که ADHD طیفی از چالش ها را در بر می گیرد، اگر بتوانید به کودک خود کمک کنید تا مهارت های تمرکز خود را افزایش دهد، می توانید به او کمک کنید تا با موقعیت های خاصی مقابله کند.

همه فعالیت‌ها و بازی‌هایی که در بالا فهرست کرده‌ایم می‌توانند به شما کمک کنند و ما دو نکته پاداش را در زیر قرار داده‌ایم که می‌تواند به ویژه برای بهبود تمرکز در کودکان مبتلا به ADHD مفید باشد.

با صدای بلند صحبت کن 

 

با صحبت کردن با صدای بلند با خودش، طوری که انگار خودش راوی اعمال خودش است، فرزندتان را تشویق کنید تا خودش را تمرین کند. به عنوان مثال، اگر در حال پختن کاپ کیک با هم هستید، از آنها بخواهید اقدامات زیر را بیان کنند:

حالا من تخم مرغ را اضافه می کنم. بعد قاشق چوبی را می گیرم تا همه چیز را با هم مخلوط کنم!» و غیره

این تکنیک خودمربی به کودک شما در حفظ توجه و دنبال کردن ترتیب مراحل کمک می کند.

از آهنگ های ساده برای ادامه مسیر استفاده کنید

 

مشکلات تمرکز کودکان مبتلا به ADHD اغلب به این معنی است که آنها برای ادامه کار در مسیر خود تلاش می کنند. ساختن آهنگ های ساده می تواند به آنها کمک کند. برای مثال، اگر وقت آن رسیده است که وسایل بازی خود را جمع و جور کنند، با خواندن یک آهنگ ساده مانند ” ما کنار می گذاریم، وسایل را جمع می کنیم، بازی را تمام می کنیم!” همانطور که آنها کار را انجام می دهند می تواند به آنها کمک کند تا زمانی که کار انجام شود متمرکز بمانند.

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *