02128111090
تهران ، خیابان میرداماد
ما را دنبال کنید

اهمیت بازی با نوجوانان در سلامتی آنها

اهمیت بازی با نوجوانان در سلامتی آنها

در سال های اخیر، به طور گسترده پذیرفته شده است که بازی با نوجوانان و کودکان در طول تحصیل و رشد آنها اساسی است. در واقع، علم و تجربه به ما نشان داده است که بازی برای کودکان و جوانان در هر سنی مهم است و همچنین فواید قابل توجهی برای سلامت ذهنی و جسمی بزرگسالان دارد. بازی به عنوان « فعالیتی است که برای لذت و تفریح، به ویژه توسط کودکان انجام می‌شود. نگاهی گذرا به محبوبیت ورزش‌هایی مانند فوتبال، مثال واضحی از اینکه چگونه بازی زندگی ما را بهبود می‌بخشد، به ما می‌دهد. با این حال، برای نوجوانانی که مغزشان تا اواسط دهه 20 سالگی هنوز در حال رشد است، بازی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.   

این سیناپس‌های قشر جلوی مغز ، بخش تصمیم‌گیرنده مغز است که هنوز در نوجوانان در حال رشد هستند. دانشمندان در مورد «هرس سیناپسی» صحبت می‌کنند که در طول سال‌های نوجوانی اتفاق می‌افتد، به موجب آن ما سیناپس‌هایی را که کمتر استفاده می‌شوند از دست می‌دهیم و سیناپس‌هایی را که به طور منظم استفاده می‌شوند، ایجاد می‌کنیم، این دلیل دیگری است که چرا بازی برای نوجوان در حال رشد بسیار حیاتی است. بازی یک اصطلاح گسترده است اما می توان آن را به سه دسته اصلی دسته بندی کرد: 

بازی اجتماعی با نوجوانان


این شامل بازی جوانان با همسالان یا بزرگسالان است. برای مثال، آنها ممکن است توپی را به اطراف بزنند، رقابت غیررسمی بین خود ایجاد کنند. یا نمایش های تلویزیونی یا داستان های اختراعی را اجرا کنند. برخی از نوجوانان گروه هایی تشکیل می دهند، موسیقی خود را می سازند یا گروه های رقص تشکیل می دهند.       

بازی مستقل با نوجوانان


وقتی جوانان به تنهایی بازی می کنند، برای مثال، ممکن است داستان بنویسند یا بگویند، از جدول کلمات متقاطع لذت ببرند یا با استفاده از ابزار و مواد چیزهایی بسازند. نوجوانان اغلب از بازی های ویدیویی لذت می برند یا ترجیح می دهند حیوان خانگی را تربیت کنند. در حالی که بازی ویدیویی به عنوان یک فعالیت برای نوجوانان مورد انتقاد قرار گرفته است، اما در حد اعتدال ارزش خود را دارد و منبعی برای بازی است.

بازی هدایت شده با کودکان همراه با پرستار کودک


در طول بازی هدایت شده، نوجوانان در چارچوبی که پرستار کودک برای آنها تنظیم کرده اند، بازی می کنند. بزرگسال ممکن است به آنها بگوید: «ما با استفاده از این وسایل، یک محصول را اجرا خواهیم کرد. به نظر شما نمایش ما باید درباره چه موضوعی باشد؟ چگونه باید آن را شروع کنیم؟» بازی دیگری که نوجوانان در مدارس از آن لذت برده اند. شامل ایجاد حکومت برای کشورهای خیالی و توسعه بازی های رومیزی برای مرور موضوعات درس مطالعات اجتماعی است.   

پس مزایای بازی برای نوجوان چیست؟ پژوهشگر هیلاری جی. کانکلین می‌گوید که بازی، «تفکر خلاق، حل مسئله، استقلال و پشتکار را تقویت می‌کند، اما همچنین نیازهای رشدی نوجوانان را برای استقلال و مالکیت بیشتر در یادگیری، فرصت‌هایی برای فعالیت بدنی و بیان خلاقانه و توانایی آنها برطرف می‌کند. نشان دادن شایستگی.

بازی شروع همه یادگیری ها در تمام زمینه های زندگی است. انتخاب آزادانه بازی خود در دوران نوجوانی یا کودکی “محل آزمایشی برای زندگی است، تجربیات حیاتی زندگی که بدون آن کودکان نمی توانند به بزرگسالانی با اعتماد به نفس و شایسته تبدیل شوند.” از طریق بازی، بزرگسالان جوان از نظر فکری، اجتماعی، عاطفی و جسمی رشد می کنند.

رشد فکری در بازی با نوجوانان


نوجوانان از طریق بازی مهارت های عملکرد اجرایی و تفکر خلاق خود را توسعه می دهند. به عنوان مثال، وقتی نوجوانان کارت‌های خود را می‌سازند، در حال اندازه‌گیری، محاسبه، ایجاد و آزمایش نظریه‌ها و فرمول‌های خود هستند. وقتی نوجوانان درگیر بازی نمایشی می شوند، مهارت های زبانی خود را تقویت می کنند، دایره لغات خود را غنی می کنند و توانایی های نوشتاری خود را تقویت می کنند. نشان داده شده است که بازی مهندسی به ویژه مهارت های حل مسئله و ریاضی را افزایش می دهد.   از طریق بازی است که نوجوانان کشف می‌کنند که چه چیزهایی به آنها علاقه دارد و شایستگی‌ها یا توانایی‌های طبیعی‌شان کجاست. بازی حافظه را بهبود می بخشد و مهارت های تصمیم گیری نوجوان را افزایش می دهد. 

توسعه اجتماعی کودک در زمان بازی با نوجوانان


بازی با دیگران به معنای گسترش انعطاف پذیری و سازگاری نوجوان در محیط های مختلف اجتماعی است. این امکان را می‌دهد که به حرف‌های یکدیگر گوش دهند و دیدگاه شخص دیگری را بپذیرند ویژگی‌های کلیدی برای رشد همدلی. بازی اجتماعی همچنین نوجوانان را ملزم می کند که در حین مذاکره و رسیدن به سازش، ایده ها و احساسات خود را به اشتراک بگذارند.   نوجوانان می توانند تکنیک های خلاقانه حل مسئله خود را در چنین موقعیت های اجتماعی گسترش دهند. این ممکن است برای فردی در هنگام گذراندن وقت با همسالان یا در جمع های خانوادگی اتفاق بیفتد. هر زمان که این موقعیت‌ها پیش می‌آیند، از طریق آزمایش رفتارهای مختلف است که یک نوجوان شخصیت، تکنیک‌های ارتباطی و جایگاه مطلوب خود را در این گروه‌ها رشد می‌دهد.

رشد عاطفی در پی بازی با نوجوانان


اگر باور داشته باشیم که بازی زمین حاصلخیز را برای بلوغ و شکوفایی نوجوانان فراهم می کند، رشد عاطفی شاید حیاتی ترین جنبه این رشد باشد. به ویژه در بازی های اجتماعی و هدایت شده، نوجوانان با پیروی از هنجارها و تمرین تمرکز در حالی که احساساتی مانند انتظار، ناامیدی یا سرخوردگی را تجربه می کنند، خودتنظیمی را یاد می گیرند. بازی همچنین به جوانان می آموزد که چگونه قوانین تنظیم و تغییر دهند و چگونه تصمیم بگیرند که چه زمانی رهبری کنند و چه زمانی از آنها پیروی کنند. مطمئناً بازی مستقل، اجتماعی و هدایت شده فرصت هایی را برای نوجوان فراهم می کند تا خودکنترلی و انضباط خود را بهبود بخشد. 

از آنجایی که بازی چیزی است که خود فرد انتخاب می کند تا برای خود انجام دهد، نوجوان در بازی های مطابق با شرایط خود استقامت می کند. امروزه بسیاری از نوجوانان درگیر کسب و کارهایی هستند که خود راه اندازی می کنند، مانند تبلیغ ویدیوهای یوتیوب خود. این پرنده به دنیای کسب و کار بزرگسالان، در حالی که هنوز زیر چتر محافظ خانه والدین خود است. می تواند به عنوان بازی دیده شود. هنگام راه‌اندازی یک کسب‌وکار، ممکن است با ترس از کمبود درآمد یا نحوه مدیریت درآمد جدید خود مواجه شوند.   مدیریت این ترس و هیجان فرصت مناسبی را برای رشد عاطفی فراهم می کند و بلوغ را افزایش می دهد.   

رشد فیزیکی نوجوانان


 بسیاری از نوجوانان انرژی فیزیکی فراوان و گاه بیش از حد دارند، مطمئناً یکی از شادی‌های جوانی و چیزی است که باید جشن گرفته شود و عاقلانه از آن استفاده شود؟ نوجوانان اغلب ورزش، رقصیدن یا لذت بردن از فعالیت های بیرون از خانه را انتخاب می کنند. سلامت جسمانی برای موفقیت در سایر حوزه های زندگی بسیار مهم است. در ورزش و سایر فعالیت های بدنی، نوجوانان قدرت، کنترل عضلانی، هماهنگی و رفلکس ها را توسعه می دهند. این فعالیت‌ها به جوانان اجازه می‌دهد تا محدودیت‌ها را پشت سر بگذارند و چیزهای جدیدی مانند مسابقه در پایین تپه یا شنا در زیر آب را امتحان کنند که می‌تواند آنها را تشویق کند تا در شرایط دیگر ریسک کنند.

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *