02128111090
تهران ، خیابان میرداماد
ما را دنبال کنید

آلرژی در کودکان

آلرژی در کودکان

آلرژی در کودکان چیست؟

از مشکلات سیستم ایمنی است. بیشتر واکنش‌های آلرژیک زمانی اتفاق می‌افتد که سیستم ایمنی بدن به «هشدار کاذب» واکنش نشان دهد. به طور معمول، بدن انسان از خود در برابر عوامل مضر مانند ویروس ها یا باکتری ها دفاع می کند. اما گاهی اوقات پدافندها به شدت به چیزهای خفیف مانند گرد و غبار، کپک یا گرده حمله می کنند.

به طور معمول، آلرژن ها بی ضرر هستند. اما وقتی فردی آلرژی دارد، بدن فکر می کند این آلرژن ها مضر هستند. سپس بدن با آنتی بادی هایی به نام ایمونوگلوبولین E (IgE) به آلرژن ها حمله می کند. این آنتی بادی ها به سلول های خاصی به نام ماست سل ها متصل می شوند. آلرژن ها به آنتی بادی ها می چسبند. این باعث می شود ماست سل ها هیستامین و سایر مواد شیمیایی را آزاد کنند که باعث واکنش آلرژیک می شود. هنگامی که مواد شیمیایی بافت مجاور بینی را تحریک می کند، این باعث علائم آلرژی بینی می شود. وقتی این اتفاق در لوله‌های تنفسی ریه‌ها رخ می‌دهد، می‌تواند باعث علائم آسم مانند سرفه و خس‌خس سینه شود. هنگامی که واکنش کل بدن را درگیر می کند، این می تواند یک واکنش آلرژیک شدید باشد. پرستار کودک باید با آگاهی کامل از شرایط کودک او را مراقبت نماید.

علائم عبارتند از آبریزش و خارش بینی، عطسه، چکه بعد از بینی و گرفتگی بینی (انسداد). کودک مبتلا به آلرژی نیز ممکن است دچار خارش، آبریزش، قرمزی چشم و مشکلات مزمن گوش شود. اگرچه معمولاً به عنوان “تب یونجه” شناخته می شود.

آلرژی فصلی چیست؟

آلرژی های فصلی در فصول مختلف سال بروز می کند. همچنین به عنوان رینیت آلرژیک یا تب یونجه شناخته می‌شود، علائم آلرژی فصلی زمانی رخ می‌دهد که محرک‌های موجود در هوا یا آلرژن‌ها وارد چشم، بینی و گلو شوند و واکنش آلرژیک ایجاد کنند.

در فصل بهار، گرده گل ها و درختان مقصر شایع هستند. گرده چمن از اواخر بهار شروع می شود و در ماه های تابستان به اوج خود می رسد. گرده علف های هرز (مانند ابروسیا) و هاگ های کپک عمدتاً در اواخر تابستان و پاییز بچه ها را آزار می دهند.

از آنجایی که کودکان قبل از اینکه به یک ماده آلرژی زا حساسیت داشته باشند باید در معرض آن قرار گیرند، کودکان زیر دو سال کمتر به آلرژی های محیطی مبتلا می شوند.

نشانه هایی که کودک شما ممکن است آلرژی فصلی داشته باشد
علائم آلرژی فصلی شامل گرفتگی یا آبریزش بینی، عطسه، خارش چشم و بینی، گلودرد، سرفه و سیاهی زیر چشم است.

آلرژی فصلی می تواند چیزی بیش از یک آزاردهنده خفیف باشد. برخی از پیامدهای آلرژی در کودکان عبارتند از:

خستگی و تمرکز ضعیف در مدرسه به دلیل کم خوابی
افزایش عفونت گوش و سینوس
تشدید آسم
مشکلات رفتاری ناشی از ناراحتی و کمبود خواب

آلرژی فصلی را چگونه درمان می کنید؟

از کودکتان بخواهید به محض ورود از بیرون بازی دست و صورت خود را بشوید تا گرده را به چشم و بینی خود نمالد.
از فرزندتان بخواهید قبل از خواب حمام کند. این به مشکلات آلرژی شبانه کمک می کند.
پنجره های خانه و ماشین خود را بسته نگه دارید و از تهویه مطبوع برای فیلتر کردن هوا استفاده کنید.

علائم آلرژی در کودک چیست؟

یک واکنش آلرژیک می تواند در هر نقطه از بدن رخ دهد. این شامل پوست، چشم ها، پوشش معده، بینی، سینوس ها، گلو و ریه ها می شود. این مکان‌هایی هستند که سلول‌های سیستم ایمنی برای مقابله با میکروب‌هایی که تنفس می‌شوند، بلعیده می‌شوند یا در تماس با پوست هستند، پیدا می‌شوند. واکنش های آلرژیک می تواند باعث شود:

گرفتگی بینی، عطسه، خارش یا آبریزش بینی و خارش در گوش یا سقف دهان
چشم های قرمز، خارش دار، آبریزش
پوست قرمز، خارش دار، خشک
کهیر یا جوش های خارش دار
بثورات خارش دار
علائم آسم، مانند تنگی نفس، سرفه، خس خس سینه
یک واکنش آلرژیک شدید و تهدید کننده زندگی (آنافیلاکسی). این می تواند باعث مشکلات تنفسی، استفراغ، اسهال، فشار خون پایین، غش یا مرگ شود.

علت آلرژی در کودک چیست؟

بسیاری از چیزها می توانند باعث واکنش های آلرژیک شوند. اما رایج ترین محرک ها یا آلرژن ها عبارتند از:

گرده درختان، علف ها و علف های هرز
لاتکس لاستیک طبیعی
قالب ها
غبار
شوره حیوانات، ادرار و چربی پوست
خوراکی ها
داروها
پر
نیش زنبور
آفاتی مانند سوسک و موش

کدام کودکان در معرض ابتلا به آلرژی هستند؟

آلرژی می تواند هر کسی را تحت تاثیر قرار دهد. بدون در نظر گرفتن سن، جنسیت، نژاد یا وضعیت اجتماعی-اقتصادی اهمیتی ندارد. به طور کلی، آلرژی در کودکان شایع تر است. اما آلرژی در هر سنی ممکن است رخ دهد. و آنها می توانند پس از چندین سال بهبودی برگردند.

آلرژی معمولا در خانواده ها اتفاق می افتد. اما دلیل دقیق آن هنوز درک نشده است. علائم آلرژی اغلب به آرامی در طول زمان رخ می دهد.

آلرژی در کودک چگونه تشخیص داده می شود؟

برای تشخیص آلرژی، ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی یک تاریخچه سلامت کامل می‌گیرد و کودک شما را معاینه می‌کند. ارائه دهنده ممکن است این آزمایشات را نیز انجام دهد:

تست پوست. این رایج ترین تست آلرژی است. آزمایشات پوستی وجود آنتی بادی برای برخی آلرژن ها (مانند غذاها، گرده ها یا شوره حیوانات) را اندازه گیری می کند. مقدار کمی از آلرژن رقیق شده روی پوست قرار می گیرد. ناحیه دچار خارش یا خراشیده شده است. اگر فردی به ماده حساسیت زا حساسیت داشته باشد، یک برآمدگی کوچک برجسته (مانند نیش پشه) پس از حدود 15 دقیقه ظاهر می شود. آزمایش برای بسیاری از آلرژن ها ممکن است همزمان انجام شود.

یک متخصص آلرژی ممکن است یک آزمایش داخل پوستی نیز انجام دهد. در این آزمایش مقدار کمی ماده حساسیت زا درست زیر پوست تزریق می شود. این نوع تست پوست نسبت به تست خراش یا خراش حساس تر است. نتایج تست پوست بلافاصله پس از انجام آزمایش در دسترس است.

آزمایش خون

آزمایش خون برای آلرژی، آنتی بادی های را نسبت به برخی آلرژن های موجود در خون اندازه گیری می کند. آزمایشی که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد RAST (تست رادیو آلرژی جاذب) نامیده می شود. در مواقعی که نمی توان آزمایش های پوستی را انجام داد، ممکن است از آزمایش خون استفاده شود. به عنوان مثال، در افرادی که بیماری های پوستی خاصی دارند. یا افرادی که اخیراً یک واکنش آلرژیک شدید دارند. مثبت بودن آزمایش خون همیشه به این معنا نیست که شما حساسیت خاصی دارید. هر آزمایش خون مثبت باید توسط یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی که با آزمایش ها آشنا است و از سابقه سلامتی فرزند شما اطلاع دارد، تفسیر شود. این آزمایش ها برای به دست آوردن نتیجه بیشتر طول می کشد. ممکن است هزینه بیشتری نسبت به سایر تست های آلرژی داشته باشند.

آلرژی در کودک چگونه درمان می شود؟

درمان به علائم، سن و سلامت عمومی کودک شما بستگی دارد. همچنین به شدت این وضعیت بستگی دارد.

علائم آلرژی گاهی شبیه سایر شرایط یا مشکلات سلامتی است. همیشه برای تشخیص به پزشک خود مراجعه کنید.

3 روش موثر برای درمان آلرژی عبارتند از: اجتناب، واکسن های آلرژی (ایمونوتراپی) و دارو. اجتناب به معنای دوری از چیزی است که به شما واکنش آلرژیک می دهد.

آنتی هیستامین های خوراکی. آنتی هیستامین ها می توانند به تسکین عطسه، خارش، گرفتگی یا آبریزش بینی و آبریزش چشم کمک کنند. نمونه هایی از آنتی هیستامین های خوراکی عبارتند از ستیریزین ، ..

اسپری های سالین بینی
یک اسپری ساده نمکی بینی، آلرژن ها را از بین می برد و احتقان بینی را از آلرژی ها از بین می برد. پزشک کودک شما ممکن است یک اسپری بینی دارویی را توصیه کند. اغلب، اسپری های بینی استروئیدی به دلیل اثربخشی و سابقه ایمنی شناخته شده آنها توصیه می شود.
آنتی هیستامین های خوراکی بر اساس مدت زمان ماندگاری، کمک به خارش و عوارض جانبی متفاوت هستند. در طول یک واکنش آلرژیک، آنتی هیستامین ها یکی از عواملی که مسئول تولید تورم و ترشحات در بدن کودک شما به نام هیستامین است را مسدود می کنند.
در مورد داروهای ضد احتقان بینی یا خوراکی چطور؟
به طور کلی از ضد احتقان های بینی و ضد احتقان های خوراکی به دلیل عوارض جانبی اجتناب می شود. اسپری های بینی حاوی داروهای ضد احتقان می توانند باعث آبریزش مجدد بینی به نام رینیت دارویی شوند و ضد احتقان های خوراکی می توانند عوارض جانبی از جمله فشار خون بالا، بی خوابی و تحریک پذیری ایجاد کنند.

آلرژی غذایی چیست؟

آلرژی غذایی واکنش غیر طبیعی بدن به یک غذای خاص است. مهم است بدانید که این با عدم تحمل غذایی متفاوت است، که بر سیستم ایمنی تأثیر نمی گذارد، اگرچه ممکن است برخی از علائم مشابه وجود داشته باشد.

چه چیزی باعث آلرژی غذایی می شود؟
قبل از بروز واکنش آلرژی غذایی، یک کودک حساس باید حداقل یک بار قبلاً در معرض این غذا قرار گرفته باشد یا ممکن است از طریق شیر مادر نیز حساس شود. این دومین باری است که کودک شما غذا می خورد که علائم آلرژیک بروز می کند. در آن زمان، هنگامی که آنتی‌بادی‌های IgE با غذا واکنش نشان می‌دهند، هیستامین‌ها ترشح می‌شوند که می‌تواند باعث شود که کودک شما کهیر، آسم، خارش دهان، مشکل تنفسی، درد معده، استفراغ و/یا اسهال را تجربه کند.

تفاوت بین آلرژی غذایی و عدم تحمل غذایی چیست؟
آلرژی غذایی باعث پاسخ سیستم ایمنی می شود و علائمی را در کودک شما ایجاد می کند که از ناراحت کننده تا تهدید کننده زندگی متغیر است. عدم تحمل غذایی بر سیستم ایمنی تأثیر نمی گذارد، اگرچه برخی از علائم ممکن است مانند آلرژی غذایی باشد.

چه غذاهایی بیشتر باعث آلرژی غذایی می شوند؟

تقریباً 90 درصد از همه آلرژی های غذایی توسط هشت ماده غذایی زیر ایجاد می شود:

شیر

تخم مرغ

گندم

سویا

آجیل درختی

بادام زمینی

ماهی

صدف

تخم مرغ، شیر و بادام زمینی شایع ترین علل آلرژی غذایی در کودکان هستند که شامل گندم، سویا و آجیل درختی نیز می شود. بادام زمینی، آجیل درختی، ماهی و صدف معمولاً شدیدترین واکنش ها را ایجاد می کنند. تقریبا آلرژی به بادام زمینی، آجیل درختی، ماهی و صدف ممکن است مادام العمر باشد.

علائم آلرژی غذایی چیست؟

علائم آلرژیک ممکن است در عرض چند دقیقه تا یک ساعت پس از مصرف غذا شروع شود. موارد زیر شایع ترین علائم آلرژی غذایی است. با این حال هر کودکی ممکن است علایم مجزایی را تجربه کند. علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

استفراغ

اسهال

گرفتگی عضلات

کندوها

تورم

اگزما

خارش یا تورم لب، زبان یا دهان

خارش یا گرفتگی در گلو

دشواری در تنفس

خس خس سینه

کاهش فشار خون

علائم آلرژی غذایی ممکن است شبیه سایر مشکلات یا شرایط پزشکی باشد. برای تشخیص همیشه با پزشک کودک خود مشورت کنید.

درمان آلرژی غذایی

هیچ دارویی برای جلوگیری از آلرژی غذایی وجود ندارد. هدف از درمان پرهیز از غذاهایی است که باعث ایجاد علائم می شوند. پس از مراجعه به پزشک کودک و یافتن غذاهایی که کودک شما به آنها حساسیت دارد، بسیار مهم است که از مصرف این غذاها و سایر غذاهای مشابه در آن گروه غذایی خودداری کنید. اگر به کودک خود شیر می دهید، مهم است که از غذاهایی که کودک شما به آنها حساسیت دارد در رژیم غذایی خود اجتناب کنید. مقدار کمی از آلرژن غذایی ممکن است از طریق شیر مادر به کودک شما منتقل شود و باعث واکنش شود.

همچنین اگر کودک قادر به خوردن غذاهای خاص نیست، دادن ویتامین ها و مواد معدنی به او بسیار مهم است.

برای کودکانی که واکنش شدید غذایی داشته‌اند، پزشک ممکن است کیت اورژانسی حاوی اپی نفرین را تجویز کند که به توقف علائم واکنش‌های شدید کمک می‌کند.

به برخی از کودکان، تحت هدایت ارائه دهنده مراقبین های بهداشتی خود، ممکن است پس از سه تا شش ماه دوباره غذاهای خاصی داده شود تا ببینند که آیا آلرژی بیش از حد رشد کرده است یا خیر. بسیاری از آلرژی ها ممکن است در کودکان کوتاه مدت باشند و غذا بعد از 3 یا 4 سالگی قابل تحمل باشد.

حساسیت به شیر و سویا

آلرژی به شیر و سویا معمولا در نوزادان و کودکان خردسال دیده می شود. اغلب، این علائم بر خلاف علائم سایر آلرژی ها هستند، اما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

قولنج (کودک مزاحم)

خون در مدفوع کودک شما

رشد ضعیف

اغلب، اگر تصور شود که او به شیر حساسیت دارد، پزشک شیرخشک کودک شما را به شیر خشک سویا یا شیر مادر تغییر می دهد. اگر کودک شما با شیر خشک سویا مشکل دارد، پزشک ممکن است او را به یک شیرخشک ضد حساسیت به راحتی هضم کند.

علائم حساسیت به شیر یا سویا ممکن است شبیه سایر مشکلات یا شرایط پزشکی باشد.

پیشگیری از آلرژی غذایی

در صورت امکان در شش ماه اول به نوزاد خود شیر بدهید.

تا 6 ماهگی یا بزرگتر به کودکتان غذای جامد ندهید.

در سال اول زندگی فرزندتان از مصرف شیر گاو، گندم، تخم مرغ، بادام زمینی و ماهی خودداری کنید.

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *